JWST właśnie potwierdził swoją pierwszą egzoplanetę, wielkości Ziemi: ScienceAlert

Od wystrzelenia w grudniu 2021 roku Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) działa Rekordy zostały pobite.

Teraz instrument dostrzegł swoją pierwszą planetę wokół gwiazdy innej niż nasza i O średnicy szacowanej na około 99 procent średnicy Ziemi Wygląda nieco znajomo.

Obserwacje z satelity NASA Transiting Exoplanet Survey (on-koza) wskazywały, że planeta istniała, ale teraz potwierdziły to zdjęcia w wysokiej rozdzielczości dostarczone przez spektrometr bliskiej podczerwieni (NIRSpec) na pokładzie JWST.

Pomimo podobnych rozmiarów, uważa się, że planeta jest znacznie gorętsza niż nasza macierzysta planeta, krążąc wokół czerwonego karła wystarczająco blisko, aby zakończyć swoją orbitę w ciągu zaledwie kilku dni.

„Nie ma wątpliwości, że planeta istnieje” mówi astronom Jacob Lustig-Yegerz Laboratorium Fizyki Stosowanej na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Maryland. Oryginalne dane Webba okazały się poprawne.

Ten nowo odkryty obiekt, nazwany LHS 475 b, znajduje się 41 lat świetlnych stąd, w gwiazdozbiorze Octanu. Podobnie jak w przypadku innych egzoplanet, została ona zauważona przez obserwację cienia, jaki tworzyła, gdy przechodziła przed swoją gwiazdą.

To, co czyni JWST wyjątkowym, to fakt, że można na niego patrzeć widmo transmisji; Różnorodność długości fal światła filtrowanego wokół planety, które mogą ujawnić cechy jej atmosfery.

Odczyty wskazują, że LHS 475 b nie ma atmosfery zdominowanej przez metan. (NASA/ESA/CSA/L. Hustak (STScI))

W tej chwili nie mamy wystarczających danych, aby powiedzieć nam, jaki rodzaj atmosfery ma LHS 475 b, jeśli w ogóle ma atmosferę. Jak dotąd astronomowie są przekonani, że brakuje mu gęstej, bogatej w metan atmosfery, takiej jak ta, która otacza księżyc Saturna. tytan.

„Teleskop jest tak czuły, a dane tak dokładne, że mogliśmy z łatwością wykryć wiele różnych cząsteczek, ale jeszcze niewiele widzimy” – powiedział. mówi astrofizyk Ortiz Ceballosz Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Massachusetts.

Ale nie mogą wykluczyć obecności płytkiej atmosfery składającej się z czysty dwutlenek węgla.

READ  Renderowanie wszechświata z Quasar „Clocks” było 5 razy wolniejsze po Wielkim Wybuchu

Dodatkowa rozdzielczość oferowana przez JWST oznacza, że ​​badacze mogą szukać znacznie mniejszych gwiazd i planet. Zwykle teleskopy szukają egzoplanet większych niż Jowiszokoło 11 razy większy niż Ziemia.

Informacje są również gromadzone w szybkim tempie: JWST potrzebował tylko dwóch tranzytów (lub przejść przed swoją gwiazdą), aby zidentyfikować LHS 475 b i niektóre jego cechy. Dalsza lektura powinna nam powiedzieć więcej o tym, z czym mamy tutaj do czynienia.

Widzimy też, że JWST produkuje całkiem to samo Oszałamiające zdjęcia z głębokiego kosmosu, dzięki czułości instrumentów na pokładzie — i trwa to od nieco ponad roku. Jest o wiele więcej do zrobienia.

„Te pierwsze wyniki obserwacji skalistej planety wielkości Ziemi otwierają drzwi do wielu przyszłych możliwości badania atmosfery skalistej planety za pomocą Webba” mówi Mark Clampindyrektor Wydziału Astrofizyki w Kwaterze Głównej NASA w Waszyngtonie.

„Webb zbliża nas coraz bardziej do nowego zrozumienia światów podobnych do Ziemi poza naszym Układem Słonecznym, a misja jest wciąż w powijakach”.

Wyniki przedstawiono na spotkaniu Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne W środę, 11 stycznia 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *