Europejczycy wykorzystują szczyt NATO do budowania kontaktów ze zwolennikami Donalda Trumpa

Otrzymuj nasz bezpłatny biuletyn dotyczący odliczania do wyborów w USA

Delegacje europejskie udające się w tym tygodniu na szczyt przywódców NATO w Waszyngtonie zabiegały o spotkania z partnerami prezydenta Donalda Trumpa w polityce zagranicznej w związku ze wzrostem napięcia w sojuszu wojskowym w związku z perspektywami reelekcji prezydenta Joe Bidena.

Biden traci w sondażach i znajduje się pod silną presją, aby wycofać się z wyścigu do Białego Domu po katastrofalnym wyniku w debacie w zeszłym miesiącu, który wzbudził w jego partii głębokie obawy co do jego wieku i zdolności do sprawowania urzędu.

Osoby zaznajomione z tymi działaniami informacyjnymi powiedziały „Financial Times”, że ministrowie i wyżsi urzędnicy z wielu rządów europejskich, szczególnie z Europy Wschodniej i krajów nordyckich, zabiegali w tym tygodniu o spotkania z osobistościami powiązanymi z Trumpem, takimi jak Keith Kellogg, były szef sztabu Trumpa Rada Bezpieczeństwa Narodowego; były sekretarz stanu Mike Pompeo; i były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien.

Spotkania te odbywają się na marginesie odbywającego się w tym tygodniu szczytu NATO, który początkowo był promowany jako szansa dla gospodarza Bidena na zaprezentowanie się na czele zjednoczonego sojuszu zachodniego, ale obecnie został przyćmiony wezwaniami członków jego Partii Demokratycznej, aby ten porzucić kampanię reelekcyjną.

Trump, zdeklarowany krytyk NATO, zaniepokoił wiele europejskich stolic swoimi komentarzami sugerującymi, że jeśli w listopadzie wygra Biały Dom, Stany Zjednoczone mogą nie stanąć w obronie wszystkich swoich sojuszników z NATO. Podniósł także możliwość zawieszenia pomocy wojskowej dla Ukrainy w przypadku odrzucenia przez Kijów rozmów pokojowych z Moskwą.

W miarę zbliżania się wyborów prezydenckich zagraniczne ambasady w Waszyngtonie w coraz większym stopniu koncentrują się na budowaniu relacji z potencjalną przyszłą administracją Trumpa. Dyplomaci obawiają się, że będą zaskoczeni jego zwycięstwem wyborczym w 2016 roku.

„Bez względu na to, co myślimy o ich sytuacji [on Europe]„Musimy z nimi porozmawiać” – powiedziała jedna z osób zaznajomionych z działaniami Trumpa w zakresie docierania do korporacji, dodając, że budowanie komunikacji przed listopadem jest obecnie rozsądnym podejściem.

READ  Najnowsze wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

Wielu dyplomatów i analityków szukało oznak tego, jak Trump może przewodzić podczas swojej drugiej kadencji w America First Policy Institute, ośrodku doradców popierającym Trumpa, w którym Kellogg współprzewodniczy jego programowi bezpieczeństwa.

Kellogg i Fred Fleitz napisali niedawno raport opisujący zakończenie wojny na Ukrainie, co wywarłoby presję na Kijów i Moskwę, aby doszły do ​​stołu negocjacyjnego, a raport ten wywołał poruszenie w Waszyngtonie i stolicach europejskich.

Rzecznik America First nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz. Osoba zaznajomiona ze sprawą powiedziała, że ​​O’Brien nie mógł przyjąć żadnej delegacji europejskiej, ponieważ w tym tygodniu nie był w Waszyngtonie.

W prywatnych rozmowach na temat szczytu kilku urzędników europejskich wyraziło niezadowolenie ze sposobu, w jaki kampania wyborcza przyćmiła ambicje NATO na spotkaniu, zwłaszcza w świetle niemożności wywarcia wpływu na sytuację, która ostatecznie mogłaby mieć znaczący wpływ na ich przyszłe bezpieczeństwo.

„Cały tydzień był zaciemniony jego przyszłością” – powiedział jeden z wyższych rangą dyplomatów europejskich, odnosząc się do stanu zdrowia i kandydatury Bidena. „To chaos”.

Dodatkowe raporty Jamesa Politi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *