Jak widzisz „zieloną kometę”, o której wszyscy mówią

W głębi epoki kamiennej, kiedy obok siebie żyli jeszcze neandertalczycy Homo sapiensByć może nasi przodkowie byli podekscytowani zielonym światłem na nocnym niebie. Teraz to światło –C/2022 E3 (ZTF) (bardziej znana, zielona kometa)-wrócił.

Wysoce eliptyczna orbita zielonej komety oznacza, że ​​minie dużo czasu, zanim ponownie przeleci nad Ziemią – dokładnie około 50 000 lat. A dzieje się tak, jeśli powtórzy swój 50-tysięczny pobyt, a może nie.

Kometa została odkryta przez astronomów w marcu 2022 roku za pomocą automatycznego teleskopu Samuela Oschina w Zwicky Transit Facility. Przeszedł przez peryhelium (kiedy znajduje się najbliżej słońca) 12 stycznia.

Obserwatorzy w Stanach Zjednoczonych mogą zobaczyć kometę od teraz do początku lutegopotencjalnie gołym okiem, jeśli jesteś w środku Ciemny obszar widzenia, ale Twoje szanse będą większe z lornetką lub teleskopem. Według NASA najlepszy czas na obserwację komety to godziny przed świtem.

Kometa zbliży się do naszej planety 2 lutego. Najbliższe zbliżenie zajmie mu około 0,29 AU (około 27 milionów mil) od Ziemi, Według EarthSky.

Currently, the comet is toward the constellation Boötes and near Hercules, Raporty EarthSky. (Jeśli masz problem ze znalezieniem lokalizacji komety, możesz skonsultować się z A Poręczna interaktywna mapa nieba.) kometa Lokalizacja utrudnia obserwatorom na półkuli południowej widzenie. Z jej aktualnej pozycji na nocnym niebie jej przewidywana ścieżka wyznacza drogę z dala od Małej Niedźwiedzicy (Małego Niedźwiedzicy), przechodząc w pobliżu Camelopardis w momencie największego zbliżenia.

Komety świecą dzięki składowi chemicznemu i światłu słonecznemu. Komety przelatujące blisko Słońca są oświetlane i ogrzewane przez swoją energię, powodując parowanie i fluorescencję cząstek na ich powierzchni. Głowy komet świecą na zielono, gdy zawierają cyjan lub węgiel dwuatomowy. Według NASA.

Zielona kometa może stać się jaśniejsza o 5 magnitudo, zanim zbliży się do Ziemi. Według EarthSky. Im niższa liczba, tym jaśniejszy obiekt. pełnia księżyca wirtualny rozmiar to około -11, Najsłabsze obiekty widziane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a mają jasność 30 magnitudo. Według Britanniki. Najsłabsze gwiazdy widoczne gołym okiem mają jasność około 6 magnitudo.

Chociaż kometa może rozjaśnić się do 5 magnitudo, tak się stanie Pomocne może być użycie lornetki lub teleskopu, jeśli masz trudności z dostrzeżeniem obiektu W pogodną noc.

Nadchodząca kosmiczna skała nie jest jedyną zieloną kometą; W 2018 roku kometa 46P/Wirtanen Było wystarczająco jasne, aby obserwatorzy mogli zobaczyć gołym okiem i w 2021 rKometa Leonard świeciła na zielono, gdy lodowa kula pokonywała swoją kosmiczną trajektorię.

Więc miej oko na nadchodzące jasne noce. Jeśli zobaczysz coś o słabym zielonym blasku, prawdopodobnie jest to nasz najnowszy kosmiczny gość.

Więcej: Masywna kometa z Obłoku Oorta ma średnicę 135 mil

READ  Myszołów jastrzębiak: owad podobny do ptaka z ogromnym aparatem gębowym do ssania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *