Katastrofa samolotu w Nepalu: 68 osób zginęło, gdy samolot Eti Airlines rozbił się w pobliżu Pokhary


Katmandu, Nepal
CNN

Co najmniej 68 osób zginęło, gdy samolot rozbił się w niedzielę w pobliżu miasta Pokhara w środkowym Nepalu.

Siedemdziesiąt dwie osoby — cztery osoby z załogi i 68 pasażerów — znajdowały się na pokładzie samolotu ATR 72 obsługiwanego przez nepalskie linie Eti Airlines, kiedy ten się rozbił, powiedział rzecznik Eti Airlines, Sudarsan Bardaula. Wśród ofiar było 37 mężczyzn, 25 kobiet, troje dzieci i troje niemowląt – poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego Nepalu.

Rzecznik armii Krishna Prasad Bandar powiedział, że poszukiwania zostały odwołane po zmroku i zostaną wznowione w poniedziałek rano. Bandar powiedział, że setki osób udzielających pierwszej pomocy już pracowały nad znalezieniem pozostałych czterech osób.

Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego Nepalu co najmniej jedna ze zmarłych to dziecko.

Według danych Aviation Safety Network niedzielny incydent był trzecim najgorszym w historii Himalajów. Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano w lipcu i wrześniu 1992 r. 113 i 167 osób zginęło w katastrofach samolotów obsługiwanych odpowiednio przez Thai Airways i Pakistan International Airlines.

Urzędnicy poinformowali, że w momencie katastrofy na pokładzie znajdowały się 72 osoby.

Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że 53 pasażerów i czterech członków załogi było Nepalczykami. Na pokładzie było piętnastu obcokrajowców: pięciu Hindusów, czterech Rosjan i dwóch Koreańczyków. Reszta to indywidualni obywatele Australii, Argentyny, Francji i Irlandii.

Samolot leciał ze stolicy Katmandu do Pokhary, drugiego pod względem liczby ludności miasta w kraju, poinformowały państwowe media w kraju The Rising Nepal. Bokahara znajduje się 129 kilometrów (80 mil) na zachód od Katmandu.

Około 18 minut po starcie samolot nawiązał ostatni kontakt z lotniskiem Pokhara około godziny 10:50 czasu lokalnego. Następnie spadł do pobliskiej doliny rzeki Seti. Urzędnicy lotnictwa cywilnego poinformowali w oświadczeniu, że na miejsce katastrofy wysłano służby ratunkowe z armii nepalskiej i różnych departamentów policji, które są zaangażowane w akcje ratownicze.

READ  Rishi Sunak i Liz Truss ogłosili finalistów na przyszłego premiera Wielkiej Brytanii

Premier Nepalu Pushpa Kamal Dahal powiedział: „Jestem głęboko zasmucony smutnym i tragicznym wypadkiem”.

„Szczerze proszę personel bezpieczeństwa, wszystkie agencje rządu Nepalu i społeczeństwo o rozpoczęcie skutecznych akcji ratunkowych” – napisał Dahl na Twitterze.

Indyjski minister spraw zagranicznych Subramaniam Jaishankar powiedział w niedzielę, że jest „głęboko zasmucony” wiadomością o wypadku i że myśli „z rodzinami ofiar”.

Nepalskie linie Eti Airlines ogłosiły, że odwołują wszystkie zaplanowane loty w poniedziałek, 16 stycznia, aby opłakiwać ofiary katastrofy lotniczej.

Himalajski kraj Nepalu jest domem dla ośmiu z 14 najwyższych gór świata, w tym Everestu. Jego pogoda może się nagle zmienić, a lądowiska są zwykle zlokalizowane w trudno dostępnych obszarach górskich.

maja zeszłego roku A Lot Tara Air z 22 osobami na pokładzie Rozbił się w Himalajach na wysokości około 14 500 stóp. Mówi się, że jest to 19. katastrofa lotnicza w tym kraju w ciągu 10 lat i 10. ofiara śmiertelna w tym samym okresie. Sieć Bezpieczeństwa Lotniczego Baza danych.

Samolot biorący udział w niedzielnej katastrofie to ATR 72-500, dwuśmigłowy silnik turboodrzutowy często używany w regionie Azji i Pacyfiku, szczególnie przez tanich przewoźników. Samolot wyprodukowany przez ATR jako partnera joint venture europejskich gigantów lotniczych Airbus i Leonardo, Zwykle ma dobre imię.

Jednak już wcześniej brały udział w wypadkach. Dwa samoloty ATR 72 obsługiwane przez nieistniejące już tajwańskie linie lotnicze Transaea rozbiły się. lipiec 2014 r I luty 2015 r. Drugi skłonił władze Tajwanu do tymczasowego uziemienia wszystkich ATR 72 zarejestrowanych na wyspie.

W sumie różne modele ATR 72 brały udział w 11 śmiertelnych wypadkach przed niedzielną katastrofą w Nepalu. Według sieci bezpieczeństwa lotniczego.

ATR poinformował o wypadku w niedzielnym komunikacie.

„Nasze pierwsze myśli są ze wszystkimi, których to dotyczy” – napisano w oświadczeniu. „Specjaliści ATR są w pełni zaangażowani we wsparcie zarówno śledztwa jak i klienta.”

READ  Atlanta Braves zmniejszyły o połowę deficyt drożdży NL dzięki wygranej w 11 meczach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *