Daniele Orci/Reda & Co/Universal Images Group/Getty Images
Fale na północnym Atlantyku w pobliżu Gatklitor, Islandia, marzec 2020 r.
CNN
—
A Kluczowy system prądów oceanicznych Z nowego raportu wynika, że może już dojść do upadku, co będzie miało niepokojące konsekwencje Wzrost poziomu morza Oraz globalna pogoda, powodująca dramatyczny spadek temperatur w niektórych obszarach i wzrost w innych.
Według Science Alert, korzystając z wyjątkowo złożonych i kosztownych systemów komputerowych, naukowcy znaleźli nowy sposób wykrywania wczesnego sygnału ostrzegawczego o załamaniu się tych prądów. badania Opublikowano je w piątek w czasopiśmie Science Advances. W miarę jak planeta się ociepla, są już oznaki, że zmierza w tym kierunku.
Atlantycka cyrkulacja wywracająca (AMOC), której częścią jest Prąd Zatokowy, działa jak gigantyczny globalny przenośnik taśmowy przenoszący ciepłą wodę z tropików w stronę skrajności. Północny Atlantyk w miarę ochładzania się wody staje się bardziej zasolony i opada głębiej w ocean, zanim rozprzestrzeni się na południe.
Prądy przenoszą ciepło i składniki odżywcze do różnych regionów globu i odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu stosunkowo łagodnego klimatu na dużych obszarach półkuli północnej.
Od dziesięcioleci naukowcy alarmują o stabilności krążenia, ponieważ zmiany klimatyczne podgrzewają oceany i topią lód, zaburzając równowagę cieplno-solną, która determinuje siłę prądów.
Chociaż wielu naukowców uważa, że AMOC spowolni w obliczu zmiany klimatu, a nawet może całkowicie się zatrzymać, nadal istnieje duża niepewność co do tego, kiedy i jak szybko to nastąpi. AMOC jest monitorowany w sposób ciągły dopiero od 2004 r.
Naukowcy wiedzą – budując obraz przeszłości na podstawie rdzeni lodowych i osadów oceanicznych – że AMOC zatrzymał się ponad 12 000 lat temu po szybkim topnieniu lodowców.
Teraz próbują dowiedzieć się, czy taka sytuacja może się powtórzyć.
To nowe badanie stanowi „ważny przełom” – stwierdziła Rene van Westen, badaczka morza i pogody na Uniwersytecie w Utrechcie w Holandii oraz współautorka badania.
Naukowcy wykorzystali superkomputer do uruchomienia złożonych modeli klimatycznych na okres trzech miesięcy, symulując stopniowy wzrost ilości słodkiej wody do poziomu AMOC, który odpowiada za topnienie lodu, a także opady atmosferyczne i spływ rzek, co może rozcieńczyć zasolenie oceanów i osłabić prądy.
Gdy powoli zwiększali ilość świeżej wody w modelu, zaobserwowali, że AMOC stopniowo słabnie, aż nagle się zawali. Po raz pierwszy załamanie wykryto przy użyciu tak złożonych modeli, co stanowi „złą wiadomość dla systemu klimatycznego i ludzkości” – czytamy w raporcie.
Badanie nie podaje jednak ram czasowych ewentualnego załamania. Van Westen powiedział CNN, że potrzebne są dalsze badania, w tym modele symulujące również skutki zmian klimatycznych, m.in Rosnący poziom zanieczyszczeń wynikający z ogrzewania planetyCzego to badanie nie wykazało.
„Ale możemy przynajmniej powiedzieć, że wraz ze zmianą klimatu zbliżamy się do punktu krytycznego” – powiedział Van Westen.
Skutki upadku AMOC mogą być katastrofalne. Badanie wykazało, że w niektórych częściach Europy temperatura może spaść nawet o 30°C w ciągu stulecia, co doprowadzi do powstania zupełnie innego klimatu w ciągu zaledwie dekady lub dwóch.
„Nie ma realistycznych środków adaptacyjnych, które poradziłyby sobie z tak szybkimi zmianami temperatury” – napisali autorzy badania.
Z drugiej strony w krajach półkuli południowej temperatury mogą wzrosnąć, podczas gdy pory mokre i suche w Amazonii mogą się odwrócić, co doprowadzi do poważnych zakłóceń w ekosystemie.
Załamanie się AMOC może również spowodować podniesienie się poziomu mórz o około 1 metr (3,3 stopy), powiedział Van Westen.
Był to „duży postęp w nauce o stabilności AMOC” – powiedział Stefan Rahmstorf, oceanograf fizyczny na Uniwersytecie w Poczdamie w Niemczech, który nie był zaangażowany w badania.
„Potwierdza to, że AMOC ma punkt krytyczny, powyżej którego zapada się, jeśli północny Atlantyk zostanie rozcieńczony słodką wodą” – powiedział CNN.
We wcześniejszych badaniach, które wykazały punkt krytyczny dla AMOC, wykorzystywano znacznie prostsze modele, dając niektórym naukowcom nadzieję, że być może nie uda się go znaleźć w bardziej złożonych modelach – dodał.
Rahmstorf powiedział, że to badanie rozwiewa te nadzieje.
Joel Hirschi, zastępca kierownika ds. modelowania systemów morskich w Narodowym Centrum Oceanograficznym w Wielkiej Brytanii, powiedział, że w badaniu po raz pierwszy wykorzystano złożone modele klimatyczne, aby wykazać, że AMOC może przełączać się ze stanu „włączonego” na „wyłączony” w odpowiedzi na stosunkowo niewielkie ilości świeżej wody woda, która… Wchodzisz do oceanu.
Dodał jednak, że istnieją powody do ostrożności. Powiedział, że chociaż w badaniu wykorzystano złożony model, jego rozdzielczość nadal była niska, co oznacza, że mogą występować ograniczenia w reprezentowaniu niektórych części prądów.
Badanie to uzupełnia rosnącą liczbę dowodów sugerujących, że AMOC może zbliżać się do punktu krytycznego, a nawet może być blisko.
Badanie z 2021 r. wykazało, że AMOC był słabszy Niż w jakimkolwiek innym czasie W ciągu ostatnich 1000 lat. Szczególnie alarmujący – i nieco kontrowersyjny – raport opublikowany w lipcu ubiegłego roku stwierdza, że AMOC może… Na drodze do upadku Być może już w 2025 r.
Jednak ogromne wątpliwości pozostają. Jeffrey Cargill, główny naukowiec w Planetary Science Institute w Arizonie, powiedział, że wątpi w teorię o możliwym rychłym wyłączeniu AMOC „nadal będzie nieco kontrowersyjny, dopóki rok później nie dowiemy się, że to się dzieje”.
Porównał jego potencjalny upadek do „dzikich wahań na giełdzie poprzedzających poważny krach” – prawie niemożliwe jest określenie, które zmiany są odwracalne, a które zapowiadają katastrofę.
Najnowsze dane pokazują, że siła AMOC ulega wahaniom, ale nie ma jeszcze zauważalnych dowodów na spadek, stwierdził Hershey. „To, czy w miarę dalszego ocieplania się naszego klimatu wystąpią nagłe zmiany w AMOC podobne do tych obserwowanych w przeszłości, jest ważnym otwartym pytaniem”.
To badanie jest częścią tej układanki, powiedział Rahmstorf. „(To) znacząco zwiększa rosnące obawy dotyczące upadku AMOC w niezbyt odległej przyszłości” – stwierdził. „Będziemy ignorować to ryzyko na własne ryzyko”.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.