Wartość netto współzałożyciela Facebooka wzrosła o 28,1 miliarda dolarów po tym, jak kwartalne wyniki Meta znacznie przekroczyły oczekiwania Wall Street, powodując wzrost jej akcji o około 20%. Obecnie mający 170,5 miliarda dolarów jest najbogatszym człowiekiem w historii, wyprzedzając Billa Gatesa i awansując na czwarte miejsce w indeksie miliarderów Bloomberg.
To duży zwrot dla fortuny Zuckerberga, która pod koniec 2022 r. spadła do mniej niż 35 miliardów dolarów w związku z załamaniem się akcji spółek technologicznych w obliczu inflacji i rosnących stóp procentowych, by ponownie wzrosnąć w 2023 r.
Na optymistycznych wynikach Zuckerberg skorzysta także z innego powodu: otrzyma wypłatę w wysokości około 700 milionów dolarów rocznie w ramach pierwszej w historii dywidendy dla inwestorów giganta mediów społecznościowych.
Meta ogłosiła, że począwszy od marca będzie wypłacać kwartalną dywidendę pieniężną w wysokości 50 centów na akcję w przypadku akcji zwykłych klasy A i B. Z danych zebranych przez Bloomberg wynika, że Zuckerberg posiada około 350 milionów akcji, a co kwartał będzie otrzymywać około 175 milionów dolarów przed opodatkowaniem.
Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Meta Platforms Inc., podczas przesłuchania Senackiej Komisji Sądownictwa w Waszyngtonie, USA, w środę, 31 stycznia 2024 r. Kongres w coraz większym stopniu analizuje platformy mediów społecznościowych, ponieważ coraz więcej dowodów sugeruje, że nadmierne używanie i rozprzestrzenianie się szkodliwych treści mogą szkodzić zdrowiu psychicznemu młodych ludzi. Fotograf: Kent Nishimura/Bloomberg
Decyzja Meta o wypłacie dywidendy jest sygnałem, że spółka postrzega swój potencjał wzrostu. Często szybko rozwijające się firmy technologiczne rezygnują z dywidend na rzecz wykorzystywania zysków na rozwój nowych produktów lub dokonywanie kosztownych przejęć. Choć Meta wydaje duże środki na inicjatywy związane ze sztuczną inteligencją, możliwości jej przejęć maleją w obliczu sprzeciwu organów regulacyjnych.
Po tym, jak Meta zwolniła około 21 000 osób i zawęziła priorytety, w 2023 r. akcje spółki wzrosły prawie trzykrotnie. Nowe zyski i dodatkowe 50 miliardów dolarów w postaci wykupów akcji mogą zyskać więcej cierpliwości inwestorów dzięki długoterminowym postawieniom Zuckerberga w sztuczną inteligencję i metawersum.
Z dokumentów wynika, że w 2022 roku Zuckerberg zarobił 27,1 mln dolarów, w tym koszty prywatnej ochrony i 1 dolar wynagrodzenia podstawowego. Meta nie podała jeszcze informacji o wynagrodzeniu kadry kierowniczej za ubiegły rok.
Rzecznik firmy odmówił komentarza.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.