Mona Lisa smaruje ciasto w pozornym proteście klimatycznym

Najsłynniejszy na świecie uśmiech zniknął na krótko w niedzielę, kiedy mężczyzna posmarował Mona Lisę kremowym ciastem, co wydawało się być klimat Protest.

Dzieło Leonarda da Vinci z XVI wieku jest nietknięte, ponieważ jest chronione za kuloodpornym szkłem w Luwrze w Paryżu.

Wkrótce media społecznościowe rozświetliły się filmami zamieszczanymi przez turystów, którzy byli w tym czasie na targach.

Goście zgłaszali, że mężczyzna przebrał się za starszą kobietę na wózku inwalidzkim, najprawdopodobniej w celu dotarcia do miejsca bezpośrednio przed tablicą dla osób niepełnosprawnych. Potem wstał i posmarował kremowy tort na szklanej gablocie chroniącej renesansowy obraz.

Odwiedzający robią zdjęcia i wideo tablicy
Zwiedzający robią zdjęcia i filmy „Mona Lisy” po rozsmarowaniu ciasta na szkle ochronnym w Luwrze w Paryżu, 29 maja 2022 r., na zrzucie ekranu uzyskanym z filmu w mediach społecznościowych.

Twitter / @klevisl007 / przez Reuters


Kiedy ochroniarze rzucili się na niego, mężczyzna w peruce i makijażu rzucił im pod nogi czerwone róże.

Kiedy go zabrali, mężczyzna powiedział do publiczności po francusku: „Pomyśl o Ziemi. Są ludzie, którzy niszczą Ziemię. Pomyśl o tym… Wszyscy artyści, myślcie o Ziemi – dlatego to zrobiłem. Pomyśl o planecie”.

Luwr wydał w poniedziałek oświadczenie, że obraz nie został uszkodzony. Według muzeum, mężczyzna ukrył ciasto w swoich rzeczach osobistych.

Prokuratura w Paryżu poinformowała w poniedziałek, że 36-latek został aresztowany po niedzielnym incydencie i skierowany do policyjnego oddziału psychiatrycznego w celu zbadania. Wszczęto śledztwo w sprawie zniszczenia artefaktów kulturowych.

READ  Tina Fey, Amy Poehler i gość specjalny pojawiają się w Portland Mall

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *