Ławrow wycofuje się z rozmów G-20 po tym, jak zaprzeczył, że Rosja powoduje kryzys żywnościowy | G20

Rosyjski minister spraw zagranicznych opuścił spotkanie wiodących gospodarek G20 wcześnie po tym, jak powiedział swoim odpowiednikom, że rosyjska inwazja na Rosję Ukraina Nie była odpowiedzialna za globalny kryzys głodowy, a sankcje mające na celu izolację Rosji sprowadzały się do wypowiedzenia wojny.

Piątkowe spotkanie było dla Siergieja Ławrowa Pierwsza bezpośrednia konfrontacja Wraz z przywódcami Zachodu, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę, Zachód został oskarżony o gorączkową krytykę tego, co uważał za uzasadnione działania Moskwy.

W surowym, choć krótkim wykładzie na spotkaniu na Bali, którego gospodarzem była Indonezja, tegoroczny prezydent G20 Ławrow powiedział: „Jeśli Zachód nie chce rozmów, ale chce pokonać Ukrainę, Rosja Na polu bitwy – bo wyrażono obie opinie – chyba nie ma o czym rozmawiać z Zachodem”.

Weteran rosyjski dyplomata, siedzący na spotkaniu między Arabią Saudyjską a Meksykiem, oskarżył Zachód o naciskanie na Ukrainę, by „użyła swojej broni” w walkach. Wyszedł, gdy przemawiała niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Barbock.

Barbock powiedział później: „Prawdą jest, że [Lavrov] Wiele negocjacji nie odbywało się w pokoju i poza nim, potwierdzając, że nie ma ani milimetra chęci do rozmowy ze strony rosyjskiej”. były spory dotyczące sankcji.

Ławrow twierdził, że przyjechał na Bali, aby przekonać się, „jak oddycha Zachód”. Było jasne, że Zachód nie używał G20 Ławrow powiedział w celach, dla których został stworzony. Twierdził, że uczestnicy z krajów rozwijających się nie popierali tego podejścia.

„Agresorzy, najeźdźcy, mieszkańcy. Słyszeliśmy dzisiaj sporo takich rzeczy” – powiedział, opisując przemówienia swoich zachodnich odpowiedników. Powiedział, że niektóre przemówienia zostały wygłoszone dla efektu teatralnego, podając Borisa Johnsona jako doskonały przykład. „Cóż, zrezygnował, niech tak będzie”, powiedział Ławrow. Wszyscy mówili, że Rosja powinna być izolowana. Ale jak dotąd jego partia oskarżyła Borisa Johnsona”.

READ  Ceny ryżu rosną w związku z rosnącą inflacją żywności i zakazami eksportu

Wiele spotkań i dyskusji na uboczu podejmowano próbując przekonać Rosję do zezwolenia na eksport Ukraińskie zapasy zboża Przez bezpieczny i niezależnie nadzorowany szlak morski na Morzu Czarnym. Jednak rozmowy, prowadzone głównie przez Turcję i ONZ, ciągną się tygodniami bez żadnych postępów.

„Ukraina powinna zakończyć blokadę swoich portów, usunąć z nich miny lub zapewnić przejście przez pola minowe” – powiedział Ławrow.

Po tym, powiedział, Rosja i Turcja zagwarantują bezpieczeństwo statkom towarowym poza suwerennym terytorium Ukrainy, aby mogły posuwać się naprzód na Morzu Śródziemnym. Jednak spotkanie na Bali między Ławrowem a tureckim ministrem spraw zagranicznych Mevlutem Cavusoglu nie doprowadziło do natychmiastowego przełomu.

Ławrow zaprzeczył, jakoby spór był głównym czynnikiem w szerszym globalnym niedoborze zboża, twierdząc, że zablokowane ziarno stanowi 1% globalnej podaży.

Zachodni dyplomaci twierdzą, że Rosja postrzega kradzież ukraińskiego zboża i blokowanie jej eksportu jako środki mające na celu osłabienie ukraińskiej gospodarki i zwiększenie kosztów wsparcia Zachodu dla walczącego kraju. Na sesji plenarnej sekretarz stanu USA, Anthony Blinkenwezwał Moskwę do pozostawienia ukraińskiego zboża światu.

Urzędnik powiedział, że Blinkin zwrócił się bezpośrednio do Rosji, mówiąc: „Do naszych rosyjskich kolegów: Ukraina nie jest twoim krajem. Jego ziarno nie jest twoim zbożem. Dlaczego blokujesz porty? Powinieneś wypuścić ziarno”.

Ławrow ponownie powiedział, że Rosja nie może eksportować własnego zboża z powodu zachodnich sankcji, na przykład dlatego, że statki nie są ubezpieczone lub nie mogą komunikować się w zagranicznych portach.

Urzędnik do spraw zagranicznych UE, Josep Borrell, odpowiedział, że sankcje UE „nie zabraniają importu rosyjskich towarów ani nawozów ani refundacji takiego rosyjskiego eksportu”. Powiedział, że Rosja najechała spichlerz świata i zamieniła szlaki żeglugowe Morza Czarnego w strefę wojenną.

READ  Ukraińska marynarka wojenna poinformowała, że ​​rosyjski okręt został zniszczony w okupowanym porcie Berdiańsk

Zachodni przywódcy odmówili przyłączenia się do grupowego zdjęcia z Ławrowem, ale stwierdzili, że ich obecność na spotkaniu, w przeciwieństwie do całkowitego bojkotu, pokazuje większą gotowość do wypowiedzenia się, zamiast zakładać, że są z nimi inne neutralne kraje.

„Jestem tutaj jako minister spraw zagranicznych Niemiec wraz z moimi europejskimi kolegami, aby udowodnić, że nie opuścimy sceny międzynarodowej dla Rosji” – powiedział na przykład Barbock przed spotkaniem.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Ławrow musiał ściśle nawiązywać do stanowiska nie Zachodu, ale innych głównych potęg, takich jak Chiny, Arabia Saudyjska i Indie. Ławrow spotkał się z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi i opowiedział mu o „realizacji głównych zadań specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie i powtórzył retorykę Kremla, że ​​jej celem jest „zdyskredytowanie kraju”.

Wizyta Ławrowa na Bali ma również na celu przygotowanie się do ewentualnej podróży Władimira Putina na listopadowy szczyt G20. Nie jest jasne, czy Putin weźmie udział osobiście, czy za pośrednictwem łącza wideo.

Sekretarz spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Liz Truss, opuściła spotkanie wcześniej i wróciła do Londynu, by prowadzić kampanię na premiera. Zostawiła urzędnika Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Sir Tima Barrowa, aby reprezentować Wielką Brytanię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *