Koniunkcja Wenus i Jowisza: jak to zobaczyć

(CNN) Jowisz i Wenus pojawią się bardzo blisko siebie na nocnym niebie w środę, ponieważ dwie planety mają się minąć w tak zwanej koniunkcji.

Jowisz będzie wydawał się skręcać na zachód, podczas gdy jasna Wenus będzie się wydawać, że powoli porusza się w innym kierunku, NASA powiedziała.

Koniunkcje planetarne występują często, ponieważ ciała niebieskie krążą wokół Słońca mniej więcej w tej samej płaszczyźnie co inne i poruszają się po podobnych ścieżkach na naszym niebie.

NASA powiedziała, że ​​dwie planety pojawią się na zachodnim niebie nad horyzontem około 18:58 ET, gdy wieczorny zmierzch kończy się na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Robert Massey, zastępca dyrektora wykonawczego Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego w Wielkiej Brytanii, powiedział, że w najbliższym punkcie będą oddalone od siebie o około pół stopnia – mniej więcej tyle, co średnica Księżyca w pełni.

Najlepszym momentem na dostrzeżenie koniunkcji Jowisza i Wenus w Stanach Zjednoczonych będzie wczesny wieczór Dodał, że obie planety pozostaną blisko siebie na czwartkowym nocnym niebie. Parowanie będzie widoczne gołym okiem.

Koniunkcja nie ma szczególnego znaczenia astronomicznego, ale jest niesamowitym widokiem do oglądania.

Według Gianluca Massi, astronoma z Obserwatorium Astronomicznego Bellatrix we Włoszech i szefa projektu Virtual Telescope, po Księżycu, Jowisz i Wenus są obecnie najjaśniejszymi obiektami na niebie. zorganizowałem m.in Transmisja na żywo Obejrzyj „Kibla między Wenus a Jowiszem”.

Oto pozostałe wydarzenia na niebie w 2023 roku, więc przygotuj lornetkę i teleskop.

pełnia księżyca

Następna pełnia Księżyca nastąpi we wtorek, 7 marca, a wieczorem na nocnym niebie będą widoczne również Wenus, Jowisz i Mars, NASA powiedziała. Czasami jest znany jako wrona, muszla, sok, cukier lub księżyc robaka.

Oto pozostałe pełnie księżyca na 2023 r., Według kalendarz farmy:

6 kwietnia: Różowy Księżyc

READ  Dream Chaser należący do Sierra Spacecraft przygotowuje się do lotu przed startem na Przylądek – teraz lot kosmiczny

5 maja: Kwiatowy Księżyc

3 czerwca: Truskawkowy Księżyc

3 lipca: Pak Moon

1 sierpnia: Księżyc Jesiotra

30 sierpnia: Błękitny Księżyc

29 września: Księżyc Żniw

28 października: Księżyc Łowcy

27 listopada: Beaver Moon

26 grudnia: Zimny ​​Księżyc

Chociaż są to popularne nazwy związane z miesięcznym księżycem, każdy z nich ma swoją własną nazwę Szczególne znaczenie wśród plemion rdzennych Amerykanów (z wieloma określanymi różnymi nazwami).

W 2023 roku będą dwa zaćmienia Słońca i dwa zaćmienia Księżyca

Tam będzie Dwa zaćmienia Słońca i dwa zaćmienia Księżyca w 2023 roku.

Całkowite zaćmienie Słońca nastąpi 20 kwietnia i będzie widoczne dla mieszkańców Australii, Nowej Zelandii, Azji Południowo-Wschodniej i Antarktydy. Ten typ zdarzenia ma miejsce, gdy Księżyc porusza się między Słońcem a Ziemią, blokując Słońce.

A dla niektórych obserwatorów nieba w Indonezji, niektórych częściach Australii i Papui-Nowej Gwinei będzie to faktycznie hybrydowe zaćmienie Słońca. Krzywizna powierzchni Ziemi może spowodować, że niektóre zaćmienia przesuną się między całkowitym a pierścieniowym, gdy cień Księżyca porusza się po kuli ziemskiej, Według NASA.

Podobnie jak całkowite zaćmienie Słońca, Księżyc przechodzi między Słońcem a Ziemią podczas pierścieniowego zaćmienia — ale według NASA ma to miejsce, gdy Księżyc znajduje się w najdalszym punkcie od Ziemi lub w jego pobliżu. To sprawia, że ​​księżyc wydaje się mniejszy niż słońce, więc nie zasłania całkowicie naszej gwiazdy i tworzy świecący pierścień wokół księżyca.

14 października na półkuli zachodniej nastąpi rozległe obrączkowe zaćmienie Słońca Widoczny w obu Amerykach.

Pamiętaj, aby nosić odpowiednie okulary zaćmieniowe, aby bezpiecznie oglądać zaćmienie słońca, ponieważ światło słoneczne może uszkodzić oczy.

A zaćmienie księżyca zaćmienie księżyca Odbędzie się 5 maja dla mieszkańców Afryki, Azji i Australii. Ta mniej dramatyczna wersja zaćmienia Księżyca ma miejsce, gdy księżyc przechodzi przez cień lub słabą zewnętrzną część cienia Ziemi.

READ  Leć mnie na księżyc, pozwól mi bawić się wśród gwiazd: NASA wyśle ​​twoje imię po księżycu

A Częściowe zaćmienie Księżyca Łowcy 28 października będzie widoczny dla mieszkańców Europy, Azji, Australii, Afryki, części Ameryki Północnej i większości Ameryki Południowej. Częściowe zaćmienie występuje, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc nie są idealnie wyrównane, więc tylko część Księżyca przechodzi w cień.

roje meteorów

Zaznacz w swoim kalendarzu daty szczytu roju meteorów do obejrzenia w 2023 roku:

Lirydy: 22-23 kwietnia

ETA Wodnik: 5-6 maja

Delta Południowa: 30-31 lipca

Alfa Koziorożec: 30-31 lipca

Perseidy: 12-13 sierpnia

Orionidy: 20-21 października

South Torres: 4-5 listopada

North Torres: 11-12 listopada

Leonidy: 17-18 listopada

Geminidy: 13-14 grudnia

Ursids: 21-22 grudnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *