„Mona Lisa”: Protestujący rzucają zupą na obraz w Luwrze w Paryżu

Post Alimentaire/X

Protestujący z grupy ekologicznej Riposte Alimentaire zwracają się do widzów po tym, jak obrzucili zupą „Mona Lisę”.CNN

Demonstranci oblali zupą…Mona Lisa„Obraz był w niedzielę w Paryżu, ale był chroniony przed uszkodzeniem przez szklaną pokrywę.

Grupa ekologiczna Riposte Alimentaire – co z grubsza można przetłumaczyć jako „reakcja na żywność” – stwierdziła, że ​​za wandalizmem stoi dwóch protestujących zaangażowanych w ich kampanię.

A wideo Incydent pokazuje, jak protestujący wyrzucają z butelek zupę pomarańczową, a następnie ukrywają się pod barierą ochronną, aby zwrócić się do widzów. „Co jest ważniejsze: sztuka czy prawo do zdrowej i zrównoważonej diety?” Usłyszał, że ktoś pyta.

Od tego czasu Luwr ponownie otworzył salę „Sala Stanów”, w której znajduje się obraz „Mona Lisa”, po jej opróżnieniu.

W oświadczeniu wydanym przez muzeum napisano: „W niedzielę 28 stycznia 2024 r. około godziny 10:00 (4:00 czasu wschodniego) dwóch działaczy ruchu ekologicznego Riposte Alimentaire spryskało zupą dyniową pancerne szkło chroniące Monę Lisę”.

„Natychmiast interweniowali pracownicy ochrony Luwru”.

Muzeum poinformowało, że składa skargę.

Na platformie X, znanej wcześniej jako Twitter, francuska minister kultury Rachida Dati potępiła protest. „Mona Lisa, podobnie jak nasze dziedzictwo, należy do przyszłych pokoleń” – dodała. książki. „Żaden problem nie może usprawiedliwiać obrania jej za cel!”

„Oferuję całe moje wsparcie pracownikom Luwru” – dodał Dati, który na początku tego miesiąca został mianowany ministrem kultury przez nowego premiera Francji Gabriela Attala.

Arcydzieło Leonarda da Vinci, Mona Lisa, wisi w Luwrze i jest prawdopodobnie… Najsłynniejszy obraz świata. Co roku miliony odwiedzających ustawiają się w kolejce, aby obejrzeć, sfotografować lub zrobić zdjęcia maleńkiego dzieła sztuki, które ma nieco ponad 2,5 stopy wysokości i mniej niż 2 stopy szerokości.

READ  Rodzina królewska: Kate i książę William tęsknią za świątecznym obiadem króla Karola | Królewski | Aktualności

Ten tajemniczy portret, namalowany na początku XVI wieku, nie jest obcy wandalizmowi i kradzieży.

On był Skradziony w 1911 r W latach pięćdziesiątych XX wieku pracownik Luwru, podnosząc jego międzynarodowy prestiż, dolna część obrazu została zaatakowana kwasem, co skłoniło muzeum do wzmocnienia środków ochronnych otaczających dzieło, w tym szkieł kuloodpornych.

W 2009 roku kobieta wściekła rzuciła w talerz ceramicznym kubkiem, rozbijając go, a talerz pozostał nietknięty.

Następnie w 2022 r. gość Barwiony szron Całość na szkle ochronnym renesansowego malarstwa.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.

Jackie Palumbo z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *