Kosmiczne trio – Księżyc, Wenus i Mars – podczas przesilenia w czerwcu 2023 r.

Niebo przesilenia przedstawia księżyc i dwie planety

Przesilenie czerwcowe nadejdzie o godzinie 14:58 UTC (9:58 UTC) dzisiaj, 21 czerwca 2023 r. Przesilenie czerwcowe oznacza pierwszy dzień lata na półkuli północnej i pierwszy dzień zimy na półkuli południowej. Czekając na północ podczas jednego z najdłuższych dni w roku, aż niebo się ściemni, najpierw dostrzeżesz sierp księżyca, a następnie jasne światło Wenus. Gdy niebo stanie się trochę ciemniejsze, w końcu dostrzeżesz ostatniego członka tego kosmicznego trio, czerwonawego Marsa.

Możesz także rozpoznać kilka jasnych gwiazd w pobliżu. Najpierw spójrz w kierunku północno-zachodniego horyzontu, aby dostrzec Polluksa i Kastora w Bliźniętach Bliźniętach, zanim się odwrócą. Następnie w przeciwnym kierunku (w górę i na południowy wschód) możesz dostrzec Regulusa w Lwie Lwie.

Mapa gwiezdna na przesilenie czerwcowe

Podczas przesilenia w czerwcu 2023 r. obok jasnej Wenus i ciemniejszego Marsa pojawi się świecący półksiężyc. Nad nimi będzie jasna gwiazda Regulus w Lwie Lwie. A pod nimi będą bliźniacze gwiazdy, Kastor i Polluks, w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Mamy nadzieję, że niebo jest czyste, więc możesz cieszyć się niebem przesilenia. Wykres autorstwa Johna Jardine’a Gossa / EarthSky.

Nasze wykresy są w większości ustawione dla półkuli północnej. Aby zobaczyć dokładny widok swojej lokalizacji, spróbuj Stellarium w Internecie. Gdybyś był na półkuli południowej w dniu przesilenia czerwcowego, ten skład przechyliłby się w przeciwnym kierunku, od lewego dolnego do prawego górnego. Nadal możesz szukać Depresji Castora i Polluksa w pobliżu północno-zachodniego horyzontu, a następnie Księżyca, Wenus, Marsa i wreszcie Regulusa.

Jeśli masz świetne zdjęcie tego przesileniowego nieba, wyślij je do nas! Prześlij swoje zdjęcie do galerii zdjęć społeczności EarthSky.

Konkluzja: Podczas przesilenia czerwcowego spójrz na zachód, aby dostrzec półksiężyc w pobliżu jasnej Wenus i matowego, czerwonawego Marsa. To kosmiczne trio to rozkosz na przesileniowym niebie.

Więcej filmów z niesamowitych wydarzeń na nocnym niebie można znaleźć na stronie Strona EarthSky na YouTube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *