Lokale wyborcze wotum nieufności w Pakistanie. Oto co się stało

dług…China Bashir dla The New York Times

Islamabad, Pakistan – Pakistan, drugi co do wielkości na świecie kraj muzułmański uzbrojony w broń nuklearną, niechętnie współpracował z USA w trwającej od dziesięcioleci kampanii przeciwko terroryzmowi – jeśli to ważne.

Ale kraj wycofał się ze Stanów Zjednoczonych za premiera Imrana Khana, zwłaszcza po tym Wycofanie się USA z AfganistanuPakistan jest tam długo Oskarżony o podżeganie do Talibów I jest zwolennikiem Reżim talibów przejął władzę w zeszłym roku. Pakistan również objął Strategiczne partnerstwo z Chinami I Bliskie stosunki z Rosją.

Dwie dekady później 11 września 2001, ataki, Pakistan był partnerem USA w wojnie przeciwko Al-Kaidzie i talibom, a następnie zażądał, aby Stany Zjednoczone wybrały strony Pakistanu. W zamian armia pakistańska wygrała dziesiątki miliardów dolarów pomocy amerykańskiej.

Jednak od samego początku stosunki między tymi dwoma krajami były najeżone sprzecznymi interesami, a Pakistan prowadził podwójną grę: akceptując pomoc amerykańską, a jednocześnie często wspierając walczących z USA bojowników.

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że pakistańska agencja szpiegowska zapewniała talibom pomoc w planowaniu i wiedzę szkoleniową podczas całej wojny w Afganistanie. Sieć HaqqaniOdpowiedzialna jest organizacja bojowa Niektóre śmiertelne ataki na wojska amerykańskie w Afganistanie. Po przejęciu władzy przez talibów, pakistańscy zwolennicy w sieci Haqqaniego zajmowali kluczowe stanowiska. rząd afgański.

Celem Pakistanu w Afganistanie jest stworzenie strefy wpływów, która odstraszyłaby jego arcy wroga Indie, które według Pakistanu wspierają grupy separatystyczne działające z azylów w Afganistanie, by wzniecać niepokoje w Pakistanie.

Podczas wojny w Afganistanie Stany Zjednoczone tolerowały fałszywą grę Pakistanu, ponieważ amerykańscy urzędnicy woleli prowadzić chaotyczną wojnę w Afganistanie niż walczyć z uzbrojonym w broń nuklearną Pakistanem. Pakistańskie porty i lotniska zapewniały ważne punkty wejścia i linie zaopatrzenia dla amerykańskiego sprzętu wojskowego potrzebnego w Afganistanie.

READ  Decyzja w sprawie Roe v. Wade zmieniła Amerykę na cztery sposoby

Ale stosunki USA z Pakistanem ochłodziły się po uszczelkach marynarki wojennej Osama bin Laden został zabity W bezpiecznym domu niedaleko Pakistańskiej Akademii Wojskowej w 2011 roku.

Chiny od dawna wspierają Pakistan Dużo zainwestował w infrastrukturę Pakistanu. Analitycy twierdzą, że Chiny mają nadzieję, że Pakistan będzie służył jako jego doradca w Afganistanie, gdzie znajdują się minerały ziem rzadkich o wartości milionów dolarów, które pobudziły interesy Chin. Pan. Khan próbuje nawiązać bliższe więzi z Moskwą Spotkał się z prezydentem Władimirem W. Putin W Rosji na kilka godzin przed inwazją na Ukrainę. Według doniesień prasowych w Pakistanie, pan. Chan liczył.

Pan. Wielu ekspertów w regionie twierdzi, że w przypadku usunięcia Khana Pakistan mógłby zbliżyć się do Stanów Zjednoczonych i Zachodu. W ciągu ostatnich trzech lat armia Pakistanu historycznie wyznaczała priorytety polityki zagranicznej i bezpieczeństwa kraju. Analitycy twierdzą, że często nie zgadzają się z komentarzami Khana. Te różnice, panie Pod koniec kadencji Chana wybuchły stosunki z wojskiem.

W przeddzień głosowania nad wotum nieufności generał Qamar Javed Bajwa, dowódca armii pakistańskiej, wyraził chęć pogłębienia stosunków zarówno z Chinami, jak i Stanami Zjednoczonymi oraz ułaskawił okupację Ukrainy przez Rosję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *