Międzynarodowy Fundusz Walutowy twierdzi, że sztuczna inteligencja uderzy w 40% miejsc pracy i pogłębi nierówności

  • Napisane przez Annabelle Liang
  • Reporter biznesowy

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

„W większości scenariuszy sztuczna inteligencja prawdopodobnie zaostrzy ogólne nierówności” – mówi Kristalina Georgieva, dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Georgieva dodaje, że decydenci muszą zająć się „niepokojącą tendencją”, aby „zapobiec dalszemu zaognianiu napięć społecznych przez technologię”.

Rozprzestrzenianie się sztucznej inteligencji uwydatniło jej korzyści i zagrożenia.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy stwierdził, że sztuczna inteligencja prawdopodobnie będzie miała wpływ na większą część miejsc pracy – około 60% – w gospodarkach rozwiniętych. W połowie tych przypadków pracownicy mogą spodziewać się korzyści z integracji sztucznej inteligencji, która zwiększy ich produktywność.

W pozostałych przypadkach sztuczna inteligencja będzie w stanie wykonywać kluczowe zadania, które obecnie wykonuje człowiek. Może to prowadzić do zmniejszenia popytu na pracę, wpływając na płace, a nawet eliminując miejsca pracy.

Tymczasem Międzynarodowy Fundusz Walutowy oczekuje, że technologia będzie miała wpływ jedynie na 26% miejsc pracy w krajach o niskich dochodach.

Powtarza raport Goldman Sachs z 2023 r., w którym oszacowano, że sztuczna inteligencja może zastąpić równowartość 300 milionów pełnoetatowych stanowisk pracy, ale stwierdził, że wraz ze wzrostem produktywności mogą pojawić się również nowe miejsca pracy.

Tymczasem premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak powiedział w listopadzie, że ludzie w ogóle nie powinni martwić się wpływem sztucznej inteligencji na miejsca pracy, ponieważ reformy reformy edukacji zwiększyłyby umiejętności.

„Wiele z tych krajów nie posiada infrastruktury ani wykwalifikowanej siły roboczej, aby wykorzystać zalety sztucznej inteligencji, co zwiększa ryzyko, że technologia z czasem pogłębi nierówności między krajami” – stwierdziła Georgieva.

MFW uważa, że ​​pracownicy o niskich dochodach i starsi pracownicy mogą pozostać w tyle.

„Bardzo ważne jest, aby kraje utworzyły kompleksowe sieci zabezpieczeń społecznych i zapewniły programy przekwalifikowania pracownikom bezbronnym” – stwierdziła Georgieva. „Dzięki temu możemy sprawić, że przejście na sztuczną inteligencję będzie bardziej włączające, chroniąc źródła utrzymania i zmniejszając nierówności”.

Analiza MFW pojawiła się podczas spotkania światowych liderów biznesowych i politycznych na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii.

Sztuczna inteligencja jest tematem dyskusji w związku ze wzrostem popularności aplikacji takich jak ChatGPT.

Głosowanie w Parlamencie Europejskim nad propozycjami przepisów dotyczących sztucznej inteligencji ma nastąpić na początku tego roku, ale żadne przepisy nie wejdą w życie przynajmniej wcześniej niż w 2025 r.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Chiny nie opublikowały jeszcze własnych wytycznych dotyczących sztucznej inteligencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *