Konsekwencje asteroidy, która zabiła dinozaury, były bardziej brutalne, niż nam się wydawało

gdy dinozaur– zniszczyć asteroida Wraz z Ziemią 66 milionów lat temu ogromne ilości zapałki Nowe badanie wykazało, że – większe niż wcześniej sądzono – zostały wyrzucone wysoko nad Ziemią w stratosferze.

Kiedy uniosła się w powietrze, ta ogromna chmura gazów zawierających siarkę zapobiegła słońce A ziemia ostygła przez dziesięciolecia do stuleci, a potem upadła śmiertelnie kwaśny deszcz Badanie wykazało, że chemia oceanów na Ziemi zmieniała się przez dziesiątki tysięcy lat, czyli dłużej niż wcześniej sądzono.

Wyniki pokazują, że „zmniejszyliśmy ilość tej siarki asteroida Współautor badania James Waits, wykładowca School of Earth Sciences na Uniwersytecie w Bristolu w Wielkiej Brytanii, powiedział Live Science:

W rezultacie „ Zmiana klimatu z którym byłem związany, był prawdopodobnie znacznie większy, niż wcześniej myśleliśmy”.

Fakt, że siarka tak długo płynęła po powierzchni Ziemi, może pomóc wyjaśnić, dlaczego tak długo trwa odrodzenie życia, zwłaszcza życia morskiego, ponieważ część siarki, która opadła na ląd, może następnie dryfować do oceanów. Powiedział Waits.

Związane z: Co się stało, gdy asteroida, która zabiła dinozaury, uderzyła w Ziemię?

Przypadkowe odkrycie

Odkrycia naukowców były całkowicie przypadkowe. „To było absolutnie nic zaplanowanego” – powiedział Waits.

Zespół pierwotnie planował zbadać geochemię starożytnych muszli w pobliżu rzeki Brazos w Falls County w Teksasie – wyjątkowym miejscu, które pod koniec znajdowało się pod wodą.kredowy Wyginięcie u ptaków niebędących ptakami dinozaury zmarł.

Nie jest też zbyt daleko od krateru Chicxulub na meksykańskim półwyspie Jukatan, o szerokości 6 mil (10 km). asteroida uderzyć.

Naukowcy pobrali na miejscu kilka próbek osadów, czego nie planowali.

Próbki te zostały przywiezione na Uniwersytet St Andrews w Szkocji, gdzie współautor badań Aubrey Zerkle, geochemik i geolog, przeanalizował różne izotopy siarki lub różne formy siarki, które mają różną liczbę neutronów w swoich rdzeniach.

READ  „Dwa razy większy od Ziemi”

Naukowcy odkryli „bardzo nietypowy sygnał” – izotopy siarki miały nieoczekiwanie małe zmiany w swojej masie, powiedział Waits. Takie zmiany masy zachodzą, gdy siarka wchodzi do atmosfery i wchodzi z nią w interakcję światło ultrafioletowe.

„To może się zdarzyć tylko w dwóch scenariuszach: albo w atmosferze, w której nie ma dwóch scenariuszy Tlen Wewnątrz lub gdy masz dużo siarki, zamienia się wysoko w atmosferę wypełnioną tlenem”.

Ziemia ma około 4,5 miliarda lat i od tego czasu jest otoczona utleniającą atmosferą 2,3 miliarda lat temu.

„Jesteśmy pierwsi, którzy ostatnio widzieli tego rodzaju rzeczy”, powiedział Waits, przynajmniej w osadach nie znalezionych na biegunach Ziemi.

(Dzieje się tak, ponieważ erupcje wulkaniczne uwalniają siarkę wysoko do atmosfery, która może mieszać się z lodem i kończyć w wysokich stężeniach w rdzeniach lodowych na biegunach, gdzie nie ma siarki ani innej dostępnej siarki, która mogłaby tłumić sygnał, powiedział Waits.)

„nie widzisz [this signal] w skałach morskich. Morze ma swoją własną sygnaturę izotopową, która doskonale rozcieńcza niewielką ilość siarki z nich wulkany. „

Fakt, że sygnał ten został znaleziony w skałach morskich z okresu kredowego, pokazuje, że „po tym uderzeniu musiało być dużo siarki w atmosferze” – powiedział Waits.

„To oczywiście ma ogromny wpływ na Zmiana klimatu istotne dla efektu, ponieważ aerozole siarki, które znamy z niedawnych erupcji wulkanicznych, powodują ochłodzenie”.

Większość siarki pochodziła z bogatego w siarkę wapienia z półwyspu Jukatan.

„Gdyby asteroida rozbiła się w innym miejscu, mogłoby nie być tak dużo siarki uciekającej do atmosfery Zmiana klimatu To, co wydarzyło się później, mogło nie być aż tak poważne, powiedział Waits. Tak więc wyginięcie mogło nie być takie złe.

Wcześniejsze szacunki dotyczące aerozoli siarki przedostających się do atmosfery Ziemi po uderzeniu asteroidy wahały się od około 30 do 500 gigaton; Zgodnie z modelami klimatycznymi siarka ta może przekształcić się w aerozole siarczanowe, które mogą spowodować ochłodzenie powierzchni Ziemi od 2 do 8 stopni Celsjusza przez kilka dziesięcioleci po uderzeniu.

READ  Należący do NASA łazik Mars Perseverance szuka wskazówek w poszukiwaniu życia

Ale nowe odkrycie sugeruje, że ponieważ ilość siarki była wyższa, zmiany klimatyczne mogą być bardziej dotkliwe.

Badanie zostało opublikowane online w poniedziałek (21 marca) w czasopiśmie Materiały Narodowej Akademii Nauk.

Powiązana zawartość:

Pięć wydarzeń masowego wymierania, które ukształtowały historię Ziemi

10 niezwykłych odkryć dinozaurów z 2021 roku

Zdjęcia: Ślady dinozaurów odkryte w Parku Jurajskim w Australii

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez Nauka na żywo. Przeczytaj oryginalny artykuł tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *