Bank Światowy zawiesza wszystkie programy w Rosji i Białorusi

Uczestnik stoi w pobliżu logo Banku Światowego na dorocznym spotkaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego – Banku Światowego 2018 w Nusa Dua, Bali, Indonezja, 12 października 2018 r. Reuters/Johannes B Christo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

WASZYNGTON (Reuters) – Bank Światowy poinformował w środę, że wstrzymuje wszystkie programy w Rosji i na Białorusi ze skutkiem natychmiastowym w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę i „wrogich działań przeciwko narodowi Ukrainy”.

W oświadczeniu Wielostronny Bank Rozwoju oświadczył, że nie zatwierdził żadnych nowych pożyczek ani inwestycji dla Rosji od 2014 r., kiedy Rosja zaanektowała ukraiński region Krymu.

Bank poinformował, że nie zatwierdził żadnych nowych pożyczek dla Białorusi od połowy 2020 roku, kiedy to Stany Zjednoczone nałożyły na ten kraj sankcje w związku ze spornymi wyborami prezydenckimi.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Według strony internetowej banku, zobowiązania Banku Światowego do udzielenia pożyczek Białorusi wyniosły 308 milionów dolarów w 2020 r., z aktywnymi projektami, w tym projektem ogrzewania biomasą, pracami nad zagospodarowaniem lasów i aktualizacjami edukacyjnymi.

Bank Światowy od początku lat 90. pożyczył Rosji ponad 16 miliardów dolarów. Ze strony internetowej banku wynika, że ​​do najnowszych zatwierdzonych projektów należą Północnokaukaski Program Młodzieżowy z 2013 r. oraz Program Dziedzictwa Kulturowego z 2010 r.

Decyzja o wstrzymaniu wszystkich programów w Rosji i na Białorusi zapadła dzień po tym, jak przywódcy Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego oświadczyli, że ścigają się, aby zapewnić Ukrainie dodatkowe miliardy dolarów w nadchodzących tygodniach i miesiącach, ostrzegając, że może wybuchnąć wojna. Jego „znaczące reperkusje” dla innych krajów. Czytaj więcej

Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i inne kraje nałożyły na Rosję szereg sankcji po jej inwazji na Ukrainę. Czytaj więcej

READ  Urzędnicy obrony USA powiedzieli, że Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych zestrzeliła 24 rakiety i drony Houthi wystrzelone z Jemenu nad Morzem Czerwonym.

Nałożyli również zamrożenie aktywów, zakaz podróżowania i inne ograniczenia na kilka osób z Rosji, w tym samego prezydenta Władimira Putina.

Rosja określa swoje działania na Ukrainie jako „operację specjalną”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(okładka) Andrea Shalal w Waszyngtonie Edycja Leslie Adler i Matthew Lewis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *