Misje NASA Swift i Fermi odkrywają niezwykłą kosmiczną eksplozję

Astronomowie uważają, że GRB 221009A reprezentuje narodziny nowej czarnej dziury, która uformowała się w jądrze zapadającej się gwiazdy. Na tej ilustracji czarna dziura napędza potężne strumienie cząstek zbliżające się do prędkości światła. Dżety przenikają przez gwiazdę, emitując promienie X i gamma, gdy przepływają przez przestrzeń. Źródło: NASA/Swift/Cruz de Wilde

Astronomowie na całym świecie są olśnieni wspaniałym, długotrwałym impulsem wysokoenergetycznego promieniowania, który przetoczył się przez Ziemię w niedzielę 9 października. Emisja pochodziła z rozbłysku gamma (GRB) – najpotężniejszej klasy eksplozji we wszechświecie – która należy do najjaśniejszych znanych zdarzeń.

W niedzielny poranek ET fala prześwietleń i promienie gamma Przeleciał przez Układ Słoneczny, zasilając między innymi detektory znajdujące się na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Fermi Gamma Ray, Obserwatorium Neila Gehrellsa Swift i statku kosmicznego Wind. Teleskopy na całym świecie zwróciły się do tego miejsca w celu dalszych badań, a nowe obserwacje są kontynuowane.

nazywa się GRB 221009A i Eksplozja Stanowiło to nieoczekiwanie ekscytujący początek 10. Sympozjum Fermiego, zgromadzenia astronomów zajmujących się promieniowaniem gamma, które odbywa się obecnie w Johannesburgu w RPA. „Można śmiało powiedzieć, że to spotkanie naprawdę zaczęło się od wielkiej fanfary – wszyscy o tym mówią” – powiedziała Jodi Rakusen, zastępca naukowca projektu Fermi z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland, która bierze udział w konferencji.

Szybkie misje NASA Fermi odkrywają wyjątkowy kosmiczny wybuch

Teleskop X-Ray Telescope firmy Swift uchwycił poświatę GRB 221009A około godziny po jej pierwszym wykryciu. Jasne pierścienie powstają w wyniku promieniowania rentgenowskiego rozproszonego z nieobserwowalnych warstw pyłu w naszej galaktyce, które leżą w kierunku wybuchu. Kredyty: Źródło: NASA/Swift/A. Birdmore (Uniwersytet w Leicester)

Sygnał, który pochodził z kierunku konstelacji Sagitta, przebył około 1,9 miliarda lat, aby dotrzeć do Ziemi. Astronomowie uważają, że reprezentuje krzyk narodzin nowej czarnej dziury, powstałej w jądrze masywnej gwiazdy, która zapadła się pod własnym ciężarem. W tych warunkach wyłaniająca się czarna dziura napędza potężne strumienie cząstek zbliżone do prędkości światła. Dżety przenikają przez gwiazdę, emitując promienie X i gamma, gdy przepływają przez przestrzeń.Ta sekwencja utworzona na podstawie danych z Teleskopu Fermi Large Area Telescope ukazuje niebo w promieniach gamma wyśrodkowane w miejscu GRB 221009A. Każda klatka pokazuje promienie gamma o energii powyżej 100 milionów elektronowoltów (MeV), z jaśniejszymi kolorami wskazującymi na silniejszy sygnał promieniowania gamma. Łącznie stanowią one ponad 10 godzin obserwacji. Blask pojawia się ze środkowej płaszczyzny Drogi Mlecznej jako szeroki ukośny pas. Obraz ma szerokość około 20 stopni. Źródło: Współpraca NASA / DOE / Fermi Latt

Eksplozja zapewniła także długo oczekiwaną inauguracyjną okazję obserwacyjną do połączenia dwóch eksperymentów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – teleskopu Neisser X-ray Telescope i japońskiego detektora Observer All-Sky X-ray Image (MAXI). Połączenie zostało aktywowane w kwietniu, nazwane High Power Orbital Monitor Alert Network (OHMAN). Pozwala NICER szybko przejść do erupcji wykrywanych przez MAXI, działań, które wcześniej wymagały interwencji naukowców na Ziemi.

„Uman dostarczył automatyczny alert, który umożliwił NICER śledzenie w ciągu trzech godzin, gdy źródło stało się widoczne dla teleskopu” – powiedział Zaven Arzumanian, kierownik naukowy NICER w Goddard. „Przyszłe możliwości mogą prowadzić do kilkuminutowego czasu reakcji”.

Światło z tej starożytnej eksplozji przynosi nowe spojrzenie na zapadanie się gwiazd, narodziny czarnej dziury, zachowanie i interakcje materii zbliżonej do prędkości światła, warunki w odległej galaktyce i wiele więcej. Kolejny GRB może nie wyglądać tak jasno przez dziesięciolecia.Zdjęcia wykonane w świetle widzialnym przez Ultraviolet/Optical Telescope firmy Swift pokazują, jak poświata GRB 221009A (zakreślona) słabła w ciągu około 10 godzin. Eksplozja pojawiła się w konstelacji Sagitta i miała miejsce 1,9 miliarda lat temu. Obraz ma 4 minuty szerokości. Źródło: NASA/Swift/B. Senko

Według wstępnej analizy Wielki Teleskop Fermi (LAT) wykrył eksplozję przez ponad 10 godzin. Jednym z powodów jasności i trwałości eksplozji jest to, że w stosunku do GRB jest ona stosunkowo blisko nas.

powiedziała Roberta Pellera, członkini Fermi LAT Collaboration, która kierowała wstępną informacją o wybuchu i doktorantka na Politechnice w Bari we Włoszech. „Ale jest to również jedna z najbardziej energetycznych i najjaśniejszych eksplozji w historii, niezależnie od odległości, co czyni ją podwójnie ekscytującą”.


Satelita Fermi świętuje 10 lat odkrycia


cytat: Misje NASA Swift i Fermi wykrywają niezwykłą kosmiczną eksplozję (2022, 13 października) Pobrano 14 października 2022 z https://phys.org/news/2022-10-nasa-swift-fermi-missions-exceptional.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Odkrywanie grawitacji kwantowej – Naukowcy rozszyfrowują kosmiczny kod, który zaintrygował Einsteina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *