Irańskie władze aresztują zdobywczynię Oscara aktorkę filmową

CAIRO (AFP) – Irańskie władze aresztowały w sobotę jedną z najsłynniejszych aktorek w kraju pod zarzutem rozpowszechniania kłamstw na temat ogólnokrajowych protestów, które dominują w kraju, podały państwowe media.

Według raportu IRNA Taraneh Alidoosti, gwiazda nagrodzonego Oscarem filmu „Sprzedawca”, została aresztowana tydzień po tym, jak zamieściła na Instagramie post, w którym wyraziła solidarność z pierwszym mężczyzną, który został niedawno stracony za przestępstwa rzekomo popełnione podczas protestów .

Ogłoszenie jest najnowszym z serii aresztowań celebrytów, w tym graczy, aktorów i wpływowych osób, w odpowiedzi na publiczne okazywanie poparcia dla antyrządowych demonstracji, które trwają już trzeci miesiąc.

Według raportu opublikowanego na oficjalnym kanale państwowych mediów Telegram, Alidoosti została aresztowana, ponieważ nie przedstawiła „żadnych dokumentów zgodnych z jej zarzutami”.

Stwierdzono, że wielu innych irańskich celebrytów zostało „wezwanych przez wymiar sprawiedliwości pod zarzutem publikowania prowokacyjnych treści”, a niektórzy zostali aresztowani. Nie podał żadnych dalszych szczegółów.

38-letnia aktorka napisała w poście: Nazywa się Mohsen Shakari. Każda organizacja międzynarodowa, która obserwuje ten rozlew krwi i nie podejmuje żadnych działań, jest hańbą dla ludzkości”.

Shekari został stracony 9 grudnia po tym, jak irański sąd oskarżył go o ścięcie ulicy w Teheranie i zaatakowanie maczetą członka sił bezpieczeństwa kraju.

W listopadzie władze aresztowały Hengameh Ghaziani i Katyon Riahi, dwie popularne irańskie aktorki, za wyrażanie solidarności z protestującymi w mediach społecznościowych. Furia Ghafouri, irański piłkarz, został również aresztowany w zeszłym miesiącu pod zarzutem „znieważenia narodowej drużyny piłkarskiej i propagandy przeciwko rządowi”. Wszyscy trzej zostali zwolnieni.

Od września Alidoosti publicznie wyrażał swoją solidarność z protestującymi w co najmniej trzech postach na Instagramie. Jej konto, które miało około 8 milionów obserwujących, zostało zawieszone.

W zeszłym tygodniu Iran dokonał egzekucji drugiego więźnia, Majida Rezy Rahnawarda, w związku z protestami. Ciało Rahnorda wisiało na dźwigu budowlanym jako straszne ostrzeżenie dla innych. Władze irańskie twierdziły, że Rahnavard dźgnął nożem dwóch członków ich sił paramilitarnych.

READ  Zhengzhou: Ponad 200 samochodów ma ogromne zaległości w Chinach

Zarówno Shekari, jak i Rahnavard zostali straceni w niecały miesiąc po postawieniu im zarzutów, co podkreśla szybkość, z jaką obecnie Iran wykonuje wyroki śmierci za rzekome przestępstwa związane z demonstracjami. Aktywiści twierdzą, że co najmniej 10 osób zostało skazanych na śmierć w zamkniętych rozprawach. Iran jest jednym z najczęściej wykonywanych egzekucji krajów na świecie.

Iran był świadkiem protestów od zabójstwa 22-letniej Mohsy Amini 16 września po tym, jak została zatrzymana przez policję moralności. Od tego czasu protesty stały się jednym z najpoważniejszych wyzwań dla irańskiej teokracji wprowadzonej przez rewolucję islamską z 1979 roku.

Alidoosti już wcześniej krytykował irański rząd i jego siły policyjne przed tegorocznymi protestami.

W czerwcu 2020 roku została skazana na pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu po tym, jak w 2018 roku skrytykowała policję na Twitterze za napaść na kobietę, która zdjęła chustę.

Co najmniej 495 osób zostało zabitych w demonstracjach podczas brutalnych represji bezpieczeństwa, według działaczy praw człowieka w Iranie, grupy, która monitoruje protesty od ich początku. Władze zatrzymały ponad 18 200 osób.

Inne popularne filmy, w których Alidoosti zagrał, to „Piękne miasto” i „O Elly”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *