Inflacja rośnie w najszybszym tempie od 40 lat, napędzana przez rekordowe ceny gazu

Standardowe ceny gazu Podniosło to inflację do 8,6% w ciągu dwunastu miesięcy do maja, powyżej tempa z kwietnia, zgodnie z najnowszym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumenckich, rządowym miernikiem inflacji bazowej.

Odczyt bazowy CPI, który pomija niestabilne ceny żywności i energii, odnotował w tym samym okresie wzrost o 6%, wyższy niż na poziomie poprzedniego miesiąca. Oba odczyty należą do największych skoków cen, jakie konsumenci widzieli od 1981 roku.

Ogólnie wzrosty były wyższe od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu cen o 8,3% przez 12 miesięcy kończących się w maju, co odpowiadałoby odczytowi z kwietnia. Ten raport rozwiał nadzieje na to Inflacja osiągnęła swój szczyt wcześniej w tym roku.

„Inflacja ma tendencję wzrostową i szerszą, z gorszymi perspektywami”, powiedział Seung-Won Son, profesor finansów i ekonomii na Loyola Marymount University. W Los Angeles. „Rosnie prawdopodobieństwo recesji w przyszłym roku. Inflacja dziesiątkuje siłę nabywczą konsumentów. Ponieważ wydatki konsumentów stanowią około 70% gospodarki, realna redukcja wydatków konsumenckich zada ogromny cios gospodarce. „

Mark Zandi, główny ekonomista w Moody’s Analytics, powiedział, że typowe amerykańskie gospodarstwo domowe wydaje miesięcznie o 460 dolarów więcej niż w zeszłym roku, kupując ten sam koszyk towarów i usług.

Ceny energii wzrosły o 34,6% w porównaniu z ubiegłym rokiem, w wyniku prawie 50% wzrostu cen gazu w ciągu ostatniego roku. Śledzenie AAA ceny gazu Pokazuje, że ogólnokrajowa cena galonu zwykłego gazu wynosi obecnie 4,99 USD, po ustanowieniu rekordów w 31 z ostatnich 32 dni. Opublikowany w przyszłym miesiącu czerwcowy raport CPI z pewnością pokaże kolejny duży skok cen gazu.

Jednak wzrost cen energii nie ograniczał się do rekordowych cen benzyny. Ceny energii elektrycznej wzrosły o 12% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co jest największym rocznym wzrostem od 2006 roku. Cena gazu ziemnego używanego przez konsumentów wzrosła o 30,2%, największy skok od 2008 roku.

READ  Japoński duet aresztowany za wirusowy żart „sushi terror”.

Same wyższe ceny energii dodały dwa punkty procentowe do ogólnego wskaźnika cen konsumpcyjnych.

Nie tylko energia podnosi ceny. Ministerstwo Pracy podało, że wszystkie główne składniki indeksu wykazały wzrost cen.

ceny Kupowanie jedzenia do jedzenia w domu Wzrósł o 11,9%, największy wzrost od 12 miesięcy od 1979 r., jajka wzrosły o 32,2%, mleko o 15,9%, a drób o 16,6%.

Indeks Shelter, który mierzy czynsze i inne koszty mieszkaniowe, odnotował wzrost o 5,5%, największy wzrost w ciągu 12 miesięcy od 1991 roku. Chociaż wzrost ten może nie być tak duży, jak dwucyfrowy wzrost cen w innych kategoriach, pieniądze, które Zwykle to, co konsumenci wydają na swoje domy, czy to na wynajem, czy na zakup, to największe wydatki, jakie wydają każdego miesiąca.

Ceny używanych samochodów ponownie rosną, co wykazywało oznaki zmniejszania się wraz z miesięcznymi spadkami w ciągu ostatnich trzech miesięcy, co spowodowało wzrost cen o 16,1% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Tymczasem ceny nowych samochodów wzrosły w tym samym okresie o 12,6%. Niedobór chipów komputerowych ograniczył produkcję u producentów samochodów, a te ograniczone zapasy odpowiadają za wysokie ceny.

Na początku duży popyt na podróże lotnicze letni sezon podróży on jest też podnosić bilety, który odnotował w maju miesięczny wzrost o 12,6%, trzeci z rzędu miesięczny wzrost niż 10%. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny biletów lotniczych wzrosły o 37,8%, a ceny biletów lotniczych w maju były o 21,7% wyższe niż w maju 2019 r., zanim pandemia prawie zatrzymała popyt na podróże lotnicze.
Utrzymujące się wysokie tempo inflacji oznacza, że ​​Fed z pewnością będzie kontynuował agresywne podnoszenie stóp procentowych na spotkaniu w przyszłym tygodniu. na majowym spotkaniu Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe O pół punktu procentowego, pierwszy taki ruch od 22 lat. Kolejny wzrost o pół punktu jest prawdopodobny na spotkaniu w przyszłym tygodniu, Z kilkoma prognostykami teraz Wezwania do podbicia trzech czwartych punktu W świetle piątku Raport.
Istnieją jednak obawy, że może dojść do zacieśnienia polityki pieniężnej przez Fed Gospodarka USA pogrąża się w recesji. To był główny czynnik w Gwałtowny spadek cen akcji w USA W ostatnich miesiącach zniszczył bardzo wiele bogactwo rodzinne. zapas był ostro Ponownie w piątek po odczycie inflacji.

„Inflacja okazuje się bardziej uporczywa, niż powszechnie uważano rok temu, kiedy modne było hasło tymczasowe”, powiedział Jim Beard, dyrektor ds. inwestycji w Planet Moran Financial Advisors. „Teraz dwa główne pytania? Jak daleko Fed może uderzyć w inflację i jak daleko może się posunąć Fed bez wpychania gospodarki w recesję?”

READ  Nissan zamierza w ciągu najbliższych trzech lat sprzedać dodatkowy milion samochodów i dąży do obniżenia kosztów samochodów elektrycznych

I podczas gdy raport o inflacji przyniósł nowe ataki na administrację Bidena ze strony republikanów, Biały Dom starał się zrzucić winę za najgorszą inflację na wysokie ceny ropy i benzyny po inwazji Rosji na Ukrainę.

„Dzisiejszy raport o inflacji potwierdza to, co już wiedzą Amerykanie. Podwyżka cen Putina mocno uderza w Amerykę” – powiedział prezydent Joe Biden w porcie w Los Angeles, gdzie zatrzymał się na szczyt regionalny, aby omówić, co jego zespół uważa za najbardziej palącą kwestię. Podwyżki cen na wszystko, od benzyny po artykuły spożywcze.

Biden starał się uznać ból odczuwany przez Amerykanów, wyjaśnić, jak szukał rozwiązania tego problemu i obwiniać innych.

– Rozumiem – powiedział Biden. „Inflacja to prawdziwe wyzwanie dla amerykańskich rodzin”.

Skrytykował konglomeraty firm żeglugowych za podnoszenie cen i firmy naftowe za odkupywanie ich akcji, i wyróżnił gigantyczną firmę naftową Exxon za zarabianie „więcej pieniędzy od Boga” w zeszłym roku.

Kevin Liptak z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *