Łechtaczka naczelnych ma więcej kształtów i rozmiarów, niż możemy sobie wyobrazić

Wskakuj od razu, gdy zabierzemy Cię w odkrywczą podróż do dziwnego i cudownego świata łechtaczki naczelnych. Penisy były takie przez ostatni rok – czas zwrócić naszą uwagę na samicę tego gatunku. Taki pogląd podzielają naukowcy stojący za nowymi badaniami, w ramach których po raz pierwszy zmapowano niezwykłą różnorodność narządów rozrodczych samic naczelnych.

„Trójwymiarowy kształt ludzkiej łechtaczki został w pełni opisany dopiero w ciągu ostatnich 20 lat, chociaż równoważne informacje na temat męskich genitaliów istnieją znacznie dłużej” – powiedział dr Daniel Faragao de Latorre z Manchester Metropolitan University. oświadczenie. „Teraz zwracamy uwagę na inne naczelne, ponieważ istnieje szokujący brak danych na temat nawet najbardziej podstawowej anatomii łechtaczki naczelnych”.

Okazuje się, że penis naczelnych jest niezwykle różnorodny — do tego stopnia, że ​​nowy gatunek małpy został kiedyś zidentyfikowany na podstawie odrębności jego worka jajowego. Wcześniejsze badania sugerowały, że ta różnorodność jest związana z różnymi praktykami godowymi i strukturami społecznymi. Chociaż wielu podejrzewało, że łechtaczka może również występować w wielu różnych formach, istnieje niewiele dowodów naukowych na poparcie tego.

Dr Charlotte Brassey z Manchester Metropolitan University powiedziała: „Nie mamy pojęcia, jak wewnętrznie te tkanki są rozproszone ani jak ewoluują w odniesieniu do systemu społecznego i strategii reprodukcyjnych”.

Sprzęt rozrodczy samca jest zwykle bardziej eksponowany niż jego żeński odpowiednik — czy wiesz na przykład, że jądra szympansa ważą nawet jedną trzecią jego mózgu? U ludzi ponad 90 procent łechtaczki jest niewidoczne, ale obserwacje wykazały już, że może to nie dotyczyć wszystkich naszych krewnych naczelnych.

„Na przykład u samic małp pająkowatych łechtaczka jest długa i związana z komunikacją chemiczną z samcami, a łechtaczka katta została opisana u lemurów jako„ męska ”, ponieważ jest wydłużona i nabrzmiała przez cewkę moczową”. — powiedział Faragao de Latorre.

READ  Francja i Chiny wystrzeliwują satelitę, próbując zbadać wszechświat Wiadomości kosmiczne

Zespół zastosował wyrafinowane techniki fotograficzne, aby uzyskać właściwy wgląd za zasłony.

„Wiele tkanek, które chcemy zbadać, jest bardzo delikatnych, a zrozumienie ich trójwymiarowej struktury za pomocą destrukcyjnej anatomii manualnej może być trudne” – wyjaśnił dr Faragao de Latorre. Rezonans magnetyczny [magnetic resonance imaging] Świetnie nadaje się do badania rozmiaru i kształtu 3D struktur tkanek miękkich bez niszczenia ich pierwotnego kształtu, podczas gdy w przypadku mniejszych gatunków używamy również mikroCT, aby uzyskać wyższą rozdzielczość, wraz z barwieniem jodem w celu poprawy kontrastu w naszych skanach”.

Spójrz na łechtaczkę lemura katta.

Źródło zdjęcia: dr Faragao de Latorre

Z pomocą dr Magdaleny Mochlinski z Oregon Health & Science University w USA zespół uzyskał dostęp do okazów muzealnych i szybko zaczął odkrywać, że łechtaczki naczelnych występują we wszystkich kształtach i rozmiarach, a wiele z nich bardzo różni się od naszej.

„U niektórych gatunków cały mięsień był całkowicie nieobecny, a u niektórych znaleźliśmy podwójne więzadło, podczas gdy większość gatunków miałaby tylko jedną strukturę – znaleźliśmy tak wiele różnorodności morfologicznej na każdym kroku!” — powiedział dr Faragao de Latorre.

Widok modelu 3D struktur łechtaczki szympansa na podstawie skanu MRI.

Model łechtaczki szympansa, oparty na skanach MRI.

Źródło zdjęcia: dr Charlotte Brassey

Dzięki tym badaniom naukowcy mają teraz jaśniejszy niż kiedykolwiek pogląd na polimorficzne formy „Mały człowiek w łodzi(Ani? My ani.) W jaki sposób morfologia odnosi się do zachowań godowych naczelnych, ale to świetny pierwszy krok.

„Kobiece genitalia były chronicznie niedostatecznie badane w porównaniu z mężczyznami, częściowo z powodu uprzedzeń społecznych, a częściowo z powodu wyzwań metodologicznych” – powiedział dr Barassi. W końcu zaledwie kilka miesięcy temu naukowcy natknęli się na łechtaczkę węża, więc w królestwie zwierząt jest znacznie więcej do odkrycia.

„Teraz, korzystając z najnowszych osiągnięć w obrazowaniu medycznym, mamy możliwość zajęcia się tym błędem” – kontynuuje dr Barassi. „Zaczynamy od miejsca o ograniczonej wiedzy, z każdym badanym okazem odkrywamy większą różnorodność łechtaczki naczelnych”.

READ  Saturn dodaje do swojej sumy 62 nowo odkryte księżyce

I jaka wspaniała odmiana.

Badanie zostało zaprezentowane w Stulecie Konferencji Towarzystwa Biologii Doświadczalnej 2023.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *