59 miliardów dolarów zysku Exxon jest pogrążone w znikających wykupach

(Bloomberg) – Exxon Mobil Corp. odnotował rekordowy roczny zysk w wysokości 59 miliardów dolarów, ale rozczarował niektórych inwestorów, utrzymując postawę wykupu akcji.

Najczęściej czytane z Bloomberga

Całoroczne zarobki, z wyłączeniem pozycji jednorazowych, wzrosły o 157% od 2021 r., znacznie przewyższając poprzedni rekord Drillera wynoszący 45,2 mld USD w 2008 r., który w tamtym czasie był największym w historii amerykańskich korporacji.

Akcje spadły o 2,6 procent do 110,58 USD o godzinie 9:33 w handlu w Nowym Jorku. Analitycy zauważyli, że we wtorkowym oświadczeniu spółki brakowało jakichkolwiek zapowiedzi planów skierowania większej części tych nieoczekiwanych zysków na dodatkowy wykup akcji własnych.

We wtorek wyniki Exxon zrównały się z wynikami jego amerykańskiego rywala Chevron, który w zeszłym tygodniu odnotował szokującą utratę zysków, zaledwie kilka dni po ogłoszeniu ogromnego programu wykupu akcji o wartości 75 miliardów dolarów.

Tak zwana supermajorowa piątka pływa w gotówce po rekordowym 2022 r., ale na zespołach wykonawczych rośnie presja, aby sprostać konkurującym żądaniom: apetyt inwestorów na większe wypłaty i wykupy kontra polityczny gniew z powodu nieoczekiwanych zysków podczas wojny i zawirowań gospodarczych.

Chevron znalazł się pod ostrzałem Białego Domu i demokratycznych członków Kongresu, kiedy w zeszłym tygodniu ujawnił plany przekazania inwestorom 75 miliardów dolarów w formie wykupu akcji.

Exxon kilkakrotnie zwiększał wykup akcji w ciągu ostatniego roku i już zasygnalizował zamiar odkupienia akcji o wartości 50 miliardów dolarów do 2024 r. Firma stosuje „zrównoważone” podejście do wykupów i dywidend, jednocześnie zmniejszając zadłużenie i inwestując w nowe projekty – powiedział. Dyrektor finansowy Cathy Michaels. analitycy podczas telekonferencji.

Nie wskazywało to na to, że Exxon wkrótce zwiększy wykup.

Istnieją również oznaki, że Wall Street, po długiej przerwie, ponownie chce zobaczyć, jak odkrywcy ropy zwiększają produkcję ropy. Kierownictwo Chevron stanęło w zeszłym tygodniu przed wieloma pytaniami dotyczącymi planów wzrostu, a kilku analityków wyraziło rozczarowanie prognozą kalifornijskiej firmy dotyczącą stałego wzrostu do 3% w tym roku. Cowen & Co powiedział w notatce dla klientów, że spowolnienie rocznego wzrostu basenu permskiego Chevron do 10% prawdopodobnie oznaczałoby „osłabienie” akcji.

READ  Aukcja Warrena Buffetta: ktoś zapłacił 19 milionów dolarów za lunch ze stekiem

Jednak Exxon ma mniej powodów do niepokoju, jeśli chodzi o wzrost niż niektórzy z jego rówieśników. Goldman Sachs napisał w notatce z 20 stycznia, że ​​firma ma „zróżnicowaną listę oczekujących na projekty wydobywcze”, która powinna zwiększyć zwrot z kapitału w nadchodzących latach.

W ujęciu kwartalnym Exxon pokonał oczekiwania po raz dziewiąty w ciągu 10 okresów, odnotowując skorygowany zysk w czwartym kwartale w wysokości 3,40 USD na akcję, czyli o 10 centów wyższy niż mediana szacunków analityków w konsensusie Bloomberga.

Teksański gigant naftowy w czasie pandemii nadal inwestował w duże projekty w Gujanie i regionie permskim, co według własnych szacunków Exxon powinno pośrednio wpłynąć na zwiększenie wydobycia do równowartości ponad 4 mln baryłek dziennie do 2027 r. , do około 8% w stosunku do obecnych poziomów.

Poza rozwojem paliw kopalnych, Exxon planuje zwiększyć wydatki na inwestycje w czystą energię, koncentrując się na wychwytywaniu dwutlenku węgla i wodoru oraz biopaliwach. Firma przytoczyła ustawę administracji Bidena dotyczącą redukcji inflacji jako filar polityki, który poprawia rentowność w dekarbonizacji istniejących operacji, ale stwierdziła, że ​​potrzebne jest większe wsparcie rządowe dla dużych projektów, takich jak propozycja wychwytywania emisji z obiektów przemysłowych wzdłuż kanału Houston Ship Channel.

(Aktualizuje ruch cen akcji w akapicie drugim, komentarz dyrektora finansowego w akapicie siódmym.)

Najczęściej czytane z Bloomberg Businessweek

© 2023 Bloomberg LP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *