Inflacja wybucha w Niemczech i Hiszpanii. Rok temu zacząłem drukować pieniądze, NIRP, chaos w łańcuchu dostaw. Wojna dolała oliwy do i tak już szalejącego pożaru

Dwucyfrowa inflacja już się rozpoczęła w wielu krajach europejskich.

przez Wilk Richter o Wilcza ulica.

Inflacja cen konsumpcyjnych w Niemczech zaczęła rosnąć w styczniu 2021 r., ponad rok temu Inwazja Rosji na Ukrainę wyniosła już 6,0% w listopadzie 2021 r. Od roku znacząco wzrosły również koszty energii.

Według wstępnych szacunków Niemieckiej Agencji Statystycznej w marcu inflacja cen konsumpcyjnych wzrosła o 7,6% w porównaniu z marcem 2021 roku. Destatis, w oparciu o zharmonizowaną metodę Eurostatu. Rosyjska inwazja na Ukrainę dodała oliwy do pożaru, który wybuchł rok temu.

Strefa euro jest jednym z miejsc, w których szalony bank centralny nakłada ujemne stopy procentowe na politykę, a tym samym ujemne rentowności obligacji i coraz bardziej ujemne oprocentowanie depozytów bankowych na gospodarkę i gospodarstwa domowe. Europejski Bank Centralny pozostawił na swoim ostatnim posiedzeniu niezmienioną politykę ujemnych stóp procentowych (NIRP) ze stopą depozytową na poziomie -0,5% i nadal kupuje obligacje.

Polityka EBC jest niewytłumaczalnie lekkomyślna w świetle inflacji, która zaczęła eksplodować w styczniu 2021 roku.

Ale podwyżki stóp procentowych – zbyt nieśmiałe i zbyt późne – są teraz widoczne później, w 2022 roku. Europejski Bank Centralny już drastycznie obniżył swój program skupu obligacji i będzie go redukował bardziej stopniowo.

Z miesiąca na miesiąc inflacja cen konsumpcyjnych w Niemczech wzrosła o szokujące 2,5% (30% rocznie!). Obie wartości inflacji, 7,6% rok do roku i 2,5% miesiąc do miesiąca, usunęły i tak już wysokie oczekiwania, z jakimi odważyli się pogodzić ekonomiści.

Opierając się na niemieckiej metodzie obliczania inflacji, ceny konsumpcyjne wzrosły o 7,3% w porównaniu z rokiem poprzednim i są najwyższe od 1981 r., według Destatis.

Agencja powołała się na koszty energii (+39,5% rok do roku) i „wąskie gardła w dostawach”, powodujące wzrost ogólnych cen towarów o 12,3%. Ceny żywności wzrosły o 6,2%.

W HiszpaniiInflacja cen konsumpcyjnych wzrosła w marcu o 3,0% w porównaniu z lutym (36% rocznie!) i 9,8% rok do roku, najwyższy wskaźnik od maja 1985 r., według danych Szacunki wstępne Hiszpańska agencja statystyczna INE dzisiaj.

READ  W Stanach Zjednoczonych odwołano ponad 1500 lotów z powodu burz na północnym wschodzie

Ale ten rajd rozpoczął się w marcu 2021 r. i do grudnia 2021 r. osiągnął już 6,5%, najwyższy poziom od 1990 r. Wojna na Ukrainie, która spowodowała już wysokie ceny energii, pogorszyła sytuację:

Za luty trzy kraje europejskie już odnotowują dwucyfrową inflację rok do roku: Czechy (10,0%), Estonia (11,6%) i Litwa (14,0%), a tuż za nimi Belgia (9,5%). Marzec będzie wyglądał znacznie gorzej.

Bank centralny Czech, który nie należy do strefy euro i nadal może ustalać swoją politykę pieniężną, czterokrotnie podniósł stopę polityki pieniężnej z 0,5% w lipcu ubiegłego roku do 3,5% na ostatnim posiedzeniu w lutym.

I dla niektórych bardzo potrzebnego humoru związanego z inflacją: w Turcji, która nie należy do Unii Europejskiej, Erdogan postanowił zniszczyć hurtowo liry, usuwając krnąbrnych szefów banków centralnych i zastępując ich cięciami stóp procentowych, obniżając stopę procentową o 5 punktów procentowych do 14%. Inflacja eksplodowała teraz do 54%, w porównaniu do 16% rok temu.

Lubisz czytać WOLF STREET i chcesz ją wesprzeć? Używaj programów do blokowania reklam — całkowicie rozumiem dlaczego — ale czy chciałbyś wesprzeć witrynę? Możesz przekazać darowiznę. Bardzo to doceniam. Kliknij na kufel piwa i mrożonej herbaty, aby dowiedzieć się, jak to zrobić:

Czy chcesz otrzymać powiadomienie e-mailem, gdy WOLF STREET opublikuje nowy artykuł? Rejestracja tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *