March Madness: Duke pokonuje Houston z numerem 1 i dociera do Elite Eight po stracie gwiazdy Cougars, Jamaala Shedda

Bez Jamala Sheetsa najwyżej notowane Houston nie byłoby w stanie wyprzedzić Duke’a w piątkowy wieczór.

Po tym, jak Shead upadł z powodu poważnie skręconej kostki, Błękitne Diabły podniosły się i wygrały 54-51 w ostatnich sekundach Sweet 16 w American Airlines Center w Dallas. To wysłało Duke'a do drugiej Elite Eight w ciągu trzech sezonów i pierwszego głównego trenera drugiego roku, Johna Scheuera.

Warto zauważyć, że było to pierwsze zwycięstwo Duke'a w turnieju NCAA od 30 lat za czołowe miejsce.

Cougars walczą po stracie Jamala Shedda

Sheets dojechał do obręczy chwilę po połowie pierwszej połowy, ale jego prawa kostka mocno się skręciła, gdy wstał do pozycji Layout. Wysłało go to gwałtownie przed sąd, gdzie przez pewien czas pozostawał w wielkiej agonii.

Ostatecznie próbował opuścić kort o własnych siłach, ale trenerzy pomogli mu w drodze do szatni.

W telewizji CBS pokazano Sheetsa jadącego na hulajnodze w przerwie meczu, aby zrobić prześwietlenie, które dało wynik negatywny. W efekcie doznał poważnego skręcenia stawu skokowego. Choć Cougars nie znokautowali go w drugiej połowie, nie wrócił już do gry. Skończył z dwoma punktami i trzema asystami, a przegrywał zaledwie 1 na 5 z parkietu.

Sheets notował w tym sezonie średnio 13,2 punktu i 6,4 asyst dla drużyny Cougars, która po dołączeniu do konferencji kilka miesięcy temu wygrała sezon zasadniczy w Wielkiej Dwunastce. Zajęli pierwsze miejsce w turnieju NCAA i dotarli do Sweet 16, pokonując Longwood i Texas A&M. Shet notuje średnio 16 punktów i 9,5 asyst na mecz.

Podczas gdy Houston szybko rozpoczęło mecz w piątek wieczorem – wyszli na prowadzenie 6:0, a rozpoczęli 10-3, co zmusiło Scheera do ogłoszenia przerwy na żądanie na niecałe dwie minuty przed końcem meczu – Duke powoli się wycofał. doprowadzić do bliskiej połowy. W pewnym momencie Błękitne Diabły utrzymywały Houston bez punktów przez sześć minut, a po tym, jak Sheath opuścił boisko, wyprzedziły Cougars 13-6, a Houston nie trafiło dziewięciu z ostatnich 11 strzałów w pierwszej połowie.

READ  Amazon świętuje Władcę Pierścieni Widzowie, zawiesza krytykę

Duke objął prowadzenie 23-22 po tym, jak LJ Cryer z Houston wykonał rzut karny po sygnale dźwiękowym, który zapewnił drużynie Cougars jedyne punkty w ostatnich czterech minutach tej kwarty.

Houston nie odpuściło w drugiej połowie. Gdy Duke po raz pierwszy próbował oddalić się w pobliżu środkowej części boiska, Ramon Walker wykonał mocny rzut za trzy punkty i ograniczył grę do jednego posiadania. Następnie J'Wan Roberts zatopił mocny układ lewą ręką w farbie, aby ograniczyć go do jednego punktu.

Ale było tak blisko, jak tylko Cougars. Duke po raz kolejny zamknął ich w ofensywie. Przez ponad trzy minuty nie zdobyli gola po tym, jak LJ Cryer trafił skoczka w 4:25 drugiej połowy, a Jeremy Roach odpowiedział mocnym skoczkiem z linii rzutów wolnych, co dało Błękitnym Diabłom sześć punktów przewagi. Zostały 73 sekundy.

Od tego momentu utrzymali się i wykonali ostatni duży postój, wymykając się trzypunktowemu zwycięstwu.

Cryer prowadził Cougars z 15 punktami, a Roberts dodał 13 punktów i osiem zbiórek. Byli jedynymi graczami z Houston, którzy osiągnęli dwucyfrowy wynik. Cougars trafiali zaledwie 2 z 8 strzałów zza łuku.

W piątkowy wieczór Kyle Filipowski poprowadził Duke'a z 16 punktami i dziewięcioma zbiórkami. Roach dodał 14 punktów, trzy zbiórki i trzy asysty. Duke jako zespół trafił 6 z 17 zza łuku, z czego połowa należała do Filipowskiego.

Błękitne Diabły zmierzą się teraz z NC State w ACC Elite Eight. Wolfpack pokonał Marquette'a nr 2 w pojedynku Sweet 16 w piątkowy wieczór, co oznaczało ósme z rzędu zwycięstwo eliminacyjne w serii turniejów ACC.