Minister powiedział, że Meksyk nie może dorównać amerykańskim zachętom dla proponowanej fabryki akumulatorów Tesli

MEXICO CITY (Reuters) – Meksyk nie będzie w stanie dopasować zachęt oferowanych na mocy amerykańskiego prawa w celu oswojenia inflacji, jeśli Tesla zbuduje fabrykę baterii w tym kraju, powiedział minister finansów Meksyku w piątek, kilka dni po tym, jak Tesla ogłosiła, że ​​buduje „gigafabrykę” Tam.

Tesla nie potwierdziła, czy zbuduje również fabrykę akumulatorów w Meksyku, ale lokalni urzędnicy twierdzą, że Tesla odwiedziła stany Hidalgo, Queretaro i Puebla, aby zbadać potencjalne lokalizacje.

„Nie pozwoliliśmy (Tesli) marnować czasu na myślenie, że będziemy w stanie dorównać amerykańskiej ustawie o inflacji” – powiedział dziennikarzom minister finansów Rogelio Ramirez na spotkaniu z meksykańskim oddziałem Citigroup.

Przedstawiciel Tesli w Ameryce Łacińskiej nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

Ustawa o zmniejszaniu inflacji, podpisana w sierpniu, oferuje ulgę podatkową w wysokości 7500 USD nabywcom pojazdów elektrycznych, jeśli akumulator pojazdu spełnia próg wymagany do uzyskania części ze Stanów Zjednoczonych lub innych partnerów w wolnym handlu, takich jak Meksyk.

Dyrektor generalny Elon Musk powiedział w środę, że Tesla zbuduje ogromną fabrykę w północnym stanie Nuevo Leon, która według lokalnych urzędników może przynieść do 10 miliardów dolarów inwestycji i stworzyć 10 000 miejsc pracy.

I chociaż Meksyk z zadowoleniem przyjął inwestycję, Tesla powiedział, że „nie potrzebuje żadnego rodzaju bodźca fiskalnego” poza korzyściami dozwolonymi w meksykańskich umowach o wolnym handlu na budowę elektrowni, według Ramireza.

Decyzja w sprawie fabryki akumulatorów w Meksyku nie została jeszcze ogłoszona.

„Fabryka baterii nie była w pierwotnym planie (Tesli), była to propozycja rządu meksykańskiego” – powiedział Ramirez.

Ramirez powiedział, że bez ustawodawstwa Meksyk nie będzie w stanie dorównać amerykańskim zachętom.

(Raportowanie Kaylee Madre i Nou Torres; montaż: Sarah Moreland)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *