Minister gabinetu Mark Harper zaprzecza, że ​​torysi mają problem rasowy

  • Autor: Sam Francis
  • Korespondent polityczny BBC News

Tytuł Filmu,

ZOBACZ: Mark Harper mówi, że torysi „nie mają problemów rasowych”

Starszy minister gabinetu zaprzeczył, że konserwatyści mają problem rasowy po otrzymaniu co najmniej 10 milionów funtów od darczyńcy oskarżonego o rasizm.

Sekretarz transportu Mark Harper powiedział BBC, że ma „najbardziej zróżnicowany rasowo gabinet w historii”.

Harper powiedział, że jego partia wita członków „każdej rasy”.

Darczyńca Frank Hester przeprosił, mówiąc, że była posłanka Partii Pracy Diane Abbott „powinna nienawidzić wszystkich czarnych kobiet” i że należy ją „rozstrzelać”.

Harper odmówił komentarza w sprawie doniesień, jakoby konserwatyści przyjęli od Hestera kolejne 5 milionów funtów, co oznaczałoby, że jego łączne datki na rzecz partii wyniosą 15 milionów funtów w niecały rok.

W niedzielę w BBC powiedział Laurze Kuensberg, że nie jest zaangażowany w finansowanie partii, ale „jeśli w przyszłości nastąpi przekazanie darowizny, zostanie ona ogłoszona w zwykły sposób”.

„Jak premier powiedział w tym tygodniu, jesteśmy pierwszą brytyjską partią, której dumnie przewodniczy azjatycki premier”.

Powiedział, że obecny gabinet jest „najbardziej zróżnicowanym rasowo gabinetem w historii”.

„Jesteśmy partią, która wita ludzi w całej Wielkiej Brytanii, bez względu na ich pochodzenie, jakąkolwiek rasę, jeśli podzielają nasze wartości i podejście do polityki” – dodał.

Harper argumentował, że „powinniśmy przyjąć” przeprosiny pana Hestera.

Jednak Samuel Kasumu, były doradca Downing Street, powiedział, że jest rozczarowany argumentacją Harpera.

„Posiadanie najbardziej zróżnicowanego gabinetu w historii” nie oznacza „karty wyjścia z więzienia” w kwestiach rasowych, powiedział Kasumu.

Były doradca Borisa Johnsona często krytykuje podejście Partii Konserwatywnej do kwestii rasowych, odkąd opuścił rząd w związku z raportem o rasizmie.

Odnosząc się do Martina Luthera Kinga, Kasumu powiedział: „Kolor twojej skóry nie jest ważny, jeśli chodzi o rasizm, dyskryminację i jednoczenie społeczności – jest to treść twojego charakteru i treść twojej woli”.

Kasumu dodał, że niektórzy z naszych polityków wywołujących największe podziały to ludzie tacy jak Suella Braverman, była minister spraw wewnętrznych pochodzenia indyjskiego.

W niedzielę baronowa Warsi, pierwsza muzułmańska przywódczyni Partii Konserwatywnej, powiedziała, że ​​jej partia jest znana jako „instytucjonalna partia rasistowska i ksenofobiczna”.

Baronowa Warsi, która była przywódczynią Partii Konserwatywnej w latach 2010–2012, powiedziała Politics North: „Nie powinniśmy być partią, która pobiera pieniądze od ludzi, którzy mają jeden typ opinii. [Mr Hester] podobno było.”

The „Guardian” donosi Pan Hester wypowiedział się na temat pani Abbott podczas spotkania w siedzibie swojej firmy w 2019 r., krytykując jednocześnie kobietę na stanowisku kierowniczym w innej firmie.

Jak napisano w gazecie: „To jakby próbować być rasistką, ale widzisz w telewizji Diane Abbott i myślisz: „Nienawidzę, chcesz nienawidzić wszystkich czarnych kobiet tylko dlatego, że ona tam jest. Nie nienawidź wszystkich czarnych kobiet, ale myślę, że należy ją zastrzelić.”

BBC nie przesłuchało nagrania ani nie było w stanie samodzielnie zweryfikować rzekomych komentarzy.

Hester przeprosił za „niegrzeczne” uwagi na temat pani Abbott, ale stwierdził, że jego uwagi „nie mają nic wspólnego z jej płcią i kolorem skóry”.

A wpis w mediach społecznościowych, Hester powiedział później, że „nie znosi rasizmu”, który określił jako „truciznę, na którą nie ma miejsca w życiu publicznym”.

Dochodzenie „The Guardian” doprowadziło do tygodniowego ostrego sprzeciwu politycznego wobec pana Hestera, co zmusiło panią Abbott do znalezienia się w centrum debaty na temat rasizmu w polityce.

W jednym eseju pani Abbott, która obecnie zasiada jako niezależna posłanka, zaatakowała rasizm zarówno w Partii Konserwatywnej, jak i Partii Pracy.

Twierdził, że rządowy plan deportacji z Rwandy oznacza, że ​​w miarę zbliżania się następnych wyborów rząd chce zagrać „kartą rasową”. „Rasizm w polityce nie ogranicza się do jednej partii politycznej” – Abbott skrytykowała Partię Pracy.

Poseł Partii Pracy z okręgów Hackney North i Stoke Newington został zawieszony przez Partię Pracy w kwietniu ubiegłego roku po tym, jak napisał w „Observerze”, że Irlandczycy, Żydzi i wędrowcy nie byli ofiarami rasizmu „przez całe życie”. Później wycofał swoje uwagi i przeprosił za „jakikolwiek uraz”.

Tytuł Filmu,

OBEJRZYJ: Abbott wstał, próbując zwrócić na siebie uwagę Mówcy 46 razy

Była wiceprzewodnicząca Partii Pracy Harriet Harman powiedziała programowi, że komentarze Harpera dowodzą, że nadal istnieje „problem”.

„Trzeba zdać sobie sprawę, że chociaż Czarni ludzie i kobiety wkraczają do polityki, nadal istnieje ogromny sprzeciw i właśnie z tym ludzie się borykają” – powiedziała.

„Niebezpieczeństwo samozadowolenia w radzeniu sobie z dyskryminacją”.

Pani Harman stwierdziła, że ​​powodem „niechęci” torysów do krytykowania pana Hestera i zwrotu jego darowizn było „ponieważ przyjęli tak dużą kwotę”.

Powiedział jednak, że Partia Pracy „absolutnie ma jeszcze wiele do zrobienia” w walce z rasizmem.

Pani Harman powiedziała: „Kto może powiedzieć, że problemu nie ma? Musimy przyznać, że jest to naprawdę zły, straszny problem”.

Minister gabinetu cieni Jonathan Ashworth powiedział, że Partia Pracy „nie powinna popadać w samozadowolenie z powodu rasizmu – musimy rzucić mu wyzwanie”.

„Musimy rzucić wyzwanie islamofobii i bigoterii w naszej partii, tak jak postrzegamy je w społeczeństwie” – dodał.

READ  Trzech prezydentów przybywa do Pensylwanii w kluczowym dniu jednego z najbardziej obserwowanych wyścigów Senatu w kraju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *