Jest otwarte! Oszałamiające pierwsze spojrzenie na zawartość należącego do NASA próbnika asteroid Bennu: ScienceAlert

W końcu mamy pierwsze zdjęcia w wysokiej rozdzielczości zawartości cennego pojemnika na próbki asteroidy Bennu należącego do NASA, ponad 3,5 miesiąca po tym, jak OSIRIS-REx sprowadził go na Ziemię.

Opóźnienie wynikało z dwóch irytujących elementów mocujących, które utrzymywały pokrywę próbnika na miejscu, i ostatecznie została otwarta 10 stycznia.

19 stycznia NASA opublikowała długo oczekiwane pierwsze zdjęcia zawartości próbek — czarnego pyłu i skał o wielkości około 1 cm (0,4 cala).

Widok z góry na głowicę mechanizmu pobierania próbek OSIRIS-REx (TAGSAM) ze zdjętą pokrywą, odsłaniającą znajdującą się w środku resztę próbki asteroidy. (NASA/Erika Blumenfeld i Joseph Aebersold)

Zawartość może wydawać się całkiem zwyczajna, ale nie zapominaj, że patrzysz na materiał asteroidowy, który, jak się uważa, pozostał niezmieniony przez około 4,5 miliarda lat i może rzucić nowe światło na pochodzenie naszego Układu Słonecznego.

Próbka została zrzucona podczas przelotu OSIRIS-REx obok Ziemi 24 września.

Chociaż zewnętrzna kapsuła otworzyła się bardzo łatwo, dając naukowcom dostęp do 70 gramów (2,48 uncji) pyłu asteroidowego, główna głowica TAGSAM zawierająca większość próbki pozostała szczelnie zamknięta pomimo najlepszych wysiłków zespołu.

Teraz, gdy jest już otwarta, zespół spędzi kilka następnych tygodni na określeniu ostatecznej masy próbki, jaką udało się osiągnąć.

Powyższe zdjęcie wykonali Erica Blumenfeld, kierownik kreatywny działu Advanced Astrophysics Imaging and Visualization (AIVA) oraz Joe Aebersold, kierownik projektu AIVA.

Następnym krokiem dla zespołu jest zdjęcie okrągłego kołnierza widocznego na zdjęciu i przygotowanie go do przeniesienia Pozostała próbka przemieszcza się z mechanizmu pobierania próbek z ekranem dotykowym (TAGSAM) do okrągłych tac na próbki.

Tace te zostaną następnie sfotografowane, a próbka zważona, zapakowana i przechowywana w Johnson Space Center NASA w Houston.

READ  Zderzenia cząstek przy rekordowych światowych poziomach energii
Powierzchnia Bennu
Zbliżenie na pokrytą skałami powierzchnię Bennu zrobione 11 kwietnia 2019 roku z odległości 4,5 km (2,8 mil). (NASA/Goddard/Uniwersytet Arizony)

Gdy jeszcze w tym roku zostanie opublikowany pełny katalog próbek Bennu, naukowcy z całego świata będą składać prośby o obejrzenie lub zbadanie próbek.

Co ważniejsze, 75 procent Próbka zostanie zachowana do przyszłej analizy.

„Wreszcie odblokowanie głowicy TAGSAM i pełny dostęp do zwróconych próbek Bennu to ogromne osiągnięcie, które odzwierciedla niezachwiane poświęcenie i pomysłowość naszego zespołu”. Mówi astronom Dante Lauretta Z Laboratorium Księżycowego i Planetarnego Uniwersytetu w Arizonie, 10 stycznia.

„Ten sukces potwierdza znaczenie OSIRIS-REx i nasze zaangażowanie w pogłębianie naszej wiedzy o wszechświecie. Z niecierpliwością czekamy na kolejny rozdział, gdy będziemy dzielić się tymi cennymi próbkami z globalną społecznością naukową i kontynuować naszą podróż odkrywczą”.

OSIRIS-REx, obecnie przemianowany na OSIRIS-APEX, jest obecnie w drodze do innej asteroidy, potencjalnie niebezpiecznego obiektu Apophis. Data ta przypada na rok 2029.

Fragmenty tego artykułu zostały zmodyfikowane w porównaniu z poprzednim artykułem ScienceAlert ze stycznia 2024 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *