Kijów pogrążony jest w żałobie, gdy ratownicy przesiewają stosy gruzu w szpitalu dziecięcym trafionym rosyjskim rakietą.

KYIV, Ukraina (AP) – We wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski szukał zabitych i rannych pod gruzami szpitala dziecięcego, dzień po rosyjskich rakietach. Uderzył placówkę W miastach w całym kraju panuje masowa zapora ogniowa w ciągu dnia. Według władz liczba ofiar śmiertelnych w ataku wzrosła do 42.

W ośrodku Zełenskiego X w stolicy hospitalizowano 64 osoby, w Krzywym Rogu 28 i 6 w Dnieprze – oba miasta w środkowej Ukrainie.

Było to największe bombardowanie Kijowa przez Rosję od prawie czterech miesięcy i jedno z najgorszych Wojna, uderzył w siedem z 10 dzielnic miasta. Strajk w Szpitalu Dziecięcym Ochmatdyt, który przerwał operację na otwartym sercu i zmusił młodych pacjentów chorych na raka do leczenia na zewnątrz, wywołał międzynarodowe oburzenie.

W 10-piętrowym szpitalu, największej na Ukrainie placówce medycznej dla dzieci, w chwili ataku znajdowało się pod opieką około 670 pacjentów – powiedział we wtorek dyrektor generalny Ochmatdytu Wołodymyr Żownir. Pocisk trafił w dwupiętrowe skrzydło szpitala.

„Budynek, w którym wykonywaliśmy dializy dla dzieci z niewydolnością nerek lub ciężkim zatruciem, został całkowicie zniszczony” – powiedział reporterom, dodając, że całkowite szkody poniesione przez szpital oszacowano na 2,5 miliona dolarów.

Daniel Bell, szef panelu ONZ monitorującego łamanie praw człowieka na Ukrainie, powiedział, że co najmniej dwie osoby zginęły w szpitalu, a 50 zostało rannych, w tym siedmioro dzieci. Dodał, że liczba ofiar śmiertelnych byłaby znacznie większa, gdyby pacjentów nie zabrano do bunkrów, gdy zawyły pierwsze syreny alarmowe.

Jedną z dwóch ofiar śmiertelnych w szpitalu była lekarka, która zabrała dzieci do schroniska, a następnie wróciła, aby sprawdzić, czy nikt nie został pozostawiony – powiedział Sovnir.

Ołeh Holubchenko, chirurg dziecięcy pracujący w szpitalu, operował dziecko z wrodzoną wadą twarzy. Pomimo zawycia syren powietrznych on i jego załoga zdecydowali się kontynuować akcję. „Nie mogliśmy zatrzymać się w połowie drogi” – powiedział The Associated Press.

READ  Powodzie w Nowej Szkocji: deszcz trwający 3 miesiące jednocześnie powoduje ewakuację i zaginięcie co najmniej 4 osób

Po uderzeniu rakiety fala uderzeniowa wysłała go przez salę operacyjną. Odłamki spowodowały u niego drobne obrażenia i przebiły respirator dziecka. Dziecko z otwartą raną musiało zostać przewiezione do innego kijowskiego szpitala, gdzie zakończono operację.

Władze miasta pracują nad przywróceniem dostaw prądu i wody do szpitala, gdyż władze miasta Kijowa ogłosiły wtorek oficjalnym dniem żałoby. Zakazano imprez rozrywkowych w stolicy i opuszczono flagi.

Rosja zaprzeczyła odpowiedzialności za strajk w szpitalu, twierdząc, że nie zaatakowała celów cywilnych na Ukrainie pomimo przytłaczających dowodów, które temu zaprzeczają, w tym raportu Associated Press.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podtrzymał to stanowisko we wtorek, powołując się na oświadczenie rosyjskiego Ministerstwa Obrony, w którym zarzucono ukraińskim rakietom obrony powietrznej częściowe zniszczenie szpitala.

Bell, szef panelu ONZ, odrzucił ten argument. Powiedział, że ocena materiału wideo i ustalenia na miejscu wykazały, że szpital „zamiast doznać uszkodzeń spowodowanych zablokowanym systemem uzbrojenia, otrzymał bezpośrednie trafienie”.

Bell powiedział, że szpital mógł zostać trafiony rosyjskim pociskiem manewrującym Kh-101. To samo powiedzieli ukraińscy urzędnicy.

W ciągu ostatniego roku Moskwa wypracowywała taktykę pokonania obrony powietrznej Ukrainy – powiedział Oleksandr Kovalenko, analityk wojskowy w pozarządowej grupie informacyjnej „Ruch”.

Dodał, że Rosja użyła w poniedziałek różnych rakiet, które wspólnie utrudniały ukraińskiej obronie powietrznej ich przechwycenie.

„Od 2023 roku testują różne typy rakiet, aby znaleźć odpowiednią kombinację, która złamie nasze mechanizmy obrony powietrznej” – powiedział AP.

Siły rosyjskie planują także wystrzelić rakiety do manewrowania w powietrzu, a podczas poniedziałkowego ataku rakieta pojawiła się najpierw dalej na zachód, ale potem zawróciła, by uderzyć w Kijów, powiedział Kovalenko.

We wtorek pod gruzami budynku mieszkalnego w kijowskiej dzielnicy szewczenkowskiej znaleziono ciała trzech kolejnych osób, co zwiększyło liczbę ofiar śmiertelnych w tym samym budynku do 10.

READ  Aktualizacje na żywo rundy finałowej US Open, tabela wyników: Bryson DeCambeau ma 2-punktową przewagę nad Rorym McIlroyem w Pinehurst

W poniedziałek rosyjski atak Szczyt NATO w Waszyngtonie Oczekuje się, że sojusznicy zapewnią Ukrainie nowe wsparcie militarne i gospodarcze.

Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin Gościnność dla premiera Indii Narendra Modi w Moskwie. Znaczenie New Delhi jako głównego partnera handlowego wzrosło od czasu wysłania przez Kreml wojsk na Ukrainę w lutym 2022 r.

Zełenski głęboko krytycznie odniósł się do wizyty Modiego pod koniec poniedziałku: „Widzenie, jak przywódca największej demokracji na świecie ściska w Moskwie najkrwawszego zbrodniarza na świecie, to ogromne rozczarowanie i druzgocący cios dla wysiłków pokojowych”.

Tymczasem rosyjscy urzędnicy wojskowi i regionalni oświadczyli we wtorek, że ukraińskie drony w ciągu nocy wycelowały w sześć rosyjskich regionów w ramach, jak się wydawało, większego niż zwykle nalotu sił Kijowa.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że systemy obrony powietrznej w pięciu południowych i zachodnich regionach Rosji „zniszczyły i przechwyciły” łącznie 38 ukraińskich dronów.

___

Nadesłał: Jamie Keaton w Genewie.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie https://apnews.com/hub/russia-ukraina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *