Kapsuła SpaceX do zadokowania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przewożącej międzynarodowych astronautów

Zapisz się na biuletyn CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Kapsuła SpaceX z wielonarodową załogą astronautów została dołączona do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w czwartek po 29-godzinnym locie.

Misja, nazwana Crew-5, jest wspólną operacją NASA, SpaceX i Rząd Partnerzy na całym świecie, w tym – po raz pierwszy – Rosja, pomimo rosnących napięć wokół inwazji na Ukrainę. misja Został wystrzelony z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie o godzinie 12:00 czasu wschodniego Środa.

Kapsuła Crew Dragon spędziła dzień na powolnej, metodycznej wspinaczce w kierunku stacji kosmicznej. Zbliżając się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, statek kosmiczny, który jest w pełni autonomiczny, użył swoich małych silników odrzutowych na pokładzie, aby utrzymać orientację, gdy wszedł do portu dokowania. Po raz pierwszy nawiązała fizyczny kontakt z Międzynarodową Stacją Kosmiczną o 17:01 czasu wschodniego.

Po upewnieniu się, że między statkiem kosmicznym SpaceX a Międzynarodową Stacją Kosmiczną znajduje się próżnioszczelne uszczelnienie, właz oddzielający kapsułę od stacji kosmicznej został oficjalnie otwarty. łączący Statek kosmiczny.

Zgodnie ze zwyczajem astronautów przybywających na Międzynarodową Stację Kosmiczną, załodze udało się wysłać na Ziemię wiadomość wideo, która była transmitowana przez NASA. Transmisja na żywo.

W skład załogi wchodzą astronauci Nicole Mann i Josh Cassada z NASA. astronauta Koichi Wakata JAXA lub Japońska Agencja Badań Kosmicznych; Kosmonauta Anna Kikina z rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos.

Powitała ich astronauta ESA Samantha Cristoforetti, która podczas poprzedniej misji SpaceX poleciała na Międzynarodową Stację Kosmiczną i niedawno została pierwszą kobietą dowódcą stacji kosmicznej.

„Wspaniale jest wreszcie podzielić się z wami. To bardzo wyjątkowa załoga, ponieważ po raz pierwszy rosyjski kosmonauta poleciał na pokładzie Smoka Załogi, więc witamy was szczególnie w Annie (Kkina)” – powiedział Cristoforetti.

READ  SpaceX wystrzeliło z Kalifornii 20 satelitów Starlink

Lot kosmiczny reprezentuje historyczny moment, jakim stał się człowiek Pierwsza Indianka, która podróżowała w kosmos.

„Spójrz mamo, w końcu jestem w kosmosie!” Powiedziała w transmisji na żywo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mann służy również jako dowódca misji dla Crew 5, co czyni ją pierwszą kobietą, która przyjęła taką rolę w misji SpaceX.

Kekina, która również testuje swój pierwszy lot kosmiczny, podzieliła się tym świątecznym momentem.

„Przepełniają nas emocje” – dodał Kekina.

Rosyjski tłumacz przejął zadanie wkrótce po jej wysłaniu, mówiąc: „Bardzo się cieszę, że tu jestem”.

Następnie, za pośrednictwem tłumacza, Kekina dodała: „Wiele osób ciężko pracuje i będzie nadal ciężko pracować, aby upewnić się… że eksploracja (załogowej) wspólnej przestrzeni będzie się dalej rozwijać. Jesteśmy tutaj i jesteśmy żywy dowód tego – powiedziała.

Udział Kikiny w tej przejażdżce jest częścią umowy o wspólne przejazdy tuszem Przez NASA i Roscosmos w lipcu. Pomimo napięć geopolitycznych między Stanami Zjednoczonymi A Rosja przybywa blisko W miarę eskalacji wojny na Ukrainie NASA wielokrotnie powtarzała, że ​​jej partnerstwo z Roskosmosem, rosyjską agencją kosmiczną, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ma kluczowe znaczenie dla kontynuowania działalności stacji kosmicznej i prowadzenia cennych badań naukowych na pokładzie.

Podczas konferencji prasowej w środę Siergiej Krikalew, dyrektor wykonawczy programów lotów kosmicznych Roskosmosu, skomentował znaczenie partnerstwa amerykańsko-rosyjskiego.

„Kontynuujemy to, co zaczęło się wiele lat temu, w 1975 roku, kiedy załoga Apollo Sojuz współpracowała” – powiedział Krikalev, odnosząc się do spotkania w kosmosie w 1975 roku, które stało się symbolem współpracy między Stanami Zjednoczonymi po zakończeniu zimnej wojny. i Rosji. „Teraz kontynuujemy to.”

Astronauci Crew-5 spędzą w kosmosie około pięciu miesięcy. Podczas swojego pobytu oczekuje się, że odbędą spacer kosmiczny, aby utrzymać zewnętrzną część stacji kosmicznej, a także wykonać występ Ponad 200 eksperymentów naukowych.

READ  Starliner Boeinga przygotowuje się do historycznego startu astronauty po latach opóźnienia

Według oświadczenia NASA „eksperymenty obejmą badania nad drukowaniem ludzkich narządów w kosmosie, zrozumieniem systemów paliwowych działających na Księżycu oraz lepszym zrozumieniem chorób serca”.

To już szósta załogowa misja SpaceX, prywatnej firmy kierowanej przez kontrowersyjnego miliardera technologicznego Elona Muska, w imieniu NASA. Program pochodzi z 2,6 miliarda dolarów Robienie interesów z NASA i SpaceX Miało to miejsce prawie dekadę temu W ramach starań agencji kosmicznej o przekazanie całego transportu do iz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sektorowi prywatnemu, NASA może skupić się na głębszej eksploracji Układu Słonecznego.

Gigant lotniczy Boeing również podpisał podobny kontrakt, chociaż nadal eksploatuje komercyjny statek kosmiczny Starliner. Jego pierwszy lot z załogą mógł nastąpić już w 2023 roku.

Tymczasem NASA kontynuowała rozszerzanie współpracy ze SpaceX, zwiększając wartość Kompleksowa umowa obejmująca 15 misji załogowych o łącznej wartości ponad 4,9 miliarda dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *