Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej twierdzi, że Ukraina poprosiła o pomoc w ochronie swoich reaktorów jądrowych

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin przemawia na konferencji prasowej 1 marca w Pekinie w Chinach. (Eyepress / Reuters)

Po prośbie czołowego ukraińskiego dyplomaty o mediację z ministrem spraw zagranicznych Chin, Chiny oświadczyły, że będą „nadal odgrywać konstruktywną rolę w łagodzeniu napięć na Ukrainie”. Zawieszenie broni W inwazji rosyjskiej.

„Chiny zawsze wspierały i zachęcały do ​​wszelkich wysiłków dyplomatycznych prowadzących do pokojowego rozwiązania kryzysu ukraińskiego, z zadowoleniem witają rozpoczęcie rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą i mają nadzieję, że obie strony będą kontynuować proces negocjacji i negocjacji oraz zajmą się uzasadnionymi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa obie strony.” Wang Wenpin powiedział na konferencji w środę.

We wtorek chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi zadzwonił do swojego ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Dmitrija Kulebę, mówiąc, że Ukraina jest gotowa do utrzymania kontaktu z Chinami i że „oczekuje mediacji Chin w celu wdrożenia zawieszenia broni”.

Guleba powiedział Christianowi Amanpuru z CNN We wtorek W swoich rozmowach dyplomatycznych na temat zakończenia wojny powiedział, że Chińczycy są „gotowi szukać pokojowego rozwiązania” i wezwał kupującego do wykorzystania swoich wpływów na Putina, aby wykorzystać swoje relacje z Rosją i wezwać Putina do natychmiastowego zakończenia wojny.

Komentarze Wenbina pojawiają się dzień po uruchomieniu Chin Wypędza swoich obywateli Z Ukrainy.

W przeciwieństwie do wielu narodowości, chińscy obywatele na Ukrainie nie otrzymali instrukcji opuszczenia kraju przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji. Przed atakiem Rosji chińscy urzędnicy wycofali się Ostrzeżenia To, że agresywny ruch Moskwy był natychmiastowy, pochodzi od Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

Jednak w tym tygodniu Chiny zmieniły kurs.

Według państwowego Tabloid Global Times, powołując się na chińską ambasadę na Ukrainie, w poniedziałek około 400 studentów z czarnomorskiego portowego miasta Odessa i kolejnych 200 studentów opuściło stolicę Kijowa. Oczekuje się, że we wtorek kolejne 1000 obywateli zostanie deportowanych do sąsiednich krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *