Konstantin Gabow i Siergiej Karelin: Dwóch rosyjskich dziennikarzy aresztowanych pod zarzutem „ekstremizmu” i oskarżonych o współpracę z grupą Nawalnego

Biuletyn Sądu Moskiewskiego, AP

Dziennikarze Konstantin Gabow (po lewej) i Siergiej Karelin (po prawej) zostali w weekend zatrzymani w Rosji.CNN

Para Rosyjski Dziennikarze zostali aresztowani pod zarzutem „ekstremizmu” i postawiono im zarzuty współpracy z grupą założoną przez zmarłego rosyjskiego polityka opozycyjnego Aleksieja Nawalnego.

Konstantin Gabow i Siergiej Karelin są oskarżeni o tworzenie treści dla popularnego kanału Nawalnego w serwisie YouTube „NawalnyLIVE”, który publikuje filmy wideo dotyczące korupcji na Kremlu, które zgromadziły miliony wyświetleń.

Władze rosyjskie umieściły Nawalnego na liście sankcyjnej Zmarł w lutym w arktycznym więzieniuOpisał swoje organizacje jako „ekstremistyczne”. Członkowie jego zespołu byli wcześniej więzieni, a wielu żyje na wygnaniu.

Służba prasowa Sądu Rejonowego Basmanny w Moskwie poinformowała, że ​​Gabow był zaangażowany w „przygotowanie materiałów foto i wideo” na kanał YouTube. Został zatrzymany w sobotę i pozostanie w areszcie do 27 czerwca.

Sąd stwierdził, że Gabow pracuje jako producent dla agencji informacyjnej Reuters, która kontynuuje pracę w Rosji od chwili rozpoczęcia pracy przez Moskwę Inwazja na Ukrainę W lutym 2022 r. CNN poprosiło Reuters o komentarz.

AP

Dziennikarz Siergiej Karelin pojawia się w sądzie w obwodzie murmańskim w Rosji, 27 kwietnia 2024 r.

Karlin został w sobotę aresztowany w obwodzie murmańskim w północno-zachodniej Rosji i oskarżony o „udział w organizacji ekstremistycznej”. Wcześniej pracował dla wielu mediów, w tym Associated Press (AP) i niemieckiej publikacji Deutsche Welle (DW), do czasu, gdy DW został zakazany w Rosji w 2022 r.

Zdjęcie AP pokazało Karelina, który ma podwójne obywatelstwo rosyjskie i izraelskie, siedzącego w sobotę w szklanej klatce przed sądem w Murmańsku.

Poniedziałkowe aresztowanie następuje w kontekście nasilających się w Rosji represji wobec dziennikarzy i krytyków Kremla, ponieważ prezydent Władimir Putin starał się stłumić sprzeciw bardziej zaciekle niż przed inwazją na Ukrainę.

Dziennikarz Forbesa Siergiej Mingazow Oficjalna agencja informacyjna RIA Nowosti podała, że ​​w sobotę Rosjanin został również umieszczony w areszcie domowym po tym, jak został aresztowany pod zarzutem rozpowszechniania fałszywych wiadomości na temat armii rosyjskiej.

READ  Biden ostrzega Chiny przed Koreą Północną, starciami z Xi o Tajwan na spotkaniu na Bali

Nawalny był najsilniejszym przeciwnikiem politycznym Putina przed śmiercią w kolonii karnej, gdzie odsiadywał ponad 30-letni wyrok więzienia pod zarzutem ekstremizmu. Rodzina i zwolennicy Nawalnego oskarżyli Putina o odpowiedzialność za jego śmierć, co Kreml odrzucił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *