Inwestorów giełdowych czekają kolejne brzydkie wybory. Czy historia zapewnia komfort?

Oto dobra wiadomość dla inwestorów, którzy denerwują się zapowiadającymi się bardzo kontrowersyjnymi wyborami prezydenckimi w USA w 2024 r.: Historia pokazuje, że w roku poprzedzającym dzień wyborów akcje spółek mają tendencję do wzrostów.

Istnieje jednak problem, zauważyła Saira Malik, dyrektor ds. inwestycji w firmie Nuveen, która zarządza aktywami o wartości 1,2 biliona dolarów: Podczas gdy indeks S&P 500 SPX odnotowywał średni łączny zwrot na poziomie około 10% w latach wyborów prezydenckich, na podstawie danych sięgających 1928 r. ., indeks dużych spółek wzrósł w rzeczywistości o więcej niż od początku listopada do końca ubiegłego roku.

Innymi słowy, te przedwyborcze zyski mogły już nastąpić.

„To dość interesująca statystyka i jeden z wielu powodów, dla których jesteśmy nieco bardziej zaniepokojeni perspektywą notowań akcji na początku 2024 r.” – powiedział Malik w rozmowie telefonicznej z MarketWatch.

Nowenna

Do innych powodów należy tendencja do większej zmienności rynków w latach wyborczych, a także obawy, że inwestorzy nadal wyceniają więcej obniżek stóp procentowych, niż prawdopodobnie zapewni Fed, powiedział Malek. Zauważyła, że ​​akcje są również drogie, a indeks S&P 500 jest notowany z premią w wysokości około 20% w porównaniu ze średnią wyceną od 2010 roku.

Inwestorzy wiedzą też, że wybory w 2024 roku będą prawdopodobnie bardzo kontrowersyjne. Donald Trump przystąpi do wtorkowych prawyborów Partii Republikańskiej jako główny kandydat do nominacji swojej partii, starając się o rewanż w listopadzie z prezydentem Joe Bidenem.

zegarek waszyngtoński: Prawybory Partii Republikańskiej w New Hampshire: Haley próbuje odwrócić losy meczu, podczas gdy Trump zmierza ku nominacji w 2024 r

Trump prowadzi kampanię wśród kilku problemów prawnych. Trumpowi postawiono zarzuty w Waszyngtonie i hrabstwie Fulton w stanie Georgia w związku z ingerencją w wybory, a w zeszłym roku został oskarżony o przekupstwo pieniężne i tajne dokumenty. Zaprzeczył jakimkolwiek przestępstwom i stwierdził, że oskarżenia były motywowane politycznie, powtarzając jednocześnie fałszywe twierdzenia o jego porażce w wyborach w 2020 roku.

Biden cieszy się niskim poparciem, także we własnej partii. To Ankieta ABC News Z tego tygodnia wynika, że ​​57% Demokratów i niezależnych kandydatów o poglądach Demokratycznych byłoby zadowolonych z nominacji Bidena, podczas gdy 72% dorosłych sprzymierzonych z Republikanami byłoby zadowolonych z obecności Trumpa jako kandydata swojej partii.

Z drugiej strony rosną obawy dotyczące dysfunkcji politycznych w Stanach Zjednoczonych. Zeszłoroczny spór w sprawie federalnego pułapu zadłużenia, po którym nastąpiło usunięcie Kevina McCarthy'ego ze stanowiska spikera Izby Reprezentantów, uwydatnił obawy niektórych inwestorów, że zaufanie do amerykańskich instytucji i zarządzania zaczyna się zmniejszać.

być widzianym: Co dysfunkcja polityczna w Stanach Zjednoczonych oznacza dla giełdy i inwestorów?

W miarę zbliżania się wyborów coraz bardziej kontrowersyjne tło polityczne może być receptą na zwiększoną zmienność na rynku. Malik powiedział, że kwestionowany wynik wyborów może zwiększyć tę zmienność.

Lata wyborów prezydenckich oznaczają również, że inwestorzy muszą być przygotowani na zalew wykresów i tabel analizujących historyczne zachowanie rynku w okresie odbywającym się co cztery lata.

Uznając „ryzyko żartu”, John Lynch, dyrektor ds. inwestycji w Comerica Wealth Management, podkreślił, co następuje: akcje nigdy nie odnotowały spadku w ujęciu rok do roku, gdy urzędujący prezydent – ​​czy wygra, czy przegra – będzie ubiegał się o reelekcję. Obejmuje to rok 2020, kiedy w lutym i marcu akcje spółek zanotowały załamanie w związku z wybuchem pandemii Covid-19, ale szybko odbiły się od normy i odnotowały roczne zyski.

Współpracownicy naukowi Strategas

Począwszy od 1952 r., w roku wyborczym wskaźnik ten odnotował roczne spadki tylko trzykrotnie – w latach 1960, 2000 i 2008. Lynch zauważył, że wszystkie trzy lata były „otwartymi” latami wyborczymi i żaden urzędujący kandydat nie ubiegał się o reelekcję.

Jednakże wyniki rynkowe, o ile odzwierciedlają sytuację ekonomiczną, mogą również przewidywać perspektywy kandydata. Lynch zauważył, że każdy prezydent, któremu udało się uniknąć recesji w ciągu dwóch lat przed reelekcją, wygrał drugą kadencję, natomiast każdy prezydent, który doświadczył w tym okresie recesji, przegrał.

Zauważył, że akcje spółki zwykle radzą sobie lepiej w latach wyborów prezydenckich, gdy wygrywa urzędujący prezydent. W końcu silna gospodarka i rynek prawdopodobnie oznaczają, że nastroje wyborców wspierają urzędującego prezydenta.

Tymczasem schemat lat, w których urzędnicy przegrywają, zwykle obejmuje dwie wyprzedaże, jedną w szczycie sezonu podstawowego wczesną wiosną, a drugą po zgromadzeniach partyjnych późnym latem.

To sprawiło, że giełda miała najwyraźniej dużą moc prognostyczną, stwierdził Lynch.

Lynch stwierdził, cytując dane Strategas, że w 24 wyborach prezydenckich od 1928 r. tendencja wskaźnika była jasnym sygnałem wyników wyborów. Jeżeli w ciągu trzech miesięcy przed wyborami indeks S&P 500 będzie dodatni, zwyciężył urzędujący lub kandydat partii sprawującej władzę. Z czterech przypadków, w których wskaźnik był błędny, wskaźnik wzrósł, ale kandydat obecnej partii i tak przegrał.

W 2023 r. giełdy amerykańskie odnotowały silny wzrost, zgodnie z tzw. cyklem prezydenckim, w ramach którego zazwyczaj w trzecim roku kadencji prezydenta obserwuje się silne wzrosty. Akcje wzrosły, rozpoczynając nowy rok, ale ubiegły tydzień zakończył się mocnym akcentem, a indeks S&P 500 odnotował pierwsze rekordowe zamknięcie od ponad dwóch lat.

być widzianym: Po osiągnięciu nowego rekordu przez S&P 500, oto, co według historii może wydarzyć się w przyszłości

Indeks Dow Jones Industrial Average (DJIA) również odnotował rekordowe zamknięcie, wzrost o 0,7% w ciągu tygodnia, podczas gdy Nasdaq Composite COMP odnotował tygodniowy wzrost o 2,3% w związku z umocnieniem się na pozycji lidera spółek technologicznych.

Jednocześnie dobre wyniki technologii mogą odzwierciedlać obawy o przetrwanie konsumentów, powiedział Malik z Nuveen. Spółka twierdzi, że połączenie ryzyka cyklicznego i wahań o charakterze politycznym stanowi argument na obronę.

Obejmuje to skupienie się na akcjach producentów dywidend – firm, które z biegiem czasu konsekwentnie zwiększały swoje zyski – a także globalnych projektach infrastrukturalnych, które przyniosłyby większe korzyści z trendów sprzyjających reshoringowi produkcji, onshoringowi i innym zmianom w łańcuchach dostaw.

Wzrost dywidend i akcje spółek z sektora infrastruktury globalnej w przeszłości stosunkowo dobrze wpływały na rynki, stwierdził Malik, podkreślając obawy Nuven dotyczące potencjalnego spadku po „niezwykle silnym” wzroście akcji obserwowanym w ciągu ostatnich dwóch miesięcy 2023 r.

READ  Maj handel detaliczny, produkcja przemysłowa, inwestycje w środki trwałe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *