Przepływy ropy rurociągiem Przyjaźń wstrzymane w niektórych częściach Europy Wschodniej

BUDAPESZT/PRAGA (Reuters) – Według operatorów ropociągów na Węgrzech i Słowacji dostawy ropy naftowej do części Europy Wschodniej i Środkowej przez część rurociągu Przyjaźń zostały tymczasowo wstrzymane.

Nie było od razu wiadomo, jak duże były zamieszanie, które zbiegło się z wybuchem we wsi we wschodniej Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą, co zaalarmowało kraje NATO.

Węgry na Węgrzech (MOLB.BU) Ukraiński partner firmy powiedział, że rosyjski pocisk uderzył w elektrownię w pobliżu granicy z Białorusią, która dostarcza energię elektryczną do przepompowni, powodując jej wyłączenie. Słowacki Transpetrol również potwierdził komentarz, powołując się na „względy techniczne po stronie ukraińskiej”, ale nie określił uderzenia rakietowego.

Sieć rurociągów Drużby ma swój początek w Rosji i rozdziela się na Białorusi na Ukrainę, gdzie ponownie się rozdziela, zaopatrując wiele krajów Europy Wschodniej i Środkowej, które są uzależnione od tej ropy, w tym rafinerie na Węgrzech, Słowacji i w śródlądowych Czechach.

„Powód wstrzymania dostaw nie został oficjalnie potwierdzony przez stronę ukraińską” – poinformował Transpetrol w oświadczeniu, dodając, że spodziewa się, że więcej informacji o przyczynie zamknięcia będzie miał do środy.

Rzeczniczka powiedziała we wtorek, że czeski operator rurociągów Miro jak dotąd nie zauważył żadnych zakłóceń w przepływie ropy rurociągiem Przyjaźń. Polski operator rurociągów PERN poinformował we wtorek późnym wieczorem, że ropa płynie normalnie przez polski odcinek rurociągu.

Premier Węgier Viktor Orbán zwołał we wtorek posiedzenie Rady Obrony po zawieszeniu dostaw Drogby, powiedział rzecznik prasowy Orbana oficjalnej agencji prasowej MTI.

Transnieft ma monopol na rosyjski rurociąg państwowy (TRNF_p.MM) Agencja informacyjna RIA, cytując Transnieft’, podała, że ​​Ukraina została powiadomiona o czasowym wstrzymaniu dostaw na Węgry.

Ceny ropy skoczyły po wiadomościach, a Brent wzrósł w ciągu dnia o 0,8%.

Sieć rurociągów Drużby ma swój początek w Rosji i rozciąga się na wschodnią i środkową Europę.

(Reportaż Krisztiny Than i Jana Łopatki); Dodatkowe relacje Marka Strzeleckiego w Warszawie; Montaż przez Davida Gregorio

READ  Merkel: Nie żałuję polityki energetycznej z Rosją

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *