Kreatywny helikopter na Marsie straszy naukowców NASA

W kwietniu 2019 roku Creativity Helicopter wkroczył na nowy (powietrzny?) teren, Kiedy przesłał swoje pierwsze dane lotu – pierwszy zasilany i kontrolowany lot na innej planecie– do naukowców NASA na Ziemi.

Ale teraz wygląda na to, że Ingenuity w ogóle nie jest zainteresowane komunikowaniem się ze swoim zespołem inżynierów; Ostatnio Mars Helicopter kontaktował się z naukowcami NASA tylko sporadycznie i nieoczekiwanie.

Awaria komunikacji utrudnia zespołowi Ingenuity prowadzenie łazika po marsjańskim krajobrazie — a co ważniejsze, zarówno w zasięgu, jak i bezpiecznie z dala od łazika Perseverance, prawdziwej gwiazdy programu Mars 2020.

według Aktualizacja statusu Napisane przez Travisa Browna, głównego inżyniera Ingenuity Problemy z łącznością zaczęły się na poważnie po 49. locie Ingenuity 2 kwietnia 2023 r., podczas którego ustanowiono rekordy wysokości i prędkości śmigłowca.

Po przesłaniu danych z 49. lotu, zespół Ingenuity nie przesłał instrukcji dotyczących następnego lotu orbitera.

Problemy z komunikacją Ingenuity sięgają dalej, pisze Brown. Wkrótce po 40. locie orbitera w styczniu 2023 r. Ingenuity zaczął borykać się z „głębokimi przerwami w działaniu” — okresami, w których helikopter przechodzi w tryb niskiego poboru mocy, który utrzymuje łazik przy życiu podczas surowych marsjańskich zimowych nocy. W zeszłym roku wywołana zimnem sytuacja niskiej mocy Inżynierowie NASA wyrazili podobne obawy co do przeżywalności helikoptera.

Trudno było przewidzieć, kiedy kreatywność obudzi się z tych przerw, co utrudnia zespołowi koordynację lotów kolejki górskiej. Przez cały ten czas Rydwan Wytrwałości kontynuował marsz przez zachodnią krawędź krateru Jezero, przeszukując wyschniętą deltę rzeki w poszukiwaniu obszarów o znaczeniu geologicznym i bioastronomicznym.

Grafika przedstawiająca lokalizację ścieżki Pomysłowości i Wytrwałości w pobliżu odłączonego helikoptera.

W Sol 755 zespół ponownie stracił kontakt z helikopterem i przez następny tydzień panowała cisza radiowa (wycieczka słoneczna na Marsa, czyli jeden marsjański dzień, trwa około 24 godzin, 39 minut i 35 sekund). Zespół zaczyna rozważać możliwość śmierci kreatywności. powiedział Brown post na blogu. Ale w 761. i 762. pojedyncze dźwięki radiowe potwierdziły wytrwałość dzielnego helikoptera kosmicznego.

Zespół ustalił, że marsjańska grań między Perseverance a Creativity utrudnia komunikację z helikoptera. Od kreatywności Przeszedłem od technicznego pokazu latania na innych światach do harcerza wytrwałościktórego zadaniem było zbadanie delty Jezero, helikopter generalnie wyprzedzał oczekiwaną trajektorię łazika.

To sprawiło, że zespół helikopterów wykonał 50. lot. Byli w stanie przesłać instrukcje lotu do łazika, gdy Perseverance zbliżył się do niego i znalazł się na odległość 262 stóp (80 m) od helikoptera.

Brown zauważył, że kurz na panelach słonecznych helikoptera oznacza, że ​​zabawa w kotka i myszkę może być kontynuowana, ponieważ Pomysłowość może mieć trudności z uzyskaniem zasilania. Miejmy nadzieję, że zespół nie będzie miał podobnych zaległości Ukończono misję Wglądu koniec zeszłego roku.

Więcej: Wygląda na to, że NASA potrzebuje drugiej opiekunki do powrotu ambitnej próbki Marsa

READ  Plany NASA Astronaut Moon Lander wykraczają poza statek kosmiczny SpaceX

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *