Lindsey Graham: nazwanie Putina geniuszem przez Trumpa było „błędem”

„Myślę, że to był błąd. Myślę, że wiem, co próbował powiedzieć, wiesz, idąc do Donbas. ale nie. „Powiedzmy jasno, że Putin nie jest geniuszem, jest zbrodniarzem wojennym” – powiedział Graham, bliski sojusznik Trumpa.
Graham przedstawił w środę niewiążącą rezolucję Senatu wzywającą do pociągnięcia Putina do odpowiedzialności za liczne akty wojny, agresji i łamania praw człowieka. Rezolucja popiera skargę wniesioną przez rząd Ukrainy przeciwko Putinowi do Międzynarodowego Trybunału Karnego za zbrodnie wojenne Rosyjska inwazja na Ukrainę. Graham powiedział, że ma nadzieję, że Stany Zjednoczone pójdą w ich ślady, jeśli poprą skargę.
Rosja uderzała w cele cywilne i dzielnic mieszkaniowych w ostatnich dniach, według informacji z otwartego źródła i urzędników amerykańskich. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Oskarżył Rosję o atakowanie cywilów, w tym dzieci, i wezwał w niedzielę do międzynarodowego śledztwa w sprawie konfliktu.
Międzynarodowy Trybunał Karny bada i ściga „osoby oskarżone o najpoważniejsze zbrodnie budzące niepokój społeczności międzynarodowej”, w tym ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Witryna stwierdza.

Do tej pory Graham powiedział, że przeprowadził kilka pozytywnych rozmów z kilkoma senatorami Demokratów na temat tej decyzji i zauważył, że w środę przeprowadził „atak telefoniczny”, wzywając sojuszników, w tym ambasadora Wielkiej Brytanii, a także prosząc ich o poparcie skargi.

Graham dołączył do konferencji prasowej przedstawiającej projekt ustawy z reprezentantką Victorią Spartz, Republikanką z Indiany, która jest ukraińsko-amerykańską, w środę w Kapitolu Stanów Zjednoczonych.

spartz, który urodził się na Ukrainie, wykorzystuje swoją pozycję w Kongresie, by domagać się ostrzejszych sankcji, natychmiastowej pomocy i większych zasobów wojskowych, mówiąc, że naród ukraiński chce więcej broni – nie żołnierzy – ponieważ sami chcą walczyć z Rosjanami. Opowiada się również za uchodźcami i zwraca uwagę na okropności szybko rozwijającego się kryzysu humanitarnego.

„Cała społeczność międzynarodowa musi to potępić” – powiedział Spartz. „To przestępstwo, to czyste morderstwo”.

READ  Nowozelandzki minister edukacji Chris Hepkins ma zastąpić Jacindę Ardern na stanowisku premiera

Graham powiedział, że spodziewa się „wypalenia” rosyjskiej strategii, gdy Putin stanie się „bardziej zdesperowany” i „jak widzisz, że tak się dzieje, musimy zaangażować międzynarodowe organizacje prawne w poparcie tej skargi”.

„Świat pozwalał mu wymykać się zbyt długo i zbyt długo” – dodał o Putinie Graham. „Rosjanie okradają niewidomych, mordują obywateli rosyjskich, aby utrzymać kraj w żelaznym uścisku”.

Graham powiedział, że nie ma sposobu na zakończenie tego konfliktu bez surowych sankcji gospodarczych i uzbrojenia sojuszników NATO, Ukrainy i Europy Wschodniej.

„Dla narodu rosyjskiego wątpię, czy słyszysz moje słowa, ale nasza walka nie jest z tobą, jesteś ofiarą Putina jak wszyscy inni, może bardziej niż ktokolwiek inny, i chciałem tylko powiedzieć, że rozumiemy różnicę między Rosjanami a Putinem, ale będziemy potrzebować twojej pomocy. Jeśli sprawiedliwość jest na stole, będziesz musiał cierpieć” – powiedział Graham.

Graham powiedział, że powstrzymanie Putina ma kluczowe znaczenie dla wysłania silnego komunikatu do innych przywódców, którzy mogą chcieć zagrozić światowemu porządkowi opartemu na regułach i stanowić inne potencjalne zagrożenia dla globalnego bezpieczeństwa.

„Jeśli Ukraina wpadnie w ręce Putina, będzie to miało tragiczne konsekwencje dla nas jako narodu” – powiedział. „Chiny otrzymają sygnał, że mogą przejąć Tajwan. Irańczycy pomyślą, że nie mamy woli powstrzymania ich nuklearnych ambicji. I vice versa. Jeśli Chińczycy zobaczą, że świat zjednoczy się wokół Ukrainy i rządy prawa wymuszone przez zbrodnie wojenne Putina prawdopodobnie nie trafi na Tajwan”.

Kontynuował: „Historia się powtarza, na dobre i na złe. Mamy tendencję do zapominania lekcji z przeszłości. Łagodzenie zła nie wychodzi dobrze i robimy to od bardzo dawna, jeśli chodzi o Putina. ”

Jeff Zelini z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *