Legenda jazzu Pharaoh Sanders umiera w wieku 81 lat | Muzyka

Varroa Sanders, amerykańska saksofonistka jazzowa, zmarła w wieku 81 lat. Wiadomość została potwierdzona przez tag Sandersa, Luaka Bop, na Twitterze.

„Jesteśmy zdruzgotani, że możemy podzielić się śmiercią faraona Sandersa” – podała firma w oświadczeniu. „Zmarł w spokoju w otoczeniu kochającej rodziny i przyjaciół w Los Angeles wcześniej tego ranka. Zawsze i na zawsze najpiękniejsza istota ludzka, Boże, niech spoczywa w jego duszy.”

Urodzony w Little Rock w stanie Arkansas w 1940 roku kariera Pharrella Sandersa rozpoczęła się w Oakland w Kalifornii. Po przeprowadzce do Nowego Jorku w latach 60. zaczął współpracować z Sun Ra, znanym pod pseudonimem Pharoah, zanim został członkiem zespołu Johna Coltrane’a. Sanders grał z Coltrane’em aż do jego śmierci w 1967 roku.

Oprócz Coltrane’a, Sanders był ważną postacią na soulful jazzowej scenie. Jego album Karma z 1969 roku, zawierający wpływy tradycyjnej muzyki afrykańskiej i muzyki południowoazjatyckiej, jest uważany za jeden z najważniejszych wczesnych dokumentów tej formy. W latach 70. Sanders kontynuował wydawanie płyt jako lider zespołu, głównie w pośpiechu! Etykieta. W 1971 zaśpiewał w Journey of Satchidananda Alice Coltrane, kolejnym kamieniu milowym w typowym i przełomowym jazzie.

Po wyjściu z Impulsu! W 1973 Sanders wydał albumy dla Arista i wiodącej jazzowej wytwórni India Navigation, zanim wydał serię płyt w wytwórni Theresy w latach 80-tych.

Chociaż jego produkcja zaczęła zwalniać w latach 90., Sanders nadal koncertował i współpracował przez lata 2000. W połowie 2010 roku Sanders usłyszał utwór brytyjskiego producenta elektroniki Sama Shepherda, AKA Floating Points, i poprosił o współpracę z nim. The Powstały album, Promises 2021Nagrany w 2019 roku z London Symphony Orchestra był pierwszym nowym albumem Sandersa od ponad dekady i cieszył się szerokim uznaniem.

W hołdzie Sandersowi na Instagramie, Shepherd napisał: „Mój piękny przyjaciel zmarł dziś rano. Mam szczęście, że poznałem tego człowieka i wszyscy mamy szczęście, że jego sztuka jest z nami na zawsze. Dziękuję faraonie”.

READ  Siostra Williego Nelsona, kolega z zespołu Bobby zmarł w wieku 91 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *