Internet jest pełen nagrań meteorytu pędzącego po nocnym niebie nad Portugalią i Hiszpanią, rozświetlającego niebo niebiesko-zieloną kulą ognia.
Meteoryt został potwierdzony przez Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), który uchwycił kulę ognia za pomocą kamer w Cáceres w Hiszpanii o 18:46 EDT (22:46 UTC) w sobotę (18 maja). Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła, że kula ognia była fragmentem komety, która przeleciała nad Hiszpanią i Portugalią, poruszając się z prędkością około 160 000 mil na godzinę, czyli około 65 razy szybciej niż maksymalna prędkość myśliwca Lockheed Martin F-16. Europejska Agencja Kosmiczna dodała, że meteoryt prawdopodobnie spłonął nad Oceanem Atlantyckim na wysokości około 60 kilometrów nad Ziemią.
Tysiące użytkowników mediów społecznościowych odwiedzało X, Facebook i Reddit, aby omawiać jasną kulę ognia i udostępniać wspaniałe zdjęcia i filmy.
Powiązany: Meteoryty z asteroidy 2024 Bx1, która właśnie uderzyła w Ziemię, mogą być bardzo rzadkimi skałami kosmicznymi
Europejska Agencja Kosmiczna – napisała na swojej stronie internetowej Kanał X „Kamera Fireball ESA w Cáceres w Hiszpanii zauważyła zeszłej nocy ten niesamowity meteoryt! Nasze Biuro Obrony Planetarnej analizuje obecnie rozmiar i trajektorię obiektu, aby ocenić prawdopodobieństwo dotarcia jakiegokolwiek materiału do powierzchni”.
☄️😍 Kamera Fireball ESA w Cáceres w Hiszpanii zauważyła wczoraj wieczorem ten niesamowity meteoryt! Nasze Biuro Obrony Planetarnej analizuje obecnie rozmiar i trajektorię obiektu, aby ocenić prawdopodobieństwo dotarcia jakiegokolwiek materiału na powierzchnię. Źródło obrazu: ESA/PDO/AMS82 – AllSky7 pic.twitter.com/gSU4unncQW19 maja 2024 r
Użytkownik Udostępniając na swojej osobistej stronie wspaniałe zdjęcia meteorytu, napisał: „To szaleństwo. Wczesne doniesienia mówią, że niebieski błysk można zobaczyć mknący po nocnym niebie z odległości setek kilometrów. W tej chwili nie potwierdzono, czy to uderzyć w niebo, czy nie.” Powierzchnia Ziemi, ale niektóre raporty mówią, że mogła spaść w pobliżu miasta Castro Dire, a inne raporty mówią, że było bliżej Pinheiro.
JUST IN: Na niebie Hiszpanii i Portugalii zauważono meteoryt. To szaleństwo. Wczesne raporty mówią, że niebieski błysk można było zobaczyć na nocnym niebie w promieniu setek kilometrów. W tej chwili nie potwierdzono, czy spadł w niebo, czy nie. Powierzchnia Ziemi, ale niektóre… pic.twitter.com/PNMs2CDkW919 maja 2024 r
Organizacja informacyjna i medialna Nova Portugal również udostępniła nagrania kuli ognia pobrane z różnych miejsc.
„Wczoraj wieczorem meteor rozświetlił portugalskie niebo jasnoniebieskim kolorem, zaskakując mieszkańców, którzy w chwili jego przelotu znajdowali się na zewnątrz, podzieliło się swoimi reakcjami na to wydarzenie w sieciach społecznościowych”.
#Wydarzenie: Meteoryt rozświetla niebo Portugalii 🇵🇹 świecącym błękitem, aby zaskoczyć mieszkańców, którzy znajdą ich na zewnątrz w chwili, gdy przechodzą obok. Miliony Portugalczyków podzieliły się swoimi reakcjami na wydarzenie w sieciach społecznościowych. pic.twitter.com/OE4HUCUr3F19 maja 2024 r
Takie „spadające gwiazdy” to kawałki materiału, które odrywają się od większych obiektów, takich jak asteroidy, komety, Księżyc, a nawet inne planety, i wpadają z dużą prędkością w atmosferę ziemską. Tarcie, jakiego doświadczają te fragmenty zwane meteoroidami (nazwa nadana im, gdy znajdują się w kosmosie) powoduje, że świecą jasno, stając się na kilka krótkich sekund meteorami, gdy przelatują przez atmosferę, tworząc świecący ślad.
Około 90% do 95% materii międzygwiazdowej docierającej w ten sposób do Ziemi nie trwa wystarczająco długo, aby dotrzeć do Ziemi. Jeśli meteoryt dociera do Ziemi, zwykle ma postać pyłu lub bardzo małych cząstek i nazywany jest meteorytem.
Tak jak do produkcji fajerwerków o różnych kolorach wykorzystuje się różne pierwiastki chemiczne, tak kolor tej kuli ognia wskazuje na jej skład chemiczny.
Jasnoniebieski/zielony błysk kuli ognia wskazuje na spalanie magnezu. Jednym z rodzajów meteorytów zawierających magnez jest plasyt, który zawiera duże, oliwkowozielone kryształy będące formą krzemianu żelazowo-magnezowego zwanego oliwinem.
Chociaż pochodzenie palalacytu jest nieco tajemnicze, naukowcy uważają, że może on powstać w wyniku stopienia się asteroid, a gęstszy materiał zatapia się w ich rdzeniach. Pallasyty mogą pochodzić z granicy między mineralnym rdzeniem asteroidy a jej płaszczem bogatym w krzemiany i oliwin.
Jeśli tak jest, pallasyty mogą wiele nauczyć naukowców o tym, jak skaliste planety takie jak Ziemia powstały w Układzie Słonecznym około 4,5 miliarda lat temu.
Oczywiście nie potwierdzono jeszcze, że meteoryt ten jest pallasytem, a naukowcy nie wiedzą, czy jakikolwiek z niego faktycznie dotarł na Ziemię, chociaż Europejska Agencja Kosmiczna twierdzi, że prawdopodobieństwo tego jest co najmniej nikłe.
Nie ma wątpliwości, że eksplozja tej kuli ognia nad Portugalią i Hiszpanią będzie miała zajęcie dla łowców meteorytów przynajmniej w nadchodzących dniach w poszukiwaniu fragmentów, które mogłyby dotrzeć do stałej Ziemi.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.