Armia izraelska niszczy ogromną sieć tuneli należącą do Hamasu, rozciągającą się pod Strefą Gazy: urzędnicy

wiadomości ze świata


Urzędnicy powiedzieli, że izraelskie wojsko zrównało z ziemią długi na milę odcinek jednej z największych znanych sieci tuneli Hamasu przebiegających pod Strefą Gazy.

Członkowie elitarnej jednostki Yahalom i inżynierowie bojowi ze 162. Dywizji wysadzili dużą część tunelu o długości ponad 12 km zlokalizowanego w środkowej Gazie – poinformowało w niedzielę izraelskie wojsko.

Dramatyczne wideo pokazuje moment, w którym naciśnięto spust, w wyniku czego z ziemi uniosła się długa na milę kolumna dymu, gdy zawalił się system tuneli.

Armia izraelska zniszczyła kilometrowy odcinek jednego z największych tuneli Hamasu, jakie znaleziono do tej pory. Izraelska Armia Obrony
Długi tunel zapewnia dostęp między brygadami Hamasu a północną i południową Strefą Gazy. Izraelska Armia Obrony

Według armii izraelskiej zniszczony odcinek służył do połączenia sił zbrojnych Hamasu i służył jako podziemne przejście między północną i południową Strefą Gazy.

Cały system tuneli o długości 12,5 km przyćmiewa poprzedni największy tunel odkryty w grudniu w pobliżu skrzyżowania Erez, który miał około 4,5 km długości.

Minęło około trzech miesięcy, zanim izraelskie wojsko ogłosiło, że zakończyło rozbiórkę tunelu o długości 4,5 mili, który został wysadzony i uszczelniony betonem.

Armia izraelska szacuje, że zniszczyła około 40% tuneli terrorystycznych Hamasu. Muhammad Sabre/EPA-EFE/Shutterstock

Nie jest jasne, ile czasu zajmie armii izraelskiej całkowite zburzenie i zamknięcie tunelu o długości 12,5 km w środkowej Gazie.

Armia izraelska szacuje, że zniszczyła około 40% tuneli terrorystycznych Hamasu, czyli dwukrotnie więcej niż szacowali urzędnicy amerykańscy.

Wraz z wyburzeniami IDF zniszczyły system tuneli Hamasu poprzez naloty i wykorzystanie wody z Morza Śródziemnego do zalania korytarzy.

Według IDF niedzielna operacja miała miejsce po tym, jak Brygada Nahal IDF wypędziła w sobotę 18 bojowników Hamasu ze środkowej Gazy po bitwach ze snajperami, czołgami i nalotach.
Załaduj więcej…

https://nypost.com/2024/03/17/world-news/idf-obliterates-massive-hamas-tunnel-network-snaking-beneath-gaza-officials/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj adres URL udostępniania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *