Jewgienij Prigozhin w końcu mści się zza grobu

Niecałe 24 godziny po zwolnieniu przez Władimira Putina ministra obrony po tym, jak wyraźnie obwinił go o niepowodzenie w wojnie z Ukrainą, zamaskowani funkcjonariusze sił bezpieczeństwa podnieśli z łóżka innego wyższego rangą urzędnika Ministerstwa Obrony.

Według doniesień agenci kontrwywiadu przybyli w poniedziałek ciężko uzbrojeni, aby aresztować generała broni Jurija Kuzniecowa, szefa wydziału personalnego Ministerstwa Obrony, pod zarzutem przekupstwa. Komisja śledcza ogłosiła, że ​​A komunikat prasowy we wtorek, że Kuzniecow przebywa obecnie w areszcie tymczasowym pod zarzutem powszechnego przekupstwa.

Zarzuty mu stawiane w większości pozostają niejasne. Śledczy twierdzą, że w latach 2021–2023, pełniąc funkcję szefa 8. Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji, Kuzniecow przyjmował łapówki od przedsiębiorstw w zamian za „przeprowadzanie dla nich określonych działań”.

Jego aresztowanie następuje zaledwie kilka tygodni po oskarżeniu wiceministra obrony Timura Iwanowa o przekupstwo, co powszechnie uważa się za poważny cios dla ministra obrony Siergieja Szojgu.

W niedzielę Szojgu został zastąpiony przez Putina w zaskakującym posunięciu, w wyniku którego zastąpił go cywilny ekonomista Andriej Biełousow. Kreml wyjaśnił to posunięcie stwierdzeniem, że Ministerstwo Obrony kraju powinno być „całkowicie otwarte na innowacje” i Biełousow wpisuje się w tę tezę.

Kreml upierał się, że nowego stanowiska Szojgu jako szefa Rady Bezpieczeństwa nie należy postrzegać jako ustąpienia, ale Bloomberg, powołując się na anonimowe źródła zaznajomione ze sprawą, poinformował, że Putin stracił wiarę w zdolność Szojgu do radzenia sobie z wojną w obliczu korupcji w kraj. Ministerstwo Obrony. W raporcie przytoczono dramatyczny bunt wodza Wagnera Jewgienija Prigożyna w zeszłym roku jako kolejną możliwą przyczynę dymisji Szojgu.

W następstwie aresztowania Kuzniecowa kremlowskie media przedstawiły je jako część „czystki antykorupcyjnej” w Ministerstwie Obrony, a Biełousow miał teraz za zadanie posprzątać bałagan stworzony przez Szojgu. „Do Departamentu Obrony wpłynęło dużo pieniędzy, w wyniku czego budżet się podwoił [war]. „Jak widzieliśmy po aresztowaniu Timura Iwanowa, sytuacja korupcyjna przekracza rozsądne granice”. wywiad Wtorek z Komsomolska Prawda.

Wydaje się, że za jednym zamachem dziedzictwo Szojgu ugruntowało się w postaci wojennej korupcji i niekompetencji, a jednocześnie każdy, kto jest zmęczony wojną z Ukrainą trwającą trzeci rok, może winić szerzącą się korupcję w wojsku, a nie korupcję w armii. wojskowy. Kreml.

READ  Nastoletni mistrz Ukrainy dronów „szczęśliwy, że kogoś zniszczyliśmy”

Nic dziwnego, że prowojenni blogerzy związani z Prigożynem uczcili we wtorek wiadomość o aresztowaniu Kuzniecowa. Prigożin zasłynął z nawoływania do obalenia Szojgu i wszystkich osób z jego otoczenia podczas swojego krótkiego powstania przeciwko wojsku w czerwcu ubiegłego roku, zaledwie miesiąc przed śmiercią w katastrofie samolotu powszechnie postrzeganego jako zabójstwo.

„Prosto w ogień” – napisał jeden z kanałów Telegramu powiązanych z Wagnerem, mówiąc o „złośliwościach” Kuzniecowa i Iwanowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *