McCarthy spotyka się w środę w Kalifornii z prezydentem Tajwanu

Waszyngton (CNN) Przewodniczący Izby Reprezentantów Kevin McCarthy przygotowuje się do środowego spotkania z prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen – historycznego wydarzenia, które pojawia się pośród ostrzeżeń ze strony Chin.

Kalifornijskie Biuro Republikańskie udostępniło szczegóły spotkania w oświadczeniu wydanym w poniedziałek rano. W oświadczeniu stwierdza się, że McCarthy będzie gospodarzem dwustronnego spotkania z Tsai w Bibliotece Prezydenckiej Ronalda Reagana w Kalifornii.

W skład tej grupy wejdą m.in. poseł Pete Aguilar z Kalifornii, członek kierownictwa Demokratów, oraz między innymi ponadpartyjny przywódca Komisji Specjalnej ds. Chin, zgodnie z kopią listy zaproszonych otrzymanej przez CNN.

Spotkanie było oczekiwane od dawna i z pewnością wywoła napięcie w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, które stały się jeszcze bardziej napięte po tym, jak chiński balon szpiegowski przeleciał nad Ameryką Północną i został W lutym został zestrzelony przez amerykańskie myśliwce.

CNN informowało wcześniej Że Tsai odwiedza Amerykę Środkową z misją dyplomatyczną, która obejmuje przystanek w Stanach Zjednoczonych. Chiny zobowiązały się „walczyć stanowczo” Powinien zorganizować spotkanie Tsai i McCarthy’ego.

Rządząca Partia Komunistyczna w Chinach Roszczenia Samorządna demokracja wyspiarska jako część jej terytorium Chociaż nie kontrolowany.

W ramach polityki „jednych Chin” Stany Zjednoczone uznają stanowisko Chin, że Tajwan jest częścią Chin, ale nigdy formalnie nie uznały roszczeń Pekinu do wyspy. Chińskie kierownictwo odmówiło wykluczenia Użycie siły militarnej oddania wyspy pod kontrolę Pekinu.

Biały Dom nie chce powiedzieć, czy popiera planowane spotkanie McCarthy’ego z prezydentem Tajwanu.

„Chciałabym skierować pana do biura marszałka i do biura prezydenta Tsai w celu uzyskania wszelkich szczegółów dotyczących możliwego spotkania” – powiedziała zastępca głównego sekretarza prasowego Olivia Dalton w odpowiedzi na pytanie zadane przez CNN na pokładzie Air Force One w poniedziałek.

Po przybyciu do Nowego Jorku w zeszłym tygodniu, Tsai Powiedział, że stosunki Tajwanu ze Stanami Zjednoczonymi „nigdy nie były bliższe”.

READ  Burza pozycyjna Gaston staje się siódmym nazwanym huraganem monsunowym na środkowym Oceanie Atlantyckim

„Wiemy, że jesteśmy silniejsi, gdy solidaryzujemy się z innymi demokracjami. Tajwan nie może być izolowany i nie uważamy przyjaźni za coś oczywistego” – powiedziała Tsai na bankiecie z członkami społeczności tajwańsko-amerykańskiej, według CNN. Tajwańska firma SET TV.

Biuro prezydenta Tajwanu jak dotąd odmawia potwierdzenia ewentualnych spotkań Tsai ze Stanami Zjednoczonymi.

W zeszłym tygodniu chiński chargé d’affaires Xu Xuyuan powiedział dziennikarzom, że obecność Tsai w Stanach Zjednoczonych może doprowadzić do „poważna” konfrontacja W stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a Chinami i mają „poważny wpływ” na stosunki między nimi.

Poprzedniczka McCarthy’ego, przedstawicielka Demokratów Nancy Pelosi, odwiedziła Tajwan w zeszłym roku przed zakończeniem swojej kadencji prezydenckiej. znakowanie po raz pierwszy Przewodniczący Izby Reprezentantów USA odwiedził Tajwan w ciągu ostatnich 25 lat. Pelosi powiedziała podczas swojej podróży, że celem wizyty było „wyjaśnienie”, że Stany Zjednoczone „nie poddadzą się” na demokratycznie zarządzanej wyspie.

Wizyta ta spotkała się z silnym oporem ze strony Chin, a także Pekinu odpowiada Poprzez intensywne ćwiczenia wojskowe wokół wyspy.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe zmiany.

Melanie Zanona i Betsy Cline z CNN przyczyniły się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *