Jak Amazon daje Rivian przewagę w branży samochodów elektrycznych

Kontynuuj za Tesla Footsteps, kolejna firma zajmująca się pojazdami elektrycznymi, która tworzy dla siebie wyjątkową nazwę: Rivijskie samochody.

Założona w 2009 roku firma Rivian koncentruje się na elektrycznych ciężarówkach i luksusowych SUV-ach, z naciskiem na przygody na świeżym powietrzu. John Rosevier z CNBC nazywa je „Pojazdami Elektrycznymi Patagonii”.

Firma Rivian wprowadziła na rynek swój pierwszy pojazd, elektryczną ciężarówkę R1T, pod koniec zeszłego roku. Zwiększa produkcję i planuje wysłać swój SUV – R1S – zbudowany na tej samej platformie jeszcze w tym roku.

Do tego momentu droga była długa i trudna. Ale Rivian otrzymała znaczną pomoc, w tym: 700 milionów dolarów z amazon w 2019 roku i 500 milionów dolarów od Forda Po kilku miesiącach. Początkowo Rivian i Ford starali się wspólnie opracować wspólny pojazd, ale Firmy zrezygnowały z tych planów.

Jednak partnerstwo z Amazonem wciąż jest na dobrej drodze. Po inwestycji Amazon zapowiedział, że kupi 100 000 niestandardowych elektrycznych samochodów dostawczych w ramach elektryfikacji floty ostatniej mili do 2040 roku.

Kiedy Rivian wszedł na giełdę w listopadzie 2021 r., miał jedną z Największe IPO w historii USA. Jednak burzliwa gospodarka rzuciła cień na jego rakietowy sukces. Gdy rynek zareagował na inflację i obawy przed recesją, akcje mocno ucierpiały. Ale dzięki umowie z Amazonem niektórzy są przekonani, że producent samochodów elektrycznych poradzi sobie z burzą.

„Kiedy Amazon w nią zainwestował… ale co ważniejsze, wprowadził zobowiązanie do kupowania od nich wszystkich tych samochodów, zmieniły dynamikę rynku wokół tej firmy” – powiedział Mike Ramsey, Gartner Automotive and Intelligent Mobility Analyst.

W zeszłym miesiącu Rivian i Amazon wdrożyły swoją pierwszą ciężarówkę elektryczną. Zaczęli dostarczać paczki w kilku miastach, w tym w Seattle, Baltimore, Chicago i Phoenix.

Obejrzyj wideo, aby dowiedzieć się więcej.

READ  Twitter twierdzi, że ostatnia próba Muska anulowania umowy jest „nieważna i nielegalna”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *