Mississippi Tornada: dlaczego są tak niszczycielskie?

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia,

Według National Weather Service tornado wiało z prędkością od 166 do 200 mil na godzinę przez trzy sekundy

Niezwykłe i potężne tornado w Mississippi wprawiło łowców burz i meteorologów w szok, ponieważ pozostawiło na swojej drodze ścieżkę zniszczenia.

Co najmniej 25 osób zginęło w tym stanie podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych, które trwały w niedzielę.

Tornado wydawało się tak duże, gdy zbliżało się do małego miasteczka Rolling Fork, że niektórzy nazywali je „tornadem klinowym”.

National Weather Service szacuje, że burza trwała ponad godzinę.

„Wciąż nie mogę się nadziwić temu, co zobaczyłam” – powiedziała Stephanie Cox, łowczyni burz z Oklahomy, która obserwowała tornado przetaczające się nad Mississippi.

Pani Cox powiedziała BBC, że początkowo nie mogła ocenić, jak duża lub silna będzie burza. Usłyszała jednak głośny ryk, po którym nastąpił błyskawica, którą opisała jako „potwora” tornada.

„Nigdy nie widziałam przemocy ani nie słyszałam, jak ktoś po prostu ryczy – brzmi jak klakson pociągu jadącego w twoją stronę” – powiedziała.

NWS oszacowało, że tornado, które zaczęło uderzać w zachodnią Mississippi w piątek wieczorem, przebyło 59 mil (94 km) na szerokości trzech czwartych mili i trwało około godziny i 10 minut po uformowaniu się nad rzeką Mississippi.

Powstaje z burzy superkomórek – wirującej burzy, w której prąd wstępujący i prąd zstępujący rozdzielają się. Jest to spowodowane ciepłym, niestabilnym powietrzem przy ziemi oraz zmianami prędkości i kierunku wiatru na wysokości.

Według NWS burze te są mniej powszechne, ale bardziej niszczycielskie.

Źródło obrazu, Stephanie Cox / @Stormwatcher771

Tytuł Zdjęcia,

Burza jest znana jako „Klinowe Tornado” ze względu na swoją pozorną szerokość, gdy zbliża się do miasta Rolling Fork.

„Warunki były idealne, aby burza trwała bardzo długo, co nie jest powszechne” – powiedział Lance Perilloux, meteorolog z NWS w Jackson w stanie Mississippi.

„To spowodowało, że huragan siał spustoszenie na duże odległości” – powiedział.

Pani Cox i inni opisali to jako „tornado klinowe” – nieoficjalny termin używany do opisania tornad, które wydają się szersze niż są dłuższe, gdy się zbliżają.

Wiadomo, że tego typu tornada są niszczycielskie, ponieważ ich szerokość powoduje szkody na dużym obszarze.

Domy i budynki w Rolling Fork zostały zrównane z ziemią przez burzę, a pojazdy zostały przewrócone i zniszczone.

Samuel Emmerson, członek Radar Research Group na Uniwersytecie w Oklahomie, powiedział, że tornado wyrzuciło szczątki na wysokość 9 km w powietrze.

Tytuł Zdjęcia,

Mapa przedstawiająca skutki huraganu w Mississippi i Alabamie

Wstępne ustalenia zarejestrowały tornado po czterech sekundach w skali Enhanced Fujita (EF), co oznacza trzy sekundy podmuchów o prędkości od 166 do 200 mil na godzinę, powiedział pan Perilloux.

Powiedział, że tornado zostało podniesione po przetoczeniu się przez widelec. Ponownie wylądował 76 mil (122 km) na północny wschód od Black Hawk w stanie Mississippi, gdzie został obniżony do EF trzy. Tornado nawiedziło również niektóre części Alabamy.

Innym czynnikiem, który przyczynił się do katastrofy w Mississippi, był czas burzy.

Uderzyło w miasto Rolling Fork około 20:00 czasu lokalnego (02:00 GMT), a NWS wydało ostrzeżenie przed tornadem zaledwie 20 minut wcześniej.

Badania pokazują, że nocne tornada są dwa razy bardziej niebezpieczne niż tornada dzienne, ponieważ trudniej je dostrzec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *