Kamery wideo 4K brytyjskiej firmy zmierzają na stację kosmiczną

  • Napisane przez Jonathana Amosa
  • Reporter naukowy
Wyjaśnienie wideo,

Rzadki widok: Wielka Brytania i Irlandia są czyste

Kamery superrozdzielcze brytyjskiego startupu są w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

System 4K SEN.COM zostanie zamontowany z przodu placówki orbitalnej, aby uchwycić, jak się oczekuje, wspaniałe widoki Ziemi.

Londyńska firma transmituje już wideo na żywo z małego satelity wystrzelonego w 2022 roku.

Prezes Charles Black mówi, że planuje rozszerzyć technologię firmy na wiele lokalizacji, w tym na Księżyc.

Powiedział BBC News: „Naszym celem jest zaoferowanie zupełnie nowego sposobu postrzegania przestrzeni, Ziemi i Księżyca”.

„Chcemy umieścić kamery na orbicie księżycowej, na powierzchni Księżyca i w łazikach księżycowych, aby fotografować astronautów, gdy ludzie wracają na Księżyc.

„Chcemy opowiedzieć tę historię”.

Kamery Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są na wyposażeniu ostatniej misji zaopatrzeniowej amerykańskiej agencji kosmicznej.

Ponad 2,5 tony żywności, odzieży, sprzętu i eksperymentów naukowych wystrzelono na pokładzie rakiety SpaceX z Florydy o godzinie 16:55 czasu lokalnego (20:55 GMT).

Po przybyciu na miejsce w sobotę załoga stacji przygotuje ładunek kamery SEN, a następnie umieści ją przez śluzę powietrzną w celu umieszczenia na pokładzie Bartolomeo – kawałku egzoszkieletu przymocowanego do europejskiego modułu naukowego Columbus.

Duży robot CanadaArm-2 wykona manewry zaplanowane na maj.

Wyjaśnienie wideo,

Złoty kolor pustyni Namibii w Afryce

Jedna kamera będzie patrzeć prosto na horyzont, rejestrując wschody i zachody słońca, a także zorzę polarną i południową.

Druga kamera będzie patrzeć prosto w dół, aby skupić się na tym, co dzieje się na Ziemi. Rozmiar sceny amplitudy będzie wynosić około 180 kilometrów na 240 kilometrów (110 mil na 150 mil). Zobaczysz obiekty o średnicy zaledwie 60 metrów.

Oprogramowanie sterujące musi mieć możliwość dostosowania ekspozycji tak, aby światła miasta były widoczne, gdy na stacji zapada ciemność.

Trzecia kamera zostanie skierowana na przedni punkt dokowania i będzie rejestrować przyloty i odloty kapsuł kosmicznych – statku SpaceX Dragon i Boeinga Starlinera, który wkrótce ma zostać wystrzelony.

Wyjaśnienie wideo,

Dym z pożarów lasów w Kanadzie

Plan jest taki, aby przesyłać strumieniowo wideo w rozdzielczości 4K – przełączając się między tymi kamerami – niemal w sposób ciągły. Dane zostaną przesłane za pośrednictwem systemu przekaźników ESA, który przesyła sygnały na Ziemię za pośrednictwem satelitów o dużej przepustowości umieszczonych wysoko nad stacją kosmiczną.

Na tej stronie możesz zorientować się, jakiego rodzaju filmów możesz się spodziewać. Został uchwycony przez należącego do SEN satelitę ETV-A1, który działa od dwóch lat na wysokości 505 km. Obecnie trwa montaż kolejnych takich statków kosmicznych.

Ponownie jest to połączenie szerokiego i wąskiego kąta widzenia.

Londyńska firma zarabia na tych produkcjach m.in. współpracując z wytwórniami filmowymi i telewizyjnymi przy filmach dokumentalnych.

Firma ma także nadzieję wzbudzić zainteresowanie organizacji informacyjnych, które mogą chcieć przedstawić wydarzenia w inny sposób, zwłaszcza jeśli mają one zasięg globalny. Dobrym przykładem są ubiegłoroczne pożary w Kanadzie. Widzenie frontów ognia i kłębów dymu daje znacznie wyraźniejsze wyobrażenie o wielkości spalonego obszaru.

Wyjaśnienie wideo,

Latanie nad Interlaken i Alpami Szwajcarskimi

SEN nie jest bynajmniej pierwszą firmą, która wkroczyła na rynek „wideo z kosmosu”, ale Black wierzy, że może odnieść sukces, pakując materiały we właściwy sposób.

„Wideo z kosmosu jest ważne i stanie się wielkim biznesem… ponieważ wideo w czasie rzeczywistym ma moc opowiadania historii i może zapewnić wgląd w to, co dzieje się bezpośrednio z ludźmi, w taki sam sposób, jak robi to Google” – powiedział.

„Google Earth pobrano ponad miliard do przeglądania nieruchomych obrazów, więc ten zbiór danych o Ziemi w czasie rzeczywistym, który opowiada historię tego, co dzieje się obecnie na Ziemi i w kosmosie, który można w pełni przeszukiwać i wykorzystuje sztuczną inteligencję oraz rzeczywistość rozszerzoną, aby pokazać spostrzeżeniami, będzie to ogromny producent danych dla ludzkości.

„Nikt wcześniej nie zajmował się tym rynkiem i właśnie to robimy”.

READ  Innowacyjny marsjański helikopter NASA w końcu dzwoni do domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *