Loty z Wielkiej Brytanii do Rwandy: Sędzia zezwala pierwszym lotem na wysłanie osób ubiegających się o azyl do Rwandy

Brytyjski rząd ogłosił w kwietniu Zgoda na umowę Jednym z posunięć, które wezwała do wysłania osób ubiegających się o azyl do tego kraju wschodnioafrykańskiego, jest rozbijanie sieci handlu ludźmi i zapobieganie migrantom z Europy do Wielkiej Brytanii przez niebezpieczne kanały.

Sędzia Swift odrzucił w piątek nakaz zatrzymania awaryjnego wydany przez uczestników kampanii w londyńskim Royal Court of Justice, mówiąc, że istnieje „istotny interes publiczny” w umożliwieniu kontynuowania lotów, podczas gdy sądownictwo sprawdza „równowagę komfortu”.

Pierwszy zaplanowany lot z Wielkiej Brytanii we wtorek ma zabrać uchodźców do Rwandy w ramach kontrowersyjnego planu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotyczącego rozpatrywania osób ubiegających się o azyl w tym kraju Afryki Wschodniej.

Plan jest przedmiotem kontroli sądowej w sądach królewskich, a jego werdykt prawny ma nastąpić pod koniec lipca.

Celem rządu jest uniemożliwienie osobom ubiegającym się o azyl przekraczania kanału La Manche, przenosząc je do Rwandy. Prawnicy Home Office powiedzieli sądowi, że projekt nie powinien być wstrzymywany przez skargi prawne w interesie publicznym.

Grupy zajmujące się prawami człowieka Care4Calais and Detention Action, Union of Public and Business Services (PCS), związek reprezentujący urzędników służby cywilnej w brytyjskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych oraz cztery osoby ubiegające się o azyl, stoją w obliczu deportacji do Rwandy. Wezwali do wstrzymania lotu, mówiąc, że polityka brytyjskiej minister spraw wewnętrznych Priti Patel była „nielegalna z wielu powodów”.

READ  Boeing 737 Max 9s: FAA zatwierdza ścieżkę powrotu uziemionego samolotu do służby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *