John Carmack mówi, że Meta „nieustannie sabotuje siebie” za swoje wysiłki VR

John Carmack opuścił stanowisko dyrektora ds. Technologii Meta, mówiąc, że firma „nieustannie sabotuje siebie” w swoich wysiłkach VR i że „nie był w stanie zabić głupich rzeczy, zanim wyrządzą szkody”. Carmack skomentował to w wewnętrznej notatce, do której wyciekł Biznes zainteresowany (wymagana subskrypcja). Carmack mówi, że teraz koncentruje swoje wysiłki na swoim starcie AI.

Po wystąpieniu wycieku Carmack opublikował a Pełna treść komunikatu na Facebookuz dodatkowym kontekstem.

„To koniec mojej dekady w VR. Mam mieszane uczucia” – zaczyna Carmack. Po napisaniu, że Quest 2 jest „prawie dokładnie tym, co chciałem zobaczyć od samego początku”, wyjaśnił, że jego problem tkwi w „kompetencjach” firmy.

„Mamy absurdalną ilość ludzi i zasobów, ale ciągle sabotujemy samych siebie i marnujemy siły. Nie da się tego ukryć. Myślę, że nasza organizacja działa w połowie tak skutecznie, jak mnie uszczęśliwia”.

„To była dla mnie walka. Mam tutaj głos na najwyższych poziomach, więc czuję, że powinienem być w stanie posunąć sprawy do przodu, ale najwyraźniej nie jestem wystarczająco przekonujący. Duża część rzeczy, na które narzekam, kończy się rok później lub dwa lata później i zbieram dowody, ale nigdy nie byłem w stanie zabić głupich rzeczy, zanim wyrządziły krzywdę lub wyznaczyły kierunek, i myślę, że mój wpływ na margines był pozytywny, ale nigdy nie był głównym kierowcą”.

Chociaż niektóre z tych słów są ostre, Carmack mówi, że ból jest częściowo spowodowany latami spędzonymi na pisaniu wydajnego kodu. „Kiedy tak ciężko pracujesz nad poprawą przez większość swojego życia, widok czegoś strasznie nieskutecznego rani twoją duszę”. Dodaje również, że byłoby bardziej przekonujące, gdyby przeniósł się do centrali Meta w Menlo Park i bardziej zaangażował się w przywództwo, zamiast skupiać się na programowaniu, ale „założyłem, że znienawidzę to, uniknę tego i prawdopodobnie stracę to w każdym razie.”

READ  Brak Rezerwacje w przedsprzedaży rozpoczynają się dzisiaj na Telefon 1

Odejście Carmacka z Meta było od dawna oczekiwane. Kilka lat temu współzałożyciel firmy Id Software napisał, że spodziewa się, że ostatnie dzieło w jego karierze skupi się na tworzeniu sztucznej inteligencji ogólnej. Na początku tego roku jego startup Keen Technologies był w AGI Zebrał 20 milionów dolarów finansowania (około 16,4 miliona funtów szterlingów). Ostatnio Carmack poświęcał tylko „około 20%” swojego czasu na metę.

Odejście Carmacka może mieć bardziej symboliczne niż rzeczywiste znaczenie. Jeszcze przed dołączeniem do Meta z ZeniMax – samego źródło kontrowersji Carmack był jedną z najwybitniejszych postaci niedawnego renesansu wirtualnej rzeczywistości. Kiedy zademonstrowano oryginalną technologię kompresji Oculus Rift, zrobił to Carmack na zapleczu targów E3 z prototypowym zestawem słuchawkowym wyposażonym w Jerry’ego i kopią gry Doom 3. Zostawił przemysł i ogólnie gry, koniec era.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *