Marszałek Johnson przedstawia złożoną propozycję przekazania pomocy Ukrainie i Izraelowi

WASZYNGTON (AP) – Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson przedstawił w poniedziałek złożoną propozycję przekazania pomocy wojennej Izraelowi, Ukrainie i Tajwanowi, pozostawiając jej drogę do przejścia wysoce niepewną, ponieważ odrzucił presję, aby po prostu zatwierdzić pakiet wysłany przez Senat.

W poniedziałek wieczorem spiker Izby Reprezentantów Partii Republikańskiej spotkał się z innymi legislatorami Partii Republikańskiej, aby przedstawić strategię zatwierdzenia pakietu finansowania przez Izbę. W obliczu otwartego buntu konserwatystów, którzy stanowczo sprzeciwiają się pomocy dla Ukrainy, Johnson oświadczył, że będzie nalegał na przedstawienie pakietu w Izbie w ramach jednej zasady debaty, a następnie przeprowadzi oddzielne głosowanie w sprawie pomocy dla Ukrainy, Izraela, Tajwanu i kilku propozycji polityki zagranicznej, zdaniem republikańskich legislatorów.

Pakiet ten będzie jednak odbiegał od pakietu pomocowego o wartości 95 miliardów dolarów przyjętego przez Senat w lutym, co rzuci cień na perspektywy jego ostatecznego zatwierdzenia w Kongresie.

Iran Ataki rakietowe i dronowe na Izrael W weekend po tym, jak Johnson spędził ostatnie dwa miesiące, ponownie wywarli presję na Republikanów w Izbie Reprezentantów, aby podjęli działania w sprawie pakietu bezpieczeństwa narodowego On myśli I jak iść do przodu ponad podziałami politycznymi w Izbie.

W miarę jak Izba usiłowała podjąć działania, na całym świecie nasiliły się konflikty. Poinformował o tym w poniedziałek szef izraelskiego sztabu Jego kraj odpowie na irański atak rakietowy pod koniec tygodnia. I Dowódca Armii Ukraińskiej w weekend Ostrzegł, że sytuacja na polu bitwy na wschodzie kraju „znacznie się pogorszyła w ostatnich dniach”, gdyż ciepła pogoda umożliwiła siłom rosyjskim rozpoczęcie nowej ofensywy.

Tymczasem prezydent Joe Biden, który gości w Białym Domu premiera Czech Petra Fialę, wezwał Izbę Reprezentantów do natychmiastowego zatwierdzenia pakietu środków finansowych Senatu. „Muszą to zrobić teraz” – dodał.

Na Kapitolu podejście Johnsona mogłoby jeszcze bardziej podburzyć populistycznych konserwatystów, którzy już byli wściekli z powodu jego kierunku jako prezydenta.

READ  Potężne eksplozje w Kijowie po rosyjskim uderzeniu: aktualizacje na żywo

Przedstawicielka Partii Republikańskiej Marjorie Taylor Greene, republikanka z Gruzji, już grozi, że będzie nalegać na jego usunięcie ze stanowiska mówcy. Wchodząc w poniedziałek na zamknięte posiedzenie GOP, powiedziała, że ​​jej przesłanie do mówcy brzmiało: „Nie finansowajcie Ukrainy”.

Spotkanie Partii Republikańskiej było pełne prawodawców różniących się podejściem do Ukrainy: republikańscy jastrzębie ds. obrony, w tym czołowi prawodawcy w komisjach bezpieczeństwa narodowego, którzy chcą, aby Johnson w końcu przyjął dodatkowy pakiet bezpieczeństwa narodowego jako jeden pakiet, przeciwstawiając się populistycznym konserwatystom, którzy zdecydowanie w ogóle sprzeciwiać się dalszemu wspieraniu walki Kijowa.

Starszym Republikanom i Demokratom również zaczęła brakować cierpliwości po tym, jak Johnson zapewnił ich, że ograniczy pomoc dla Ukrainy.

Przywódca większości w Senacie Chuck Schumer powiedział: „Izba musi spieszyć się z pomocą Izraelowi tak szybko, jak to możliwe, a jedynym sposobem, aby to zrobić, jest jak najszybsze przyjęcie przez Senat dodatkowej ustawy”.

Tymczasem rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział, że Biały Dom sprzeciwi się odrębnej ustawie, która dotyczyłaby wyłącznie pomocy dla Izraela. Przywódcy Demokratów naciskają na Johnsona, aby zaakceptował uchwaloną przez Senat ustawę, która zapewniłaby łącznie 100 000 emerytur. 95 miliardów dolarów dla sojuszników USAJak również pomoc humanitarną dla ludności cywilnej w Strefie Gazy i na Ukrainie.

Lider Demokratów w Izbie Reprezentantów Hakeem Jeffries zobowiązał się w liście do prawodawców, że zrobi „wszystko, co w naszej mocy legislacyjnej, aby stawić czoła agresji” na całym świecie, opisując sytuację jako podobną do tej sprzed II wojny światowej.

Jeffries powiedział: „Bardzo poważne wydarzenia, które miały miejsce w ostatni weekend na Bliskim Wschodzie i w Europie Wschodniej, podkreślają potrzebę natychmiastowego działania Kongresu”. „Musimy natychmiast zająć się przyjętym przez Senat kompleksowym projektem ustawy o bezpieczeństwie narodowym. „To moment Churchilla lub Chamberlaina”.

READ  Rosja mówi, że wycofanie stacji kosmicznej NASA jest mniej bliskie niż wcześniej informowano

Podczas prywatnego spotkania w zeszłym tygodniu dwóch czołowych Demokratów, republikanka Nancy Pelosi, emerytowana spikerka izby, i republikanka Steny Hoyer, była zastępczyni dowódcy, zachęcały swoich kolegów z Partii Demokratycznej do podpisania petycji w sprawie impeachmentu, która mogłaby zmusić Izbę do głosować. Głosuj nad pakietem pomocowym Senatu.

Pelosi i Hoyer powiedzieli legislatorom Partii Demokratycznej, że nawet jeśli sprzeciwią się ustawie, nadal mogą podpisać petycję w sprawie zrzeczenia się prawa, aby przynajmniej przepchnąć pakiet przez podłogę, a następnie zagłosować przeciwko niej później. Przesłanie przywódców zostało potwierdzone przez dwie osoby zaznajomione z prywatnym spotkaniem i zapewnione anonimowość w celu omówienia go.

Jak dotąd petycję o odwołanie podpisało 195 prawodawców, około tuzina mniej niż większość potrzebna do wymuszenia działań na parkiecie. Wielu postępowych Demokratów, którzy wstrzymali się od podpisania petycji, sprzeciwia się pomocy USA dla Izraela z powodu ataku rządu Netanjahu na Gazę, w wyniku którego zginęło tysiące cywilów.

Prawicowy Klub Wolności Izby Reprezentantów oświadczył w poniedziałek, że sprzeciwia się „wykorzystywaniu stanu wyjątkowego w Izraelu jako fałszywego uzasadnienia dla przekazania pomocy Ukrainie bez żadnej rekompensaty ani bezpieczeństwa dla naszych szeroko otwartych granic”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *