Misje Boeing Starliner i SpaceX Starship osiągnęły główne cele lotów kosmicznych

Nota wydawcy: Wersja tej historii pojawiła się w biuletynie naukowym CNN Wonder Theory. Aby otrzymać wiadomość na swoją skrzynkę odbiorczą, Zarejestruj się bezpłatnie tutaj.CNN

Wydarzenia w kosmosie nie często rozwijają się tak, jak w filmach.

Ale lot statkiem kosmicznym może zapewnić wspaniałe widoki i inspirujące chwile wykraczające poza wyobraźnię.

W tym tygodniu SpaceX umieściło swoją masywną rakietę księżycową i kapsułę Starship na platformie startowej, aby wystartować w czwartym locie testowym statku kosmicznego Ekscytujący spektakl, który nie zawiódł.

Bezzałogowa kapsuła Starship została wystrzelona w lot orbitalny, po czym dokonała kontrolowanego ponownego wejścia na pokład i odłożyła osłonę termiczną chroniącą przed ekstremalnymi temperaturami ziemskiej atmosfery. W końcu potężnemu statkowi udało się osiągnąć oczekiwane lądowanie i wpadł do Oceanu Indyjskiego.

Kamienie milowe osiągnięte podczas lotu pokazują, jak skuteczny będzie ostatecznie statek kosmiczny Możliwość ponownego użycia, która przyda się, gdy zespół SpaceX będzie chciał wysłać swój statek na misje na Księżyc, Marsa i dalej.

Tymczasem Boeing, konkurent SpaceX, poczynił historyczne postępy podczas pierwszego załogowego lotu statku kosmicznego Starliner.

Chris O’Meara/AP

Kapsuła Starliner Boeinga wystartowała w środę na pokładzie rakiety Atlas V ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie.

Po wystrzeleniu w środę Starliner i jego pierwsza załoga ludzka wyznaczyli kurs na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Ale podróż nie obyła się bez problemów, m.in. Wyciek helu i awaria wirnika.

Po pracy nad przezwyciężeniem potencjalnych niepowodzeń w kontroli misji astronauci NASA Butch Wilmore i Sonny Williams zostali radośnie powitani na pokładzie stacji w czwartkowe popołudnie. Teraz duet astronautów spędzi na stacji około ośmiu dni.

„Jesteśmy bardzo podekscytowani możliwością lotu w kosmos” – powiedział Williams. „Nie jest dużo lepiej.”

Motywy gigantycznych węży dominują w grupie starożytnych petroglifów znalezionych w Wenezueli i Kolumbii i uważa się, że są to jedne z największych, jakie kiedykolwiek znaleziono.

READ  NASA rozważa ratowanie astronautów SpaceX jako wsparcie po wycieku Sojuza

Badacze zwracają uwagę, że monumentalne dzieła, na których pojawiają się także postacie ludzkie, kształty geometryczne i ptaki, stanowiły wyznaczniki granic zamieszkałych przez rzeźbiarzy regionów.

Jedna z rzeźb węża ma około 138 stóp (42 m) długości, co może być Największy pojedynczy petroglif, jaki kiedykolwiek zarejestrowano na świecieZdaniem badaczy.

„Jeden może być znakiem ostrzegawczym – jesteś na naszym podwórku, lepiej bądź sobą, drugi może być znakiem tożsamości – jesteś na podwórku” – powiedział główny autor badania, dr Philip Reiris, starszy wykładowca. na Uniwersytecie w Bournemouth w Anglii, na tyłach naszego domu, jesteś wśród przyjaciół.
„Ale nie sądzę, że mieli jeden cel, więc łatwo mogły być oba”.

Dzięki uprzejmości Muzeum Przyrody i Nauki w Denver

Rodzina odkrywców dinozaurów powraca na to miejsce w lipcu 2023 r., aby przeprowadzić wykopaliska, w tym (zgodnie z ruchem wskazówek zegara od lewego górnego rogu) Sam Fisher, Emmaline Fisher, Danielle Fisher, Liam Fisher, Kayden Madsen i Jason Fisher.

Rodzinna wycieczka przez Badlands w Północnej Dakocie w 2022 roku doprowadziła do ważnego odkrycia naukowego, a rzadkie znalezisko dinozaura będzie wkrótce wystawione w Muzeum Przyrody i Nauki w Denver.

Sam Fisher, jego synowie Jaysen i Liam (w wieku 10 i 7 lat) oraz ich kuzyn Kayden Madsen (wówczas 9-letni) odkryli coś, co wyglądało jak noga dinozaura wystająca ze skały, więc skonsultowali się z badaczem w muzeum.

To Wstępne skamieniałości wskazują, że był to mały Tyrannosaurus rexSkamieniałość będzie można oglądać w muzeum od 21 czerwca.

Eksperci z muzeum ustalą prawdziwą naturę skamieniałości w trakcie jej oczyszczania, a publiczność będzie mogła oglądać cały proces w czasie rzeczywistym.

Geolodzy odkryli pierwszy dowód na istnienie słodkiej wody na Ziemi uwięzionej w starożytnych ziarnach kryształów sprzed około 4 miliardów lat, czyli znacznie starszej niż oczekiwano.

READ  nie przegap! Koniunkcja planety i księżyca w ten weekend

Naukowcy wcześniej wierzyli, że Ziemia była wówczas całkowicie pokryta globalnym oceanem i nie posiadała suchego lądu.

Nowe badanie sugeruje, że obieg wody na Ziemi już wtedy funkcjonował.

Odkrycie to oznacza z geologicznego punktu widzenia, że ​​istniał przepis na początek życia Niedługo po tym jak powstał nasz świat.

Jacoba C. Bloklanda

Artystyczna rekonstrukcja życia ukazuje Geniornisa Newtoniego, ostatniego z Mahirungów, nad brzegiem wody.

Około 50 000 lat temu w lasach i na łąkach Australii żyły gigantyczne „grzmoty”, które były wyższe od ludzi i ważyły ​​setki funtów.

Jednak znalezienie tych nielotnych ptaków, znanych jako meherung, w zapisie kopalnym było trudne – aż do teraz.

Kiedy badacze odkryli czaszkę należącą do tego gatunku, znaną jako Genyornis newtoni, przystąpili do stworzenia cyfrowej rekonstrukcji stworzenia.

Produkt końcowy ujawnił, że miał ogromnego Thunderbirda Twarz przypominająca twarz egzotycznej gęsi z mocną, muskularną szczęką.

Wyrusz w intrygującą podróż dzięki następującym historiom:

Inżynierowie opracowali nowy plan, który umożliwi właśnie to Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a należącemu do NASA Nadal dokonuje niesamowitych obserwacji wszechświata Po tym, jak obserwatorium wielokrotnie przeszło w tym roku w „tryb awaryjny”.

Największa kolekcja skamieniałych odchodów na świecie Muzeum jest obecnie wystawiane w Bosium w Williams w Arizonie, gdzie odwiedzający mogą uzyskać „wgląd z pierwszej ręki na temat diety, zachowań i środowiska starożytnych stworzeń” – powiedział właściciel muzeum George Frandsen.

– To Misternie urządzony niebieski pokój Jest to najnowsze odkrycie odkryte na stanowisku archeologicznym w Pompejach, a badacze uważają, że służyło jako starożytne rzymskie sanktuarium.

Botanicy odkryli, że maleńkie komórki paproci zawierają ponad 50 razy więcej DNA niż ludzie, co spowodowało ich powstanie Największy znany genom– wynika z nowych badań.

Podoba Ci się to, co przeczytałem? Och, ale jest tego więcej. Rejestracja tutaj Aby otrzymać w swojej skrzynce odbiorczej kolejny numer Wonder Theory, dostarczony przez autorów CNN Space and Science Ashley Strickland I Katie Hunt. Zadziwiają ich planety poza naszym Układem Słonecznym i odkryciami ze starożytnego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *