Komentarze Macrona zbijają z tropu wysokiego rangą tajwańskiego urzędnika

TAIPEI (Reuters) – Komentarze prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat Tajwanu są zastanawiające, powiedział wysoki rangą tajwański polityk, zastanawiając się, czy założycielskie ideały Francji, takie jak wolność, równość i braterstwo, są już przestarzałe.

Macron w wypowiedziach udzielonych podczas wizyty w Chinach, która miała pokazać jedność Europy w sprawie polityki wobec Chin, przestrzegał przed wciągnięciem się w kryzys wokół Tajwanu napędzany „amerykańskim rytmem i chińską przesadną reakcją”.

Wezwał też Unię Europejską do zmniejszenia zależności od Stanów Zjednoczonych i do stania się „trzecim biegunem” w sprawach globalnych obok Waszyngtonu i Pekinu.

Marszałek tajwańskiego parlamentu Yu Si-kun, pisząc na Facebooku późnym wtorkiem nad zrzutem ekranu raportu na temat komentarzy Macrona na temat Tajwanu, zakwestionował zaangażowanie Francji w wolność.

Odnosząc się do oficjalnego francuskiego motta „Wolność, Równość, Braterstwo”, pisał: „Czy »Wolność, Równość, Braterstwo« jest przestarzałe?

„Czy można to ignorować, gdy stanie się częścią konstytucji? A może zaawansowane demokracje mogą ignorować życie i śmierć ludzi w innych krajach?” Dodano ciebie, jednego z założycieli rządzącej Demokratycznej Partii Postępu na Tajwanie. „Działania prezydenta Macrona, wiodącej międzynarodowej demokracji, wprawiają mnie w zakłopotanie”.

Chiny prowadzą ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu od soboty po powrocie prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen z podróży do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotkała się z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym.

Francja, podobnie jak większość krajów, nie ma formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, o co twierdzą Chiny, ale utrzymuje de facto ambasadę w Tajpej i dołączyła do innych sojuszników USA w podkreślaniu potrzeby pokoju w Cieśninie Tajwańskiej.

We wtorek tajwańskie ministerstwo spraw zagranicznych próbowało zbagatelizować uwagi Macrona, chociaż stwierdziło, że „odnotowało” to, co powiedział.

„Departament Stanu dziękuje Francji za wielokrotne wyrażanie troski o pokój i stabilność w Cieśninie Tajwańskiej na wielu różnych forach międzynarodowych”, w tym na przykład na niedawnym szczycie przywódców francusko-brytyjskich rzecznik Departamentu Stanu Jeff Liu powiedział dziennikarzom. Jest to kontynuacja stanowczego stanowiska i stanowiska Francji”.

READ  Największy sojusznik Putina powiedział, że Rosja walczy teraz z NATO na Ukrainie

(Raportowanie Bena Blancharda). Montaż przez Jerry’ego Doyle’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *