Media państwowe egzekwują ograniczenia w podróżowaniu związane z koronawirusem wobec dyskryminujących chińskich gości

  • Stany Zjednoczone, Japonia i inne kraje wymagają testów na COVID od chińskich gości
  • W przyszłym tygodniu unijni eksperci zorganizują spotkanie kryzysowe
  • WHO, Chiny omawiają epidemię

BEIJING/MADRID (Reuters) – Chińskie media państwowe skrytykowały rosnącą liczbę zagranicznych rządów nakazujących testy COVID podróżującym z Chin, nazywając te środki „dyskryminacją”.

Po całkowitym zamknięciu granic przez trzy lata, narzuceniu surowego reżimu blokad i drakońskich testów, Pekin nagle zmienił kurs na życie z wirusem 7 grudnia, a infekcje szybko się rozprzestrzeniły w ostatnich tygodniach.

Korea Południowa i Hiszpania dołączyły w piątek do rosnącej listy krajów, w tym Stanów Zjednoczonych, Indii i innych, które zleciły testy COVID podróżującym z Chin w związku z obawami o skalę wybuchu epidemii COVID i kwestionowaniem statystyk zdrowotnych w Pekinie.

Malezja zapowiedziała, że ​​będzie sprawdzać wszystkich przybyszów z zagranicy pod kątem gorączki.

„Prawdziwym zamiarem jest sabotowanie trzyletnich wysiłków Chin zmierzających do opanowania COVID-19 i zaatakowania systemu tego kraju” – powiedział państwowy Global Times w czwartkowym artykule, nazywając ograniczenia „bezpodstawnymi” i „dyskryminującymi”.

Chiny przestaną wymagać od podróżnych przybywających do kraju poddania się kwarantannie od 8 stycznia, ale nadal będą wymagać negatywnego wyniku testu PCR w ciągu 48 godzin przed wylotem.

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała w oświadczeniu, że najwyżsi urzędnicy chińskiej służby zdrowia zorganizowali w piątek wideokonferencję ze Światową Organizacją Zdrowia i wymienili poglądy na temat obecnej sytuacji epidemiologicznej.

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział dziś wcześniej, że organizacja potrzebuje więcej informacji, aby ocenić niedawny wzrost infekcji w Chinach, bez zajmowania stanowiska w kwestii testów podróżnych.

egzaminy

Nie wszystkie kraje nakazują testy. W szczególności członkowie Unii Europejskiej są podzieleni.

W ostatnich dniach urzędnicy we Francji, Niemczech i Portugalii powiedzieli, że obecnie nie widzą potrzeby nakładania nowych ograniczeń, podczas gdy Austria podkreślała korzyści gospodarcze płynące z powrotu chińskich turystów do Europy.

READ  Mohammed bin Salman mianowany premierem przed pozwem Khashoggi | Królestwo Arabia Saudyjska

Globalne wydatki na chińskich gości sięgały ponad 250 miliardów dolarów rocznie przed pandemią.

Dzień po tym, jak urzędnicy Unii Europejskiej ds. Zdrowia nie doszli do porozumienia w sprawie wspólnego kierunku działań, Hiszpania poszła w ślady Włoch, stając się drugim z 27 państw członkowskich bloku, które wymagają testów dla podróżnych z Chin.

„Na poziomie krajowym wdrożymy kontrole na lotniskach, które będą wymagać od wszystkich pasażerów przybywających z Chin okazania negatywnego testu na COVID-19 lub dowodu pełnego cyklu szczepień” – powiedziała sekretarz zdrowia Karolina Darias.

Oczekuje się, że unijni eksperci ds. zdrowia zorganizują spotkanie w odpowiedzi na kryzys w przyszłym tygodniu, zgodnie ze źródłem UE.

Tymczasem szefowa UE ds. zdrowia, Stella Kyriakides, napisała do unijnych ministrów zdrowia, sugerując, że powinni natychmiast podnieść poziom sekwencjonowania genetycznego zakażeń COVID-19 i monitorować ścieki, w tym z lotnisk, pod kątem wszelkich nowych wariantów wirusa w Chinach. .

Agencja powiedziała Reuterowi, że amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom badają również pobieranie próbek ścieków z międzynarodowych samolotów w celu śledzenia wszelkich pojawiających się nowych wariantów.

Stany Zjednoczone wyraziły obawy dotyczące potencjalnych mutacji wirusa, który rozprzestrzenia się w najbardziej zaludnionym kraju świata, a także przejrzystości danych w Chinach.

Tymczasem ambasador Niemiec w Pekinie, Patricia Flor, poinformowała na Twitterze, że kampania szczepień obywateli Niemiec w Chinach przeciwko pojawiającemu się koronawirusowi rozpoczęła fazę próbną.

Przesyłka 11 500 dawek od BioNTech (22UAy.DE) Szczepionka dotarła w zeszłym tygodniu i wystarczyła, by podać jedną szczepionkę każdej połowie z około 20 000 obywateli Niemiec mieszkających w Chinach.

READ  W pełni niezaszczepieni podróżni nie muszą być poddawani kwarantannie od poniedziałku

Nadmierna śmiertelność

Zniesienie ograniczeń w Chinach, po powszechnych protestach przeciwko nim w listopadzie, zalało szpitale i domy pogrzebowe w całym kraju, gdzie sceny ludzi kapiących z żyły na poboczu drogi i przewody podsłuchowe przed krematoriami wywołały alarm publiczny.

Eksperci ds. zdrowia twierdzą, że Chiny są źle przygotowane na zmianę polityki, której od dawna bronił prezydent Xi Jinping.

Mówią, że osoby starsze na obszarach wiejskich mogą być szczególnie narażone z powodu niewystarczających zasobów medycznych. Stawka podniesie obchody Księżycowego Nowego Roku w przyszłym miesiącu, kiedy setki milionów ludzi pojadą do swoich rodzinnych miast.

Chiny, kraj liczący 1,4 miliarda ludzi, zgłosiły w czwartek jedną nową śmierć z powodu koronawirusa, podobnie jak dzień wcześniej – liczby, które nie pasują do doświadczeń innych krajów po ich ponownym otwarciu.

Brytyjska firma zajmująca się danymi zdrowotnymi Airfinity powiedziała w czwartek, że około 9 000 osób w Chinach prawdopodobnie umiera każdego dnia z powodu COVID. Dodała, że ​​skumulowana liczba zgonów w Chinach od 1 grudnia prawdopodobnie osiągnęła 100 000, a łączna liczba infekcji osiągnęła 18,6 miliona.

Główny epidemiolog Chin Wu Zunyu powiedział w czwartek, że różnica między liczbą zgonów w obecnej fali infekcji a śmiertelnością w tym samym okresie w latach wolnych od epidemii zostanie zbadana w celu obliczenia „nadwyżki zgonów” i zmierzenia wszelkich szacunków niższych niż oczekiwany. zgonów z powodu COVID-19.

Dodatkowe raporty autorstwa Johna Revella w Zurychu, Kirsti Knoll w Berlinie i Phila Blenkinsepa w Brukseli. Napisane przez Mariusa Zaharię i Ingrid Melander; Montaż autorstwa Gerry’ego Doyle’a, Simona Camerona Moore’a i Thomasa Janowskiego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *