Dwie osoby zginęły po zawaleniu się budynku w środkowych Chinach | Aktualności

Potwierdzono, że co najmniej 14 osób zostało uwięzionych pod gruzami i nie było kontaktu z 39 innymi, których nadal brakuje.

Co najmniej dwie osoby zginęły w zawalonym budynku w środkowych Chinach, podały państwowe media. Pierwsza potwierdzona śmierć cztery dni po akcji ratunkowej mającej na celu poszukiwanie dziesiątek wciąż zaginionych.

Budynek handlowy w Changsha w prowincji Hunan, w którym mieszczą się mieszkania, hotel i kino, zawalił się w piątek, wywołując masową reakcję setek pracowników służb ratunkowych.

We wtorek płaska konstrukcja – która pozostawiła ogromną dziurę w gęstym krajobrazie ulicznym w Changsha – wciąż była bałaganem gruzu i kruszących się belek betonowych.

We wtorek agencja informacyjna Xinhua poinformowała, że ​​zginęły dwie osoby, powołując się na lokalnych urzędników.

Według klipu wideo opublikowanego przez People’s Daily, ekspert ds. reagowania kryzysowego Liang Bug powiedział, że dwie ofiary „nie wykazały żadnych oznak życia”.

„Próbowaliśmy usunąć je z terenu, ale okazało się, że były przymocowane do ciężkich przedmiotów i nie było możliwości ich przeniesienia” – powiedział.

Państwowe media wcześniej podały, że pracownicy służb ratunkowych wyciągnęli żywą kobietę z budynku, nazywając to „cudem”.

Państwowy „People’s Daily” powiedział, że kobieta była przytomna i była w stanie rozmawiać z ratownikami przez małą dziurę, zanim została uratowana, dodając, że jej „znaki życiowe są stabilne”. Była dziewiątą osobą wydobytą z wraku w ciągu czterech dni.

Państwowy nadawca CCTV pokazał nagranie przedstawiające osobę owiniętą grubym kocem w paski na noszach, podczas gdy inni ratownicy klaskali.

CCTV opublikowała również materiał filmowy przedstawiający ratowników używających małej kamery i mikrofonu do komunikacji z kobietą uwięzioną za gruzami – chociaż nie było jasne, czy była to ta sama osoba uratowana we wtorek.

„Proszę, przyjdź i uratuj mnie tak szybko, jak to możliwe” – usłyszała błagającą kobietę.

READ  Papież uzurpuje sobie rosyjskie „okrucieństwo” na Ukrainie, mówi, że inwazja narusza prawa narodu”

Jeden z ratowników odpowiedział: „Teraz próbujemy cię uratować i widzimy twoje ręce… Jeśli masz niewygodne nogi, powinieneś pozostać nieruchomo i zachować siły”.

Wiadomo, że co najmniej 14 osób nadal jest uwięzionych pod gruzami, podczas gdy 39 innych wciąż zaginęło.

Dziesiątki ludzi zostało uwięzionych pod budynkiem, który zawalił się w środkowych Chinach [CNS/AFP]

„Nielegalna zmiana”

„Nie możemy się doczekać kolejnych cudów” – napisał we wtorek CCTV na swojej oficjalnej stronie w mediach społecznościowych.

Dzień wcześniej ósma ocalała została wyciągnięta z miejsca, mimo że jej kończyny były zawieszone na wraku.

Xinhua powiedział, że pracownicy ratownictwa medycznego dostarczyli jej roztwór soli fizjologicznej przez trzymetrowe rurki podczas długiej akcji ratunkowej.

Jedenaście osób – w tym właściciel budynku i zespół inspektorów bezpieczeństwa – zostało aresztowanych w związku z zawaleniem, w tym dwie osoby podejrzane o udział w „bezprawnej przebudowie” budynku, według władz Changsha.

Władze twierdziły, że inspektorzy sfałszowali audyt bezpieczeństwa budynku. Media państwowe podały, że prezydent Xi Jinping wcześniej wezwał do przeszukania „za wszelką cenę” i nakazał dokładne dochodzenie w sprawie przyczyny zawalenia.

Zawalenia budynków są powszechne w Chinach ze względu na niskie standardy bezpieczeństwa i konstrukcji, a także korupcję wśród funkcjonariuszy organów ścigania.

W styczniu eksplozja spowodowana podejrzeniem wycieku gazu zniszczyła budynek w Chongqing, zabijając co najmniej 16 osób.

Budynek w Chinach zawalił się
Ratownicy pracują po zawaleniu się sześciopiętrowego budynku w Changsha w prowincji Hunan w środkowych Chinach [CNS/AFP]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *