Samorządy lokalne w Chinach znajdują nowe sposoby pozyskiwania pieniędzy w związku z obawami o zadłużenie

  • Bezpośrednie zadłużenie wobec samorządów przekroczyło 120% dochodów w 2022 r., stwierdzili analitycy S&P Global Ratings, zauważając, że przekracza to, co Pekin nieoficjalnie określił jako akceptowalny poziom zadłużenia.
  • W opublikowanym w tym miesiącu rocznym sprawozdaniu z prac rządu cała sekcja poświęcona jest zapobieganiu i rozbrajaniu głównych zagrożeń związanych z nieruchomościami i zadłużeniem samorządów lokalnych.
  • Niektóre samorządy próbują innych sposobów generowania dodatkowych dochodów – kosztem sprawiedliwego dostępu do rynku dla firm wypożyczających rowery. Tak wynika z dwóch raportów sporządzonych w ciągu ostatniego półrocza przez chińską Narodową Komisję ds. Rozwoju i Reform, która nadzoruje planowanie gospodarcze.

Na zdjęciu duża społeczność mieszkaniowa w Nanjing, prowincja Jiangsu, 16 stycznia 2023 r.

Publikowanie w przyszłości | Publikowanie w przyszłości | Obrazy Getty’ego

PEKIN – mocno zadłużone władze lokalne w Chinach potrzebują nowych sposobów pozyskiwania pieniędzy w ramach scentralizowanego systemu, w którym jasno określono, że priorytetem jest ograniczenie ryzyka finansowego.

Bezpośrednie zadłużenie wobec samorządów przekroczyło 120% dochodów w 2022 r., stwierdzili analitycy S&P Global Ratings, zauważając, że przekracza to, co Pekin nieoficjalnie określił jako akceptowalny poziom zadłużenia.

„Prowincje i gminy tego kraju w dużej mierze polegały na zwiększonej emisji obligacji, aby przetrwać spowolnienie gospodarcze wywołane przez koronawirusa i załamujące się wpływy ze sprzedaży gruntów” – stwierdzili analitycy S&P w raporcie z zeszłego miesiąca.

Dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego pokazują, że krajowy dług publiczny Chin niemal podwoił się w ciągu pięciu lat do równowartości 5,14 bilionów dolarów – czyli 35,34 bilionów juanów – w zeszłym roku. Nie obejmuje to kilku innych kategorii powiązanych, szybko rosnących długów, takich jak „mechanizmy finansowania samorządów lokalnych” (LGFV), które umożliwiły władzom regionalnym wykorzystanie kredytów bankowych na projekty infrastrukturalne.

Centralny rząd Chin zwraca na to uwagę.

W opublikowanym w tym miesiącu dorocznym raporcie prac chińskiego rządu cała sekcja poświęcona jest zapobieganiu i ograniczaniu głównych zagrożeń – głównie związanych z nieruchomościami i zadłużeniem samorządów lokalnych. W odniesieniu do samorządów lokalnych w raporcie napisano: „Musimy zapobiegać gromadzeniu się nowego zadłużenia, jednocześnie pracując nad redukcją istniejącego zadłużenia”. Sytuacja.

READ  Wybory w Iranie: Rozpoczyna się liczenie głosów, ponieważ raporty wskazują na niską frekwencję

Ting Lu, główny ekonomista ds. Chin w firmie Nomura, zauważył, że w zeszłorocznym raporcie temu tematowi nie poświęcono tak dużego znaczenia.

W połączeniu z konserwatywnym celem wzrostu [of around 5%]Może to wskazywać na możliwe przesunięcie punktu ciężkości w celu zajęcia się ryzykiem fiskalnym i ukrytymi długami samorządów lokalnych w tym roku, szczególnie w drugiej połowie, po tym, jak ożywienie gospodarcze w dużej mierze osiągnęło plateau”.

W ostatnich ważnych przemówieniach chińskiego prezydenta Xi Jinpinga używano podobnego języka, wzywając urzędników do zajęcia się ryzykiem systemowym. Nowy premier Li Qiang w tym miesiącu również określił politykę „zapobiegania ryzyku i deeskalacji” jako jeden z priorytetów rządu w najbliższej przyszłości.

Shi też Nacisk na walkę z korupcjąco było problemem powszechnym w Chinach – także na poziomie lokalnym.

W ciągu ostatnich trzech lat pandemia COVID-19 i kryzys na rynku nieruchomości zmniejszyły dochody samorządów lokalnych, choć nie jest jasne, o ile dokładnie.

Oficjalne dane dają pewien wgląd. Ministerstwo finansów poinformowało, że wydatki na zdrowie w kraju wzrosły w ubiegłym roku o około 18% do 2,25 biliona juanów, po tym jak w 2021 r. ledwo wzrosły.

W kategorii budżetowej zwanej funduszami samorządów lokalnych przychody ze sprzedaży gruntów spadły o 23,3% do 6,69 biliona juanów – strata około 288 miliardów dolarów. Standard & Poor’s i inni analitycy szacują, że sprzedaż gruntów stanowi około jednej czwartej wszystkich dochodów samorządów.

W Chinach ziemia jest własnością rządu i jest sprzedawana firmom pod zabudowę – umowy o użytkowanie obowiązują przez 70 lat, jeśli projekt dotyczy budownictwa mieszkaniowego.

Przychody związane z nieruchomościami prawdopodobnie pozostaną pod presją, ponieważ nastroje nabywców domów nie w pełni się poprawiły, powiedziała Sherry Zhao, dyrektor ds. międzynarodowych finansów publicznych w Fitch Ratings.

Powiedziała, że ​​​​samorządy prawdopodobnie zwrócą się do trzech innych kanałów, aby zwiększyć dochody:

  • Podatki – Obniżenie poziomu obniżek podatków ogłoszonych w czasie pandemii
  • Sprzedaż aktywów – często generuje jednorazowy dochód ze sprzedaży lub dzierżawy majątku Skarbu Państwa
  • Transfery – Wypłać więcej pieniędzy rządu centralnego
READ  Zaskakujące straty rosyjskiej marynarki wojennej na Ukrainie sto lat po Cuszimie

Chiński rząd centralny zwiększył transfery do samorządów lokalnych aż o 17,1% w 2022 r. i planuje zwiększyć dotacje o kolejne 3,6% w tym roku, przekazując 10,06 bln juanów w transferach, według Ministerstwa Finansów.

„Transfery do samorządów stanowiły około 60% wzrostu deficytu administracji centralnej” – podali analitycy S&P w osobnym raporcie z zeszłego tygodnia.

Długoterminowy trend jest jasny: Pekin chce zmniejszyć zależność kraju od wzrostu napędzanego inwestycjami.

Światowe rankingi S&P

Nie spodziewają się, że samorządy nie będą spłacać zadłużenia pozabilansowego. „Nawet w regionach słabych pod względem fiskalnym jest mało prawdopodobne, aby rządy wznowiły korzystanie z ukrytego finansowania dłużnego, na przykład poprzez mechanizmy finansowania samorządów lokalnych (LGFV)” – powiedział S&P.

„Długoterminowy trend jest jasny: Pekin chce zmniejszyć zależność kraju od wzrostu napędzanego inwestycjami”.

Ale samorządy wciąż muszą płacić rachunki za usługi komunalne.

W przeszłości samorządy były odpowiedzialne za ponad 85% wydatków, ale otrzymywały tylko 60% wpływów podatkowych. Rhodium Group powiedział w 2021 r.

Niektóre samorządy próbują innych sposobów generowania dodatkowych dochodów – kosztem sprawiedliwego dostępu do rynku dla firm wypożyczających rowery.

Jest to zgodne z wykazami naruszeń dostępu do rynku opublikowanymi w dwóch sekcjach Raporty w drugiej połowie roku Chińskiej Narodowej Komisji Rozwoju i Reform, która nadzoruje planowanie gospodarcze.

Chińska branża rowerów publicznych eksplodowała kilka lat temu, przyciągając mnóstwo firm, od małych firm po giganty, takie jak Hello Bike i wspierany przez Alibaba Mobike, który został przejęty przez chińskiego giganta dostarczającego żywność Meituan.

Ograniczone przepisy często oznaczają, że na chodnikach tłoczą się rowery.

Teraz niektóre władze lokalne próbują ograniczyć graczy z branży do kilku działek rowerowych, które są sprzedawane przez okres wielu lat.

Wśród spraw, którymi zajmuje się rząd centralny, China Economic Planner NDRC powiedział Zhangjiajie City Sprzedał kilka pięcioletnich udziałów za ponad 45 milionów juanów (6,6 miliona dolarów) – ponad 10 razy więcej niż cena wywoławcza.

READ  Prawnicy twierdzą: „Rozmowy księcia Harry’ego były podsłuchiwane, a wiadomości księżnej Diany przeglądano w tabloidach”.

W większości pozostałych wymienionych przypadków nie podano całkowitej kwoty transakcji.

Kolejna licytacja stawki rowerowej w maju ubiegłego roku Podobno zebrano 189 milionów juanów w Shijiazhuang, Stolica prowincji Hebei, niedaleko Pekinu. Miasto ujawniło jedynie wstępne oferty na tak zwane „zasoby publiczne”, które wyniosły 17,3 miliona juanów.

Sprawozdania z planu gospodarczego nie obejmowały sprawy Shijiazhuang, a miasto nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.

Podczas gdy Hello Bike wspierany przez Alibaba i lokalnych graczy wygrał przetarg, Mobike firmy Meituan nie, Według komunikatu miasta. Obie firmy nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *