Dzisiaj Intel ogłosił więcej szczegółów na temat następnej generacji Thunderbolt. Firma nie będzie trzymać się nazwy nadchodzącej specyfikacji ani daty premiery tego, co, jak mamy nadzieję, będzie się nazywać po prostu Thunderbolt 5. Wiemy jednak, że następny Thunderbolt będzie obsługiwał dwukierunkową przepustowość do 80 Gb/s i będzie mógł przesyłać dane z prędkością do 120 Gb/s na sekundę.
Czy będzie się nazywać Thunderbolt 5? albo nie
Podczas spotkania z prasą Jason Zeller, dyrektor generalny działu komunikacji z klientami Intela, powiedział, że kolejna wersja Thunderbolt nie została jeszcze nazwana. Zauważył jednak, że Intel zazwyczaj stosował proste podejście do nazewnictwa Thunderbolt.
Ziller przyznał, że schemat nazewnictwa USB-IF dla specyfikacji USB był „niezwykle zagmatwany”. USB-IF opublikował wczoraj nazwę USB4 w wersji 2.0 Specyfikacje, a ostatnio zrezygnowały z zalecanego oprogramowania Marka SuperSpeed Konsumenci preferują nazwy oparte na wydajności, takie jak USB 40 Gb/s.
„[Users] Nie musisz [features] Zbudowany z fajną nazwą lub logo z boku notebooka, gdzie i tak go nie widać” — powiedział Zeller.
Jest jednak nadzieja na logiczną nazwę nadchodzącej specyfikacji, taką jak Thunderbolt 5.
120 Gb/s
W przeciwieństwie do przejścia z Thunderbolt 3 na Thunderbolt 4, Intel daje następnej generacji Thunderbolt potencjał ogromnego skoku prędkości — ale jest pewien haczyk.
Niezależnie od nazwy, Thunderbolt nowej generacji będzie w stanie przesyłać dane na trzech liniach po 40 Gb/s każda, co daje łącznie 120 Gb/s. Jednocześnie port będzie mógł odbierać dane z prędkością do 40 Gb/s, jak twierdzi Intel, dla innych urządzeń, takich jak zewnętrzny dysk SSD. Różni się to od Thunderbolt 4, który działa z prędkością do 40 Gb/s w każdym kierunku, wykorzystując łącznie cztery linie. Jest to podobne do specyfikacji USB4 w wersji 2.0, z wyjątkiem opcjonalnego 120 Gb/s ze specyfikacją USB-IF.
Tryb 120 Gb/s, że tak powiem, aktywuje się tylko wtedy, gdy podłączony jest monitor o wysokiej wydajności. Jednak przy normalnym użytkowaniu następnego dnia Thunderbolt będzie działać z prędkością do 80 Gb/s Tak czy inaczej (nadal dwa razy szybciej niż Thunderbolt 4), z dwoma ścieżkami transmisji danych i dwoma ścieżkami odbioru danych.
Według Ziller, Thunderbolt Next automatycznie przełączy się z 80/80Gbps na 120/40Gbps po podłączeniu do monitora, który wymaga więcej niż 80Gbps. Intel wciąż pracuje nad tym, jak działa to automatyczne przełączanie, ale widzi specyfikacje nowej generacji, które obsługują takie rzeczy, jak wyświetlacze 8K HDR, 10-bitowy kolor HDR, podwójne wyświetlacze 480 Hz lub Wyświetlacz 4K przy 240 Hz.
Po przełączeniu Thunderbolt w tryb 120 Gb/s potok, który przesyła dane, może obsługiwać więcej niż tylko wideo, na przykład dane pamięci masowej. Ale tylko wyświetlacz o dużej przepustowości może aktywować ten tryb, powiedział Zeller, ponieważ „to naprawdę najważniejsza rzecz, która wymaga bardzo dużej przepustowości, idąc tylko w jednym kierunku”, zwracając uwagę na zwykły dwukierunkowy charakter przechowywania. Podobnie jak w przypadku Thunderbolt 4, wyświetlacze będą miały pierwszeństwo przed innymi typami urządzeń wyposażonych w Thunderbolt nowej generacji.
Firma Intel udostępniła również krótkie, nagrane wcześniej wideo przedstawiające prototyp krzemowy wykorzystujący nową technologię wykorzystującą dwukierunkową przepustowość 80 Gb/s. Podobno system był podłączony do wyświetlacza 8K i zewnętrznego dysku SSD.
Szybsza pamięć zewnętrzna i grafika
Podobnie jak w przypadku Thunderbolt 4 (i w przeciwieństwie do Port USB4.0), obsługa tunelowania PCIe jest obowiązkowa dla Thunderbolt nowej generacji, co również podwoi transfer danych PCIe z 32 Gb/s z Thunderbolt 4 do 64 Gb/s.
Powinno to umożliwić szybsze przechowywanie, zwłaszcza w ekstremalnych potrzebach, takich jak przenoszenie dużych ilości danych między zewnętrznym dyskiem SSD. Może również poprawić wydajność sprzętu, takiego jak zewnętrzne karty graficzne (eGPU) i karty przechwytywania wideo.
Ale nie ekscytuj się jeszcze. Produkty Thunderbolt nowej generacji będą prawdopodobnie za kilka miesięcy lub lat, ale wydania produktów z technologiami związanymi z PCIe mogą być wolniejsze. Obecnie dyski SSD, eGPU i karty przechwytywania wideo oparte na Thunderbolt 4 nadal nie są łatwo dostępne.
Kable Thunderbolt nowej generacji
Dzięki nowej „technologii sygnalizacji”, powiedział Zeller, następna wersja Thunderbolt będzie wstecznie kompatybilna z poprzednimi generacjami Thunderbolt, USB i DisplayPort. Co więcej, kable Thunderbolt, które już posiadasz, mogą obsługiwać nowy protokół.
Następna generacja Thunderbolt będzie działać z tymi samymi pasywnymi kablami Thunderbolt 4, które są obecnie dostępne, o ile nie są dłuższe niż 3,3 stopy (1 metr). W przypadku większych odległości potrzebne będą nowe kable, których specyfikacja nie została jeszcze ustalona.
„Muzyk. Guru kawy. Specjalista od zombie. Adwokat mediów społecznościowych. Introwertyk. Ekstremalny miłośnik jedzenia. Ewangelista alkoholu”.